Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Barbora Volfová
31. srpna 2022 10:19
Čas čtení 3:05

Symbol konce studené války, ale také jeho aktivní spolutvůrce. Čeští politici reagují na smrt Michaila Gorbačova

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Symbol konce studené války, ale také jeho aktivní spolutvůrce. Čeští politici reagují na smrt Michaila Gorbačova
Zdroj: Getty Images/Wojtek Laski

Gorbačov se jako lídr Sovětského svazu zasloužil nejen o konec studené války a pád železné opony, ale i rozpad impéria. Jeho zásluhy si připomínají i čeští politici na sociálních sítích.

Někdejší prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov zemřel v úterý po těžké a dlouhé nemoci. Bylo mu 91 let. S odkazem na prohlášení moskevské nemocnice o tom informovala agentura TASS. Gorbačov za svou politickou činnost získal Nobelovu cenu za mír v roce 1990 poté, co odstoupil z funkce prezidenta SSSR. Světoví i čeští politici si připomněli jeho zásluhy a vyjádřili své kondolence na sociálních sítích.

30. srpna 2022 22:45 Čas čtení 0:52 Zemřel Michail Gorbačov. Poslední lídr SSSR Zemřel Michail Gorbačov. Poslední lídr SSSR

Již v úterý večer se ke smrti bývalého sovětského prezidenta vyjádřil český premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj politika Gorbačova přispěla k pádu komunismu a rozpadu Sovětského svazu. „Byl významnou postavou světové politiky druhé poloviny 20. století. Ať odpočívá v pokoji,“ uvedl premiér na Twitteru.

„Zemřel Michail Gorbačov, první a poslední prezident Sovětského svazu. Inspirován pražským jarem dal jeho obyvatelům naději na svobodu, dodržování základních lidských práv a lepší budoucnost Ruska,“reagoval na Twitteru ministr zahraničí Jan Lipavský.

Podle ministryně obrany Jany Černochové byl Gorbačov symbolem konce studené války, ale také jeho aktivním spolutvůrcem. Přesto podle Černochové dosáhl nemožného a zůstane navždy velkou osobností 20. století. „Jeho reformy byly pro některé radikální, pro jiné příliš mírné. I proto jeho politická dráha nebyla dlouhá,“dodala na Twitteru.

Upřímnou soustrast vyjádřil i kandidát na prezidenta Marek Hilšer. „Zemřel Michail Gorbačov, jediný sovětský vůdce, jehož placku si dobrovolně připínali lidé na Východě i na Západě. Zasloužil se o naši svobodu, ať už to zamýšlel, nebo nezamýšlel. A proto patří k předním politickým postavám 20. století. Děkujeme, Gorbačove, odpočívej v pokoji,“napsal na Twitteru.

Podobné vyjádření přišlo i ze strany předsedy Senátu Miloše Vystrčila, který zároveň připomněl text písně Sametová od Žlutého psa. „Věnuji tichou vzpomínku a jenom připomínám: ‚A do toho tenhle Gorbačov, co ho znal celej Dlabačov, kopyta měl jako z Arizóny. Přišel a zase vodešel a nikdo se kvůli tomu nevěšel a po něm tu zbyly samý volný zóny,‘ “dodal na Twitteru. 

Soustrast vyjádřil i bývalý poslanec Miroslav Kalousek. „Zemřel Michail Gorbačov. Pro mě bude vždycky mužem, který nebránil silou sovětským satelitům získat svobodu. Patří tedy ke jménům, kterým za svoji svobodu vděčíme. Ať odpočívá v pokoji, budu na něj vzpomínat s úctou,“ uvedl na Twitteru.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského s Gorbačovem odešel i zbytek dobrého Ruska. Zdechovský vyjádřil své kondolence na Twitteru.

K úmrtí posledního lídra SSSR se vyjádřil také Hayato Josef Okamura, česko-japonský tlumočník a poslanec za KDU-ČSL a demokratickou trojkoalici SPOLU. „Michail Gorbačov spolupůsobil při vcelku pokojné a nenásilné demontáži komunistických režimů ve střední a východní Evropě koncem 80. let. Přes všechnu složitost politické reality se dá říci, že jeho kroky měly také určitý morální rozměr. Ať odpočívá v Božím pokoji,“uvedl na Twitteru.

Michail Gorbačov bude podle agentury TASS na vlastní přání pohřben vedle své ženy Raisy na hřbitově v Moskvě.

Domů
Sdílet
Diskuse