Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Tereza Šnajdrová
1. září 2022 8:42
Čas čtení 0:58

Petr Pavel se před revolucí zúčastnil kurzu pro zpravodajce. Archiv bezpečnostních složek zveřejnil nový dokument

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Petr Pavel se před revolucí zúčastnil kurzu pro zpravodajce. Archiv bezpečnostních složek zveřejnil nový dokument
Zdroj: se souhlasem iniciativy Spolu silnější

Generál Petr Pavel, který jen před nedávnem oznámil, že na začátku září oficiálně potvrdí kandidaturu na prezidenta, se svojí minulostí v KSČ netají. Seznam Zprávy nyní získaly z Archivu bezpečnostních složek dokument, který byl dodnes neveřejný.

Generál Petr Pavel, budoucí kandidát na post prezidenta republiky, je ohledně své minulosti a členství v KSČ otevřený. Na webu Spolu silnější se rozepsal o tom, proč členství v KSČ vnímal jako normální věc, a aby byl transparentní, zveřejnil také dokumenty nesoucí jeho jméno, které se nacházely v Archivu bezpečnostních složek. Podle Seznam Zpráv byl však jeden dokument opomenut. V něm je uvedeno, jak se Petr Pavel ke konci totalitního režimu účastnil kurzu pro zpravodajce a cvičil i práci s agenty.

4. března 2022 11:30 Čas čtení 13:10 Kandidát na prezidenta generál Petr Pavel: Rusko ještě zdaleka nevyužilo všechny možnosti a všechny zbraně, které má k dispozici Kandidát na prezidenta generál Petr Pavel: Rusko ještě zdaleka nevyužilo všechny možnosti a všechny zbraně, které má k dispozici

„Ke studiu předmětu přistoupil zodpovědně, potvrdil velmi dobré předpoklady pro zvládnutí agenturní přípravy,“ píše se v hodnotícím textu.

Z minulosti kritizuje Petra Pavla mnoho lidí, včetně historika Petra Blažka z Ústavu pro studium totalitních režimů. Ten je přesvědčen o tom, že dokument potvrzuje jeho teorii o špionážní přípravě. „Z toho dokumentu je vidět, že nešlo jen o nějaký pouhý jazykový kurz, ale že Petr Pavel byl režimem připravován i na práci s agenturou proti Západu. Byl tam na plný úvazek a byl v té době kmenovým zaměstnancem (vojenské) rozvědky,“ řekl Blažek pro Seznam Zprávy. 

Petr Pavel přitom stále vylučuje, že by se chystal na práci vojenského špiona. Odmítá i to, že měl být komunistickým režimem vysazen na Západě. „Mým snem tehdy bylo stát se elitním výsadkářem. Členství v KSČ jsem ve svém prostředí vnímal jako normální věc a nijak jsem to tehdy neřešil. Dnes vím, že to byla chyba. A lituji toho. Komunistický režim byl zločinný,“ píše Petr Pavel o členství v KSČ.

Domů
Sdílet
Diskuse