Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
9. září 2022 10:30
Čas čtení 6:11
Vojtěch Vanda

Nabarvení tyče z balkónu mu změnilo život. Bývalý řidič kamionu dawidush prodává podtácky, sní o značce oblečení a nezávislosti

Nabarvení tyče z balkónu mu změnilo život. Bývalý řidič kamionu dawidush prodává podtácky, sní o značce oblečení a nezávislosti
Zdroj: se svolením Davida Balážiho
KULTURA ČESKO REFRESHER ART
Uložit Uložené

Světoběžník David Baláži má za sebou dlouhou kariéru v logistice. Nikdy jej však nic nebavilo tak jako barvení věcí. Začalo to tyčí z balkónu a pokračuje podtácky a menšími obrazy.

Na životní změnu a nahánění svého snu není nikdy pozdě. Stačí být otevřený všemu a následně si uvědomit, že existují věci, které bychom dělali radši, přestože je v životě můžeme často přehlížet. David Baláži je čtyřiatřicetiletý logistic planner, jenž projel Evropu v autě křížem krážem. Momentálně pracuje v Praze a má na starosti export obalových materiálů pro různé farmaceutické společnosti. 

V době koronaviru si však uvědomil, že jej baví i další věci. Přišel na to zajímavým způsobem – přes občasnou výrobu věcí do domácnosti, opravy nábytku a údržbu bytu. Dnes dělá abstraktní umění pod pseudonymem dawidush, který si můžeš vyhledat na Instagramu. Zajímavostí jeho tvorby je to, že tvoří umění na věci denní potřeby – třeba hodiny nebo podtácky.

David Balazi dawidush
Zdroj: se svolením Davida Balážiho
Doporučeno
I barvení vlasů může být umění. Své o tom ví pražská koloristka Mary Malinovska I barvení vlasů může být umění. Své o tom ví pražská koloristka Mary Malinovska 26. srpna 2022 12:30

Chci tvořit

Než se ale ke svému umění dostal, čekala jej poměrně dlouhá cesta. David se narodil na Slovensku, kde vystudoval gymnázium. Jak ale sám říká, byl sídlištním dítětem, měl rád „garážové seance“ a pro problém nešel moc daleko. Aby udělal své matce radost, chtěl studovat aplikovanou informatiku, ale tam jej nevzali. Dostal se na druhý obor, o němž nakonec také zjistil, že není pro něj, a tak se po prvním semestru rozhodl na vysokou zanevřít.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený dawidush (@dawidush)

Řekněme, že navázal na rodinnou tradici, udělal si řidičský průkaz skupiny C a začal jezdit s nákladním autem. „Procestoval jsem velký kus Evropy, ale moc jsem z ní neviděl,“ vzpomíná. „Ale bavilo mě to, občas se podařil víkend u moře někde ve Francii nebo Španělsku, což bylo fajn, přestože jsem byl stále sám,“ říká. Našel si čas i na muzea a umění, ale osobně dával přednost abstraktnějším věcem jako streetartu nebo graffiti. Postupem času ale práce nešla tak, jak by mohla, a nakonec se rozhodl, že odjede pracovat se svou matkou do Německa.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Domů
  Sdílet
  Diskuse