Brněnských lídrů a lídryň do komunálních voleb jsme se zeptali, zda budou chtít pracovat na ochlazení města, popřípadě jak.
První díl byl věnován rostoucím cenám bytů a nedostupnému bydlení.
V druhém díle s nimi řešíme dopravní situaci v Brně.
Ve třetím díle jsme s lídry a lídryněmi řešili, co bude dál s chátrajícím fotbalovým stadionem Za Lužánkami.
Čtvrtý díl je věnován extrémním vlnám veder a ochlazení města.
Komunální volby se uskuteční již 23. a 24. září 2022. Připravili jsme sérii článků, v nichž představujeme názory politických stran a hnutí na témata, která trápí naše čtenáře a čtenářky. Tentokrát jsme se lídrů a lídryň ptali, zda budou chtít pracovat na ochlazení města, popřípadě jak.
Brno se přehřívá a město sužují extrémní vlny veder. Budete chtít pracovat na ochlazení města? Popřípadě jak?
Piráti (Marek Lahoda): Ochlazení města je pro nás velké téma. Budeme hledat příčiny a připravovat se na budoucnost
Rozhodně chceme pracovat na ochlazení města. Jako fyzický geograf se zaměřením na klimatologii moc dobře vím, jak významný je to problém. Koneckonců to poslední roky pravidelně můžeme každý cítit na vlastní kůži. Česko se za posledních 60 let ohřálo v průměru o 2 °C, v zimě a létě téměř o 3 °C. A další +2 °C do roku 2050 nás v ČR podle výzkumu kolegů z CzechGlobe čekají, ať se nám to líbí, nebo ne. Do té doby musíme dosáhnout uhlíkové neutrality, aby to po roce 2050 nebylo ještě víc. Ale zpět k Brnu.
Brno se v roce 2017 připojilo k Paktu starostů a primátorů. Aby splnilo své závazky, zpracovalo a schválilo Akční plán pro udržitelnou energii a klima, tzv. SECAP. Ten obsahuje balíček konkrétních opatření a nástrojů typu zateplování budov, osazování solárních panelů na střechy, výměny osvětlení za úspornější nebo modernizace vozového parku. Tato opatření povedou ke snížení emisí města Brna o 40 % do roku 2030. Při každé rekonstrukci ulic i budov proto tento plán budeme dodržovat.
V Brně bereme vliv člověka na klima vážně. Musíme však řešit nejen příčiny, ale také se připravit na to, co nás v budoucnu čeká. Proto chceme vysazovat stromy, ne zabetonovat každý volný kousek země. O vysazené i stávající stromy správně pečovat. A zeleň dostat i na střechy a fasády našich budov, abychom ve městě zadrželi každou kapku deště, kterou můžeme. A aby se tu v létě dalo vůbec vyjít z domu na ulici. V plánu máme vytvořit i nové parky, například v Černovické pískovně, na Kraví hoře, na Žabovřeských loukách nebo pod Hády. A veřejný prostor, kde se shlukují lidé, osvěžíme novými vodními prvky.
Chceme Brno plné zeleně a vodních ploch. Brno, které dobře hospodaří s vodou. Jen takové město může odolat sílící změně klimatu.