Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Zajímavosti - Zábava

10 hollywoodských herců, kteří skutečně ovládají bojová umění

Někteří stáli v ringu a dostávali či rozdávali údery již jako děti.

Martin Adam Pavlík
5. 10. 2022 12:30 Čas čtení: 6:32
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 hollywoodských herců, kteří skutečně ovládají bojová umění
Zdroj: Steve Starr/CORBIS/Corbis via Getty Images
Zajímavosti - Zábava
0
Martin Adam Pavlík
5. 10. 2022 12:30
Čas čtení: 6:32

10 hollywoodských herců, kteří skutečně ovládají bojová umění

Někteří stáli v ringu a dostávali či rozdávali údery již jako děti.

Martin Adam Pavlík
5. říjen 2022, 12:30
Čas čtení: 6:32
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 hollywoodských herců, kteří skutečně ovládají bojová umění
Zdroj: Steve Starr/CORBIS/Corbis via Getty Images
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

To, že se Jason Statham, Chuck Norris, Jean Claude Van Damme, Jackie Chan, Jet Li, Steven Seagal, Wesley Snipes, Mel Gibson nebo Dolph Lundgren umí dobře bít i mimo kamery, jsi už asi věděl. Tyto hvězdy akčních filmů jsou známé svou skvělou formou, dlouholetými tréninky bojových umění, či dokonce zápasy. 


Věděl jsi ale, že bojová umění ovládají i Jack Black, Guy Ritchie, Jim Carrey nebo John Cusack? V tomto článku ti představíme další známé hollywoodské tváře, se kterými by sis venku na ulici, v ringu nebo v kleci určitě nechtěl změřit síly. Pravděpodobně bys totiž rychle skončil na pohotovosti či rovnou na jednotce intenzivní péče. 

 

A sice bys to do některých z nich na první pohled vůbec neřekl, ale zdání často klame a podceňování soupeře není ve vzájemném duelu zrovna ideální taktikou. Jaká bojová umění ovládají, jak dlouho je dělají či jak se k tomu dostali? I na tyto otázky ti odpovíme. 

 

V Refresheru ti pravidelně přinášíme články o inspirativních osobnostech a rádi také propojujeme různé tematické oblasti. Pokud se ti líbí naše články z prostředí Hollywoodu nebo sportovní texty věnované bojovým uměním, neváhej nás podpořit a přidej se do klubu Refresher+. I díky tomu ti budeme moci přinést více kvalitního obsahu.

 

Zdroj: 20th Century Fox

1. Danny Trejo

Měří sice jen 168 centimetrů, ale jeho vražedný pohled vyvolává u každého přirozený respekt. Trejo je známý svou kriminální minulostí. Není tajemstvím, že předtím, než se dostal na televizní obrazovky a plátna kin (pamatovat si ho můžeš například z filmů From Dusk Till Dawn, Con Air či Machete), pobyl pár let za branami různých věznic.


Osmapadesátiletý herec v rozhovoru pro Boxing Scene prozradil, že právě boxu vděčí za to, že se stal filmovou hvězdou, protože se do této branže dostal jako boxerský trenér herců. První tréninky boxu dostal ještě jako osmiletý od svého strýce. Ten ho však seznámil i s drogami, a tak během bouřlivého dospívání boxoval v amatérských duelech, ale i prodával drogy či spolupracoval na různých loupežích.


Netrvalo proto dlouho, než se dostal za mříže. Právě tam se mu dřívější zkušenosti mimořádně hodily. „Byl jsem šampionem v lehké a velterové váze v každé věznici, ve které jsem byl,“ řekl All That's Interesting. O tvrdých zápasech vyprávěl více v podcastu Steve-O's Wild Ride. Jistý čas se Trejo snažil získat seriózní boxerskou licenci, aby se tomuto sportu mohl věnovat profesionálně, právě kvůli záznamům v rejstříku trestů se mu to ale údajně nikdy nepodařilo.

 

2. Ashton Kutcher

Toto jméno bys v našem seznamu asi nečekal, a přece se zde nachází. Sice ho znáš spíše jako hubeného komedianta, ale Ashton Kutcher by tě na žíněnce přinutil vzdát se různými způsoby dříve, než by sis stihl uvědomit, co se to vlastně děje.


Je držitelem hnědého pásku v brazilském džiu-džitsu a podle jeho legendárního trenéra Rigana Machada by hvězda seriálu Dva a půl chlapa dokázala porazit v grapplingovém duelu dokonce i bývalého šampiona dvou divizí UFC Conora McGregora. Machado se také pro TMZ vyjádřil, že pokud by se Kutcher stal profesionálním zápasníkem, mohl by patřit mezi ty vůbec nejlepší na světě.

 

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Craig Jones (@craigjonesbjj)

3. Robert Downey Jr.

 

Sedmapadesátiletý Američan dnes patří mezi nejlépe vydělávající hollywoodské hvězdy, v minulosti si však prošel bouřlivým a těžkým obdobím. Kvůli drogové závislosti se dostal vícekrát do problémů s policií a nejednou měl problém získat z tohoto důvodu i „větší roli“. Podle jeho slov mu však pomohla „dát se dohromady“ a překonat démony i bojová umění, uvádí MaArtial. Věnovat se jim začal v roce 2003.

Downey se zaměřil na specifické jihočínské bojové umění zaměřené na sebeobranu, jung-čchun, tedy formu kung-fu. Tuto techniku ​​proslavila filmová série Ip Man a kromě hlavního hereckého představitele Donnieho Yena ji praktikuje také Jackie Chan.


Jak píše Dragonist, jung-čchun bylo integrováno dokonce do tréninkových programů stovek vojenských složek a orgánů činných v trestním řízení po celém světě. Využívají jej jednotky US Navy Seals, FBI, CIA, francouzské policejní jednotky RAID nebo německé jednotky SEK.


4. Mickey Rourke

Pamatovat si ho můžeš z filmů Double Team, Barfly, Angel Heart, Sin City či Wrestler. Věděl jsi však, že ještě předtím, než se proslavil v Hollywoodu, rozdával rány v ringu? Podle magazínu People měl Mickey Rourke působivou bilanci jako amatérský boxer. Na konto si připsal 27 výher (první v kariéře zažil již jako 12letý), přičemž poražený odcházel jen třikrát. 


Ještě působivější je bilance po přechodu do profesionálního boxu. Je totiž neporažený. Podařilo se mu šestkrát vyhrát a dvakrát remizovat. Nikdo ho ale nebyl schopen porazit. Jako dvaašedesátiletý se dokonce v roce 2014 vrátil k boxu a v exhibičním zápase porazil pouze devětadvacetiletého Elliota Seymoura, čímž překvapil možná i sám sebe.

 

Jak píše Screenrant, Rourke se věnoval šest let také asijskému bojovému umění hwarangdo pod vedením Tae-joona Leeho, jehož otec toto umění založil.

 

Zdroj: Getty Images/Mark Morrison /Allsport

5. Henry Cavill

Všichni ho máme zafixovaného jako robustního Supermana či Zaklínače. Obě postavy jsme viděli v několika tvrdých pěstních soubojích. Pokud jsi ale předpokládal, že Cavill trénuje box či kickbox, byl jsi na omylu. Sto osmdesát pět centimetrů vysoký Brit totiž trénuje, stejně jako Ashton Kutcher, brazilské džiu-džitsu. 


Sportskeeda píše, že s džiu-džitsu začal v prestižní akademii Renza Gracia v New Yorku, kde se připravoval na roli Muže z oceli. Tato technika mu však učarovala natolik, že se jí věnoval i poté. Jedním z jeho učitelů je desetinásobný světový šampion džiu-džitsu Roger Gracie.

6. Liam Neeson

Získal nominaci na Oscara za Schindler's List Stevena Spielberga, bojoval se světelným mečem ve Star Wars sáze proti Darthu Maulovi a v akčním trháku Taken zlikvidoval všechny gangstery, kteří mu přišli pod ruku, aby zachránil unesenou dceru. Ať už holýma rukama, nebo střelnými zbraněmi. Pokud ses během sledování jeho bojových scén ptal, zda má skutečně nějaké znalosti bojových umění, odpověď je ano!


Jak irský herec prozradil pro Huffington Post, boxovat začal ještě v dětství. Poprvé se postavil do ringu jako jedenáctiletý a jako amatér získal i několik titulů. Stal se trojnásobným šampionem Severního Irska a mnozí mu předpovídali v tomto sportu velkou budoucnost.


„Měl jsem dobrý úder přední rukou, fakt mi to šlo. Ze zhruba čtyřiceti zápasů jsem vyhrál asi třicet,“ řekl herec pro ESPN v roce 2012. S boxem však nakonec skončil jako sedmnáctiletý kvůli zdravotním problémům. Jeho dovednosti se mu nepochybně později v Hollywoodu hodily.

 

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Icon Norwich Bjj Team (@icon_norwich)

7. Keanu Reeves

Sice říká, že není odborníkem na bojová umění, ale jde opět jen o jeho přehnanou skromnost. Patří totiž mezi jeho nejcharakterističtější rysy. Hrdina akčních thrillerů jako Speed, Point Break, Matrix nebo John Wick se podle portálu Screenrant k trénování bojových umění dostal během prvního dílu známé filmové sci-fi série sester Wachowských a pokračoval v něm ještě léta poté.


Vyzkoušel si džiu-džitsu, wushu, box či krav magu, ale také judo a karate. I proto si většinu kaskadérských kousků dělá sám, i když by nemusel. Kromě chvatů a hmatů to umí i se zbraněmi. Z dostupných videí to vypadá, jako by se s pistolemi a samopaly už narodil. Jeho výcvik najdeš na tomto odkazu.

8. Idris Elba

Charismatický herec, který na plátnech kin zářil jako Nelson Mandela v dramatu Long Walk to Freedom či trháku Suicide Squad, pro Forbes prozradil, že box ho v mládí naučil disciplíně a soustředění. I to přispělo k jeho rozhodnutí spolupracovat na dokumentární minisérii Idris Elba's Fight School, v níž poskytl sedmi znevýhodněným mladým lidem lekce boxu.


Ještě předtím si ale sám prošel peklem, když se rozhodl přijmout náročnou výzvu po psychické i fyzické stránce – stát se profesionálním kickboxerem za pouhých 12 měsíců. Celý proces zaznamenaly kamery v autentické dokumentární minisérii Idris Elba: Fighter od Discovery Channel.


Herec trénoval a potil krev pod vedením těch nejlepších trenérů, dokud se tváří v tvář nepostavil mladšímu a zkušenějšímu Nizozemci Lionelu Gravesovi v londýnské York Hall v debutovém profesionálním zápase. Uskutečnil se pod záštitou nejprestižnější kickboxerské organizace na světě Glory. Nakonec odcházel z ringu vítězně, a to hned v prvním kole. Soupeře porazil technickým knokautem.


9. Tom Hardy

Kdysi byl útlým, nenápadným a nevýrazným chlápkem v pozadí, dnes je z něj mohutný „svalnáč“ a hvězda trháků Venom, Mad Max, Revenant či Legend. Rozdávat údery jsme ho viděli vícekrát, zejména v dramatu Warrior, kde ztvárnil MMA zápasníka. Právě proto si před natáčením prošel tvrdým tréninkem. Málokdo však věděl, že herci bojová umění učarovala natolik, že trénoval brazilské džiu-džitsu i po natáčení.


Už dekádu se tedy učí chytat různé páky a škrcení. A jak píše Vanity Fair, Hardy se vypracoval až k modrému pásu, a v září na turnaji v Milton Keynes v Anglii dokonce získal zlatou medaili, čímž překvapil nejen všechny diváky, ale i soutěžící. Nejde však o jeho první úspěch. 


Zlatou medaili vybojoval i v srpnu na Reorg Open v anglickém Wolverhamptonu. „Řekl mi: ‚Zapomeň, že jsem to já, a dělej to, co bys normálně dělal.‘ Je to opravdu silný chlap... je to pravděpodobně ten nejtvrdší konkurent, s jakým jsem se setkal,“ řekl Hardyho tehdejší soupeř, zápasník Danny Appleby.

10. Forest Whitaker

Možná si ho pamatuješ jako spirituálně založeného samuraje ve filmu Jima Jarmusche s názvem Ghost Dog: Way of the Samurai, ve kterém ukázal působivé choreografie. Pěsti a lokty rozdával i v remaku kultovní klasiky Repo Man. Síly si v ní změřil s Judem Lawem. Sílu jeho ran okusil i Keanu Reeves v policejním dramatu Street Kings.


Whitaker však před kamerou nikdy nebyl typickým drsným akčním hrdinou a rváčem. Známe ho spíše jako pokorného, ​​klidného a rozvážného gentlemana v obleku rozdávajícího rozkazy. Přesto, jak prozradil pro Entertainment Weekly, se bojovým uměním věnuje už od 12 let. 


Podle MMA Underground má dokonce černý pás v kenpo karate. Kromě toho trénuje i filipínské domorodé bojové umění kali pod vedením Dana Inosanta, který byl studentem legendárního Bruce Leeho a také trenérem Brucova syna, zesnulého Brandona Leeho.

  

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Netflix/TASR/AP/Mark Lennihan/Getty Images/Mark Morrison/Allsport
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zajímavosti
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.