Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
11. září 2022 6:00
Čas čtení 5:08
Tereza Šnajdrová

Komunální volby Brno 2022: Politických stran jsme se zeptali, zda budou chtít pracovat na ochlazení města a případně jak

Komunální volby Brno 2022: Politických stran jsme se zeptali, zda budou chtít pracovat na ochlazení města a případně jak
Zdroj: Flickr/Janusz Jakubowski/volně k použití
POLITIKA KOMUNÁLNÍ VOLBY 2022 KOMUNÁLNÍ VOLBY 2022 V BRNĚ
Uložit Uložené

Brněnských lídrů a lídryň do komunálních voleb jsme se zeptali, zda budou chtít pracovat na ochlazení města, popřípadě jak.

REFRESHER ti přináší předvolební speciál, ve kterém vyzpovídá pražské i brněnské lídry a lídryně do komunálních voleb. Ptá se jich na nejrůznější palčivá témata ze společenských, ekonomických, ale i veskrze politických oblastí.

První díl byl věnován rostoucím cenám bytů a nedostupnému bydlení.
V druhém díle s nimi řešíme dopravní situaci v Brně.
Ve třetím díle jsme s lídry a lídryněmi řešili, co bude dál s chátrajícím fotbalovým stadionem Za Lužánkami
Čtvrtý díl je věnován extrémním vlnám veder a ochlazení města.

Komunální volby se uskuteční již 23. a 24. září 2022. Připravili jsme sérii článků, v nichž představujeme názory politických stran a hnutí na témata, která trápí naše čtenáře a čtenářky. Tentokrát jsme se lídrů a lídryň ptali, zda budou chtít pracovat na ochlazení města, popřípadě jak.

Doporučeno
Komunální volby Brno 2022: Takto chtějí politické strany řešit chátrající fotbalový stadion Za Lužánkami Komunální volby Brno 2022: Takto chtějí politické strany řešit chátrající fotbalový stadion Za Lužánkami 3. září 2022 13:00
Všem lídrům a lídryním byla zaslána otázka:
Brno se přehřívá a město sužují extrémní vlny veder. Budete chtít pracovat na ochlazení města? Popřípadě jak?

Piráti (Marek Lahoda): Ochlazení města je pro nás velké téma. Budeme hledat příčiny a připravovat se na budoucnost

Rozhodně chceme pracovat na ochlazení města. Jako fyzický geograf se zaměřením na klimatologii moc dobře vím, jak významný je to problém. Koneckonců to poslední roky pravidelně můžeme každý cítit na vlastní kůži. Česko se za posledních 60 let ohřálo v průměru o 2 °C, v zimě a létě téměř o 3 °C. A další +2 °C do roku 2050 nás v ČR podle výzkumu kolegů z CzechGlobe čekají, ať se nám to líbí, nebo ne. Do té doby musíme dosáhnout uhlíkové neutrality, aby to po roce 2050 nebylo ještě víc. Ale zpět k Brnu.

Brno se v roce 2017 připojilo k Paktu starostů a primátorů. Aby splnilo své závazky, zpracovalo a schválilo Akční plán pro udržitelnou energii a klima, tzv. SECAP. Ten obsahuje balíček konkrétních opatření a nástrojů typu zateplování budov, osazování solárních panelů na střechy, výměny osvětlení za úspornější nebo modernizace vozového parku. Tato opatření povedou ke snížení emisí města Brna o 40 % do roku 2030. Při každé rekonstrukci ulic i budov proto tento plán budeme dodržovat.

Doporučeno
Reportáž z volebních štábů. Piráti vtipkují, ANO se schovává a SPOLU slaví Reportáž z volebních štábů. Piráti vtipkují, ANO se schovává a SPOLU slaví 24. září 2022 22:00

V Brně bereme vliv člověka na klima vážně. Musíme však řešit nejen příčiny, ale také se připravit na to, co nás v budoucnu čeká. Proto chceme vysazovat stromy, ne zabetonovat každý volný kousek země. O vysazené i stávající stromy správně pečovat. A zeleň dostat i na střechy a fasády našich budov, abychom ve městě zadrželi každou kapku deště, kterou můžeme. A aby se tu v létě dalo vůbec vyjít z domu na ulici. V plánu máme vytvořit i nové parky, například v Černovické pískovně, na Kraví hoře, na Žabovřeských loukách nebo pod Hády. A veřejný prostor, kde se shlukují lidé, osvěžíme novými vodními prvky. 

Chceme Brno plné zeleně a vodních ploch. Brno, které dobře hospodaří s vodou. Jen takové město může odolat sílící změně klimatu. 

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Domů
  Sdílet
  Diskuse