Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 2. 12. 2022 svátek má Blanka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Filmy a Seriály - Seriály

Vyplatí se sledovat seriál Andor? Disney se s ním pokouší o nejambicióznější Star Wars seriál vůbec (Dojmy po 3 epizodách)

Vyplatí se sledovat seriál Andor? Viděli jsme první čtyři části a máme v tom jasno.

Dominik Vetrák
20. 9. 2022 18:00 Čas čtení: 3:02
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Filmy a Seriály - Seriály
0
Dominik Vetrák
20. 9. 2022 18:00
Čas čtení: 3:02

Vyplatí se sledovat seriál Andor? Disney se s ním pokouší o nejambicióznější Star Wars seriál vůbec (Dojmy po 3 epizodách)

Vyplatí se sledovat seriál Andor? Viděli jsme první čtyři části a máme v tom jasno.

Dominik Vetrák
20. září 2022, 18:00
Čas čtení: 3:02
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Andor je nejnovější Star Wars seriál odehrávající se 5 let před událostmi snímku Rogue One: A Star Wars Story. Jednou z hlavních postav snímku byl Cassian Andor (Diego Luna), oduševnělý rebel ochotný v boji proti Impériu obětovat kohokoli a cokoli. Děj seriálu Andor začíná 5 let předtím, než se rozhodne uskutečnit sebevražednou misi, a ukazuje nám, jak se vůbec dostal k rebelům. 

Seriál pokryje 5 let života Cassiana Andora před filmem Rogue One

První série bude mít 12 částí a zobrazí celý rok v jeho životě. Druhá série bude mít opět 12 epizod, přičemž tvůrci se posunou v ději o celý rok po každých třech epizodách. Závěr seriálu se tak přímo napojí na snímek Rogue One, a my tak budeme mít dokonalý obraz nejen o Andorovi a jeho charakterovém přerodu, ale také o jiných postavách zasahujících do událostí Rogue One.

Disney nám umožnilo podívat se na první čtyři části seriálu v předstihu, a my ti tak můžeme přinést první dojmy. Nemá smysl otálet, rovnou vyložíme karty na stůl a potvrdíme to, co slibovaly už první trailery. Andor je nejkvalitnějším hraným Star Wars seriálem. Alespoň tak to cítíme po třech epizodách. 

Zdroj: Disney+

 

Není to ale tolik pochvala kvality seriálu jako takové, protože jsme během prvních tří částí zaregistrovali jisté nedostatky. Spíše je to smutný obraz toho, že Star Wars tvorba od studia Disney za moc nestojí a možná by bylo lepší, kdyby Disney o práva zfilmovat příběhy v tomto světě zcela přišlo.

 

Andor je ale důkazem, že i Disney se může pokusit vytvořit v tomto světě něco zajímavého a komplexního, něco pro dospělého a náročnějšího diváka, kterému nestačí „pif paf, bum“ a úsměv Baby Yody k tomu, aby byl spokojený.

Nejambicióznější Star Wars seriál

Andor je ambiciózní seriál, který má velký rozpočet. Akční scény a výbuchy však nehrají první housle. Jsou spíše autenticky působící kulisou pro vyprávěný příběh. Andor totiž může být dramatickým, politickým thrillerem se zaměřením na vývoj postav, ale to neznamená, že zároveň nemůže být velkolepý a akční. V prvních třech částech se ale množství akce nedočkáš. To nás teprve čeká v dalších epizodách. 

Zdroj: Disney+

 

Úvod série sestávající z prvních čtyř částí, z nichž první tři budeš moci vidět najednou již 23. září na Disney+, má problém s tempem a jemně rozvláčným dějem. Tvůrci chtěli tento svět a postavy žijící v něm představit zeširoka a zobrazit jejich každodenní život v galaxii, který se celou dobu netočil jen kolem jejího ovládnutí Impériem či jeho osvobození ze strany rebelů.

Pomalejší rozběh

Zpočátku se nám však tyto scény nezdály moc zajímavé nebo obohacující. Rozběh seriálu je nepochybně pomalejší a uvítali bychom, kdyby tvůrci úvodní epizody více sestříhali. Rozhodně je není třeba nahradit akčními pasážemi či jinými scénami, ale to, co nám jimi tvůrci chtěli sdělit, mohli zvládnout efektněji v kratším čase (umíme si představit odstranění cca půl hodiny stopáže).

Ve čtvrté části se to už začalo měnit a od páté bude mít seriál mnohem lepší tempo. Čeká nás i spousta akce a opravdu se těšíme na rozšíření dějových linií imperiálních důstojníků.

 

Zdroj: Disney+

 

Ve filmech a seriálech Star Wars jsme téměř nikdy nebyli svědky toho, jak potrestají stormtroopery či jiné vojáky Impéria poté, co opakovaně prohrávají proti rebelům. Zdá se, že seriál Andor prozkoumá i tyto události a ukáže nám lidi bojující za Impérium i z jiné strany než jako bezejmenné vojáky páchající zlo. 

 

Pozitivně zatím vnímáme i herce. Diego Luna si bez problémů „navlékl“ kůži své postavy Cassiana Andora a předvádí důvěryhodného člověka jednajícího na hranici etiky a morálky.

 

Není to překvapení, ale je stále příjemné registrovat, když castingoví režiséři dokáží vybrat herečku, která není jen sexy, ale dokáže hrát po boku větších hvězd. Adria Arjona hraje postavu Bix a po třech částech si ji zamiluješ. Snad bude mít v seriálu větší roli. 

Zdroj: Disney+

 

Genevieve O'Reilly si zopakovala roli Mon Mothmy, zatím však moc ukázat nestihla. Poněkud více prostoru dostal Stellan Skarsgård, který dokáže podat famózní herecký výkon, pokud pracuje s režiséry a scénářem, který z něj dostává maximum.

V případě Andora je na dobré cestě podat jeden ze svých nejkvalitnějších výkonů, stále jsme ale neviděli dost. V seriálu hraje Luthena Raela, který naverbuje Cassiana k boji proti Impériu. 

 

Andor má obrovský potenciál, a i když nás pomalejší začátek nepříjemně zaskočil, pevně věříme, že seriál ještě nabere spád. Andor má sympatické postavy a je jasné, že nám ukáže kouty galaxie a Impéria, které jsme ještě neviděli.

 

Pokud máš chuť na méně výbuchů a více práce s charaktery postav a postupné budování tohoto galaktického světa, Andor ti určitě doporučujeme. Nemusíš být přitom ani fanouškem Star Wars, ačkoli to rozhodně pomáhá. Pokud tě první epizody nenadchnou, dej šanci ještě pár dalším.  

Zdroj: Disney+

 

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Disney+
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.