Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda
19. září 2022 v 8:39
Čas čtení 1:23

ŽIVĚ: Sleduj pohřeb královny Alžběty II.

Kategorie:
News
Uložit Uložené
ŽIVĚ: Sleduj pohřeb královny Alžběty II.
Zdroj: TASR/AP

V pondělí proběhne pohřeb královny Alžběty II. Detaily najdeš v článku.

Ve Velké Británii proběhne pohřeb královny Alžběty II. V pondělí před polednem se přesune rakev s královnou do Westminsterského opatství, kde ve 12 hodin začne pohřební obřad. Celý proces zabere celý den, což znamená nejen organizaci jedné z největších akcí posledních desetiletí, ale zároveň i nasazení největšího počtu bezpečnostních prvků na jednotlivou akci. Pohřeb můžeš sledovat živě na YouTube kanálu královské rodiny.

11. září 2022 v 12:00 Čas čtení 14:22 Alžběta II. byla zkušená diplomatka a silná žena. Oblíbená byla i v Česku, říká politoložka (Rozhovor) Alžběta II. byla zkušená diplomatka a silná žena. Oblíbená byla i v Česku, říká politoložka (Rozhovor)

Manévry, které dnes čekají Anglii, jsou vskutku nevídané. Jak píše BBC, pohřeb si vyžádá bezpečnostní operaci, která bude zahrnovat více policistů rozmístěných v Londýně než kdykoli předtím. „Tato událost, jakožto událost samotná, je větší než olympiáda v roce 2021 nebo oslava platinového výročí vládnutí,“ uvedl náměstek komisaře metropolitní policie Stuart Cundy.

Na pořádek během pohřbu by mělo dohlížet více než 10 tisíc policistů z celé Británie včetně složek ze Severního Irska. Na místě se totiž sejdou hlavy států ze všech koutů světa; vzdát hold přijede například japonský císař Naruhito, jenž obvykle státní pohřby nenavštěvuje, kromě něj do Londýna zavítá i americký prezident Joe Biden, belgický král Filip, nizozemský král Vilém Alexandr, zástupci zemí Commonwealthu včetně Kanady, Austrálie nebo Nového Zélandu a další.

Českou republiku bude zastupovat premiér Petr Fiala. Pozvánku naopak neobdrželi zástupci Ruska, Myanmaru, Venezuely či Běloruska. 

Program pohřbu Alžběty II.:

> 7:30 – konec vystavení královniny rakve ve Westminster Hall
> 9:00 – otevření Westminsterského opatství
> 11:44 – přesun rakve do Westminsterského opatství (zúčastní se jej král Charles III., v procesí za rakví půjdou členové královské rodiny, poveze ji státní lafeta Britského královského námořnictva)
> 12:00 – začátek obřadu
> 12:55 – pohřeb zakončí státní hymna a dvě minuty ticha
> 13:00 – konec obřadu
> 13:15 – přesun rakve k Wellingtonovu oblouku
> 14:00 – rakev s ostatky královny zahájí cestu z Londýna do Windsoru; očekává se dlouhý průvod lidí
> 16:00 – rakev dorazí do Windsoru, průvod ji doprovodí do kaple svatého Jiří
> 17:00 – zahájení smutečního obřadu v kapli svatého Jiří
> 17:45 – konec smutečního obřadu v kapli
> 20:30 – královská rodina se zúčastní soukromé rodinné bohoslužby, během níž bude královna pohřbena po boku svého manžela

Předpokládá se, že živý přenos zachytí průběh celého dne. Mezitím si můžeš přečíst, co všechno se kolem smrti Alžběty II. událo, v naší rubrice.

Domů
Sdílet
Diskuse