Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Radim Šlechta
6. září 2022 v 13:45
Čas čtení 4:50

Takto vypadalo zahájení kampaně Petra Pavla

Kategorie:
Politika
Uložit Uložené
Takto vypadalo zahájení kampaně Petra Pavla
Zdroj: REFRESHER/Dávid Marcin

Byli jsme se podívat na zahájení prezidentské kampaně Petra Pavla.

„Jsem připraven a jdu do toho!“ Generál Petr Pavel v úterý oznámil svou kandidaturu na prezidenta. V okolí Písecké brány v Praze jej přišly podpořit osobnosti z kultury, vědy, ale také skupina motorkářů, kteří v závěru Pavlova projevu spustili oslavnou bouři motorů svých strojů. Petr Pavel oficiálně započal svou cestu na Pražský hrad.


Mezi Ministerstvem obrany a Pražským hradem se sešly desítky lidí, aby si poprvé přímo z úst Petra Pavla poslechly, co už většina z nich tušila delší dobu a co rezonovalo předvolebními průzkumy. Generál Pavel oznámil svou kandidaturu na prezidenta. Podle slov své kampaně chce vrátit do České republiky řád a klid. A to prý i v dobách, kdy se klid a pokoj v životě hledají jen těžko.


„Žijeme v těžké době, která přináší mnoho výzev a hrozeb. Česká republika si zaslouží hlavu státu, která v časech krize promlouvá klidným, jasným a srozumitelným hlasem, mírní vášně a vede ke společnému cíli. Prezidenta, který svým chováním a vystupováním připomíná, že těžké výzvy, kterým dnes čelíme, zvládneme mnohem lépe společně, než když se budeme hádat nebo stát osamocení. Prezidenta, který sice úřaduje na Hradě, ale pracuje hlavně v podhradí. Věřím, že bych takovým prezidentem mohl být,“ řekl Pavel během svého projevu.

Petr Pavel
Zdroj: REFRESHER/Dávid Marcin


Bývalý předseda generálního štábu NATO v tomto ohledu sází především na slušnost a racionalitu. Podle svých slov věří, že právě to jsou vlastnosti, které mohou pomoci tlumit vášně a hledat kompromis i v názorové pluralitě, kterou považuje za naprosto klíčovou.


„Mnoho lidí má dnes oprávněné obavy, na které je potřeba reagovat. Není ale možné připustit, že se budeme chovat podle známé písničky od Kabátu: ‚Jdem, všechno to rozbijem!‘, ale je potřeba zjistit, co udělat pro to, aby vše dobře fungovalo,“ reagoval mimo jiné také na nedávnou demonstraci na Václavském náměstí. Podle něj je potřeba činit potřebné kroky, které budou v souladu s hlasy odborníků, a dobře je komunikovat. Právě v komunikaci má podle něj současné vedení země velké rezervy.


„Nemám ambici spojit nespojitelné. To ani není mým cílem. Je naopak dobře, že existují různé názory a že je můžeme vyjadřovat. Vždycky se dá ale najít nějaký společný jmenovatel. Věřím, že i lidé na Václavském náměstí měli zájem, který bychom mohli označit za shodný s tím naším. Samozřejmě však budou existovat lidé, kteří jsou apriori proti všemu a proti všem, u kterých nemá smysl se spojovat. Pro mě je důležité, abychom se dokázali shodnout alespoň na nějakém společném jmenovateli a na jeho základě pokračovat kulturně dál. Násilím a překřikováním se totiž nikdy nic vyřešit nepodařilo,“ řekl Pavel.

Petr PavelPetr PavelPetr PavelPetr Pavel
Zobrazit galerii
(6)

„Nebudu slibovat, že bude líp“

V souvislosti s kandidaturou na prezidenta prý Pavel počítá s co největší snahou najít ve společnosti klid a co nejvíce ji sjednotit, uvědomuje si ale prý, že ne vždycky lze celou společnost na jeden břeh dostat.


„Není důvod lidem slibovat, že bude líp nebo že bylo líp,“ reagoval na slogany kampaně komunálních voleb a diskutované (doposud ale nepotvrzené) prezidentské kandidatury Andreje Babiše (ANO). „Je potřeba jim říct, kde se nacházíme a jaká je podstata problému. Je to stejné jako ve zdravotnickém systému. Pokud někdo trpí nemocí a neví, co ho trápí, mimořádně ho to deptá. V okamžiku, kdy se dozví diagnózu, může se uklidnit, protože ví, co se s ní dá dělat. To platí i ve společnosti. Potřebujeme popsat podstatu problému, vystrčit do popředí odborníky s důvěrou společnosti a následně řešení důsledně prosazovat,“ řekl Pavel.

Petr Pavel
Zdroj: REFRESHER/Dávid Marcin

Méně minulosti, více budoucnosti

V souvislosti se svou kandidaturou apeloval generál Pavel na potřebu přestat se dívat do minulosti a začít se zaměřovat na současnost i budoucnost. A to jak budoucnost České republiky, tak i ostatních národů. Zdůraznil, že k ostatním národům je třeba být solidární už kvůli tomu, že nikdo nikdy neví, kdy bude sám potřebovat pomoc.


„Čelíme mnoha společným nepřátelům. Zdražování, chudobě, válce jen pár set kilometrů od našich hranic a stále více také problémům, které přináší klimatická změna. Trápí nás chaos, nejistota a strach z toho, co přijde. Prezidentské volby budou o tom, kdo se v krizi chová, kdo provede... Slušnost i přes názorovou ostrost. Co nejvíc názorů, ale respekt. Shoda v politice chybí,“ řekl Pavel.


Sám se prý bude jako případný prezident snažit o to, aby vrátil do politiky vyšší úroveň. Současné představitele státu kritizoval za morální i etické rezervy, přičemž zdůraznil, že lidem nemá být lhostejné, jak se politici chovají.


„Nejsem spokojený s tím, jak politika funguje. Zvykli jsme si hodnotit politiku a politiky podle nízké laťky. Nemůže pro nás být přijatelné, že sice někdo krade a podvádí, ale míň než ostatní, nebo že lže, ale ostatní lžou také. Nechci tolerovat, že politici nejdou sami příkladem, ale naopak motivují občany k porušování pravidel a norem slušného chování,“ přiblížil kandidát.


Podle něj je potřeba podívat se do vlastního zrcadla a přijmout se se všemi chybami, ale také se všemi přednostmi. Jen tak se prý dá vrátit České republice zdravé sebevědomí, které jí podle něj v současnosti chybí. Zdůraznil, že je třeba osvojit si svou roli spojence v mezinárodních organizacích a uniích a snažit se hrát v nich svou roli natolik dobře, aby ze svého členství mohla Česká republika dobře profitovat.


Andrej Babiš může být výzva

V souvislosti s Petrem Pavlem se skloňuje také jméno bývalého premiéra a diskutovaného protikandidáta na Hrad Andreje Babiše. Ten svou kandidaturu zatím nepotvrdil a předpokládá se, že ji oznámí na konci října. Podle volebních průzkumů je největší šance, že se Pavel utká v druhém kole právě s expremiérem Babišem.


On sám tvrdí, že na jeho volební kampaň ani plán nebude mít vliv, kdo se proti němu v případném druhém kole postaví. Zdůraznil však, že nechce předjímat ani to, zda bude bývalý ministerský předseda na Hrad kandidovat.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK/Krumphanzl Michal


„Nechci se pouštět do spekulací, kdo bude nebo nebude kandidovat. Pro mě se na tom, jak budu vést kampaň, nic nezmění. Nikdy jsem se nevymezoval jako anti-někdo, ale jako člověk pro něco. Pokud Andrej Babiš bude kandidovat, určitě to nebude lehký soupeř, ale pokud by to mělo být lehké, tak by mě to nebavilo a ani bych do toho nešel,“ uzavřel Pavel.


Na konci tiskové konference odcházel za bouřlivého potlesku a burácení motorek svých podporovatelů. Podpořit jej přišel například herec Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, Radek Banga nebo Daniela Kolářová. Největší dík za podporu ale Pavel vyjádřil své ženě, bez jejíhož svolení by se prý o post prezidenta neucházel. Eva Pavlová zároveň tiskovou konferenci zahajovala.

Petr Pavel
Zdroj: REFRESHER/Dávid Marcin


„V našem společném životě jsem Evě připravil několik překvapení. Časté stěhování, opakované změny prostředí. Určitě to nebyl ideální rodinný život. Eva i naše děti musely často odsouvat své i rodinné pohodlí, abych mohl dělat svoji práci. Nemám pochyb, že mi bude oporou a kritickým zrcadlem zároveň,“ řekl Pavel. 


„Stejně jako moje žena jsem i já připravený pokračovat ve službě, ke které jsme se upsali na celý život. Shodli jsme se na tom, že nám není jedno, jak na tom Česká republika bude. Jak se tady bude žít nám všem, našim dětem a našim vnoučatům. Proto vám teď můžu říct: Jsem připraven a jdu do toho!“ 

Petr Pavel se tak 6. září připsal k dalším sedmnácti lidem, kteří se o funkci prezidenta ucházejí. Mezi kandidáty jsou mimo jiné například Karel Janeček, Danuše Nerudová nebo Josef Středula. Nevylučuje se ale ani kandidatura Andreje Babiše nebo Aleny Schillerové. První kolo prezidentských voleb proběhne 13. a 14. ledna příštího roku, případné druhé kolo se plánuje o dva týdny později.
Domů
Sdílet
Diskuse