Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Ilona Hobzová
20. září 2022 19:33
Čas čtení 0:59

Ukrajinskou vesnici zasáhl déšť munice, podle odborníků šlo o termitové zápalné bomby

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Ukrajinskou vesnici zasáhl déšť munice, podle odborníků šlo o termitové zápalné bomby
Zdroj: Twitter/Roman Hryščuk

Termitová munice může zasaženým lidem způsobit bolestivé popáleniny a poškodit dýchací cesty.

Ukrajinský poslanec Roman Hryščuk sdílel v úterý na sociální síti Twitter video, které zachycuje útok na ukrajinskou vesnici Ozerne v Doněcké oblasti. Vesnici zasáhly zápalné bomby, které padaly z nebe. Zatím není jasné, zda šlo o útok ze strany Ruska.

Stojí za útokem Rusko?

„Vesnice Ozerne, Doněcká oblast. Ukrajina. To je hrozné,“napsal v úterý na Twitter ukrajinský poslanec Roman Hryščuk. Text napsal k videu, které zachycuje útok zápalnými zbraněmi padajícími z nebe. Že jde o vesnici Ozerne, potvrdily snímky vesnice z Google Maps. Datum útoku ale zřejmé není, stejně jako autor videa. 

V reakcích na video se strhla diskuze o tom, jaká látka z nebe padala. Nejčastěji se skloňoval bílý fosfor nebo termit, tedy zápalné zbraně. Server Newsweek kontaktoval Marinu Miron z Ústavu obranných studií londýnské King's College. Podle té se určitě jedná o termitové zápalné zbraně. 

2. května 2024 15:42 Čas čtení 0:57 Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie

Termit se používá podobně jako bílý fosfor nebo napalm, tedy jako zápalná zbraň. Jeho použití není výslovně zakázáno, ale je omezeno na jasně definované vojenské cíle podle Úmluvy o zákazu nebo omezení použití některých konvenčních zbraní, které mohou způsobovat nadměrné utrpení nebo mít nerozlišující účinky. Termitová munice může kromě bolestivých popálenin způsobit také poškození dýchacích cest. Tento typ zbraní byl vyvinut v Sovětském svazu. 

Na Twitteru se také objevují komentáře o tom, že za útokem stojí Rusko, podle Miron by však měla být veřejnost v takových závěrech opatrná. Zatím totiž o útoku není dostatek informací. 

Zpět
Sdílet
Diskuse