Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 5. 12. 2022 svátek má Jitka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Refresher

Kam na výlet: Vojenský újezd Brdy schovává Padrťské rybníky. Místo s pohnutou minulostí dnes láká na romantickou atmosféru

Refresher ti přináší další tip na výlet!

Adéla Ježková
1. 10. 2022 6:00 Čas čtení: 3:12
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Kam na výlet: Vojenský újezd Brdy schovává Padrťské rybníky. Místo s pohnutou minulostí dnes láká na romantickou atmosféru
Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková
Refresher
0
Adéla Ježková
1. 10. 2022 6:00
Čas čtení: 3:12

Kam na výlet: Vojenský újezd Brdy schovává Padrťské rybníky. Místo s pohnutou minulostí dnes láká na romantickou atmosféru

Refresher ti přináší další tip na výlet!

Adéla Ježková
1. říjen 2022, 6:00
Čas čtení: 3:12
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Kam na výlet: Vojenský újezd Brdy schovává Padrťské rybníky. Místo s pohnutou minulostí dnes láká na romantickou atmosféru
Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
Nevíš, kam vyrazit na výlet? V naší pravidelné sérii přinášíme každou sobotu tipy na skvělé výlety po České republice.

 

Meteorologové se zvěstí o babím létě nevzdávají, Refresher ti proto připravil další tip na kvalitně strávený čas v přírodě. Využít jej ale můžeš i za deště či sněhu – jak pravil klasik: není špatného počasí, jen špatného oblečení. Takže ať už babí léto skutečně tento podzim nastane, nebo nikoli, vyraz s námi na výlet!

Dnes se opět po čase vydáme do bývalého vojenského újezdu Brdy, konkrétně do krásně čisté přírody okolí Padrťských rybníků. Máš hned několik možností, kudy se k nim dostat. My využijeme trasu z obce Teslíny, kde je jedna cesta dlouhá zhruba 4 kilometry – vyhradit bychom si tak měli minimálně dvě hodiny času. Vesnice se nachází na silnici I/19 z Příbrami do Plzně asi 5 km západně od Věšína, a díky své nadmořské výšce 712 metrů je dokonce nejvýše položeným trvale obydleným sídlem ve Středočeském kraji. Z Prahy tu budeš autem asi za hodinu a čtvrt, z Plzně za 40 minut a z Českých Budějovic za zhruba hodinu a půl. Jezdí sem ale také autobusy například z Rožmitálu pod Třemšínem či z Plzně.

 

 

Z Teslín půjdeme nejdřív asi dva kilometry po zelené turistické trase k rozcestí Břízkovec a následně se napojíme na červenou, která nás dovede až k rybníkům. Mezitím ještě mineme pozůstatky kláštera Teslíny – ten sice připomíná už jen hrouda kamení, stejně ale uposlechneme nápisu „Poutníče, postůj a pomni dnů minulých“ a chvilku nad ním budeme rozjímat. Půjdeme po zpevněné lesní cestě, která je vhodná i pro terénní kočárky. Od rybníků zpět do Teslín se jde do kopce, ale není to nic hrozného, jen takové pozvolné stoupání.

Romantika uvnitř CHKO Brdy

Padrťské rybníky jsou velkým turistickým lákadlem – není se čemu divit, leží v zatím poměrně neposkvrněné brdské přírodě, ke které mají lidé dosud úctu. A přestože je místo oblíbené, Brdy jsou velké, a tak se množství turistů, trempů i víkendových vycházkářů hezky rozprostře. V létě akorát musíš dávat pozor na cyklisty a v zimě zase na běžkaře – ale místa je tu opravdu dost pro všechny.

Ačkoli jsou Padrťské rybníky uměle vytvořenými vodními nádržemi, do divoké brdské přírody zapadají dokonale. Nejeden procházející se pár by snad místo označil za jedno z nejromantičtějších. Kromě toho, že se jedná o největší otevřené vodní plochy Středních Brd a vlastně celého Středočeského kraje (Hořejší rybník má má plochu sedmdesát hektarů, Dolejší pak čtyřicet), jsou také nejvýše položenými hospodářskými rybníky v oblasti. Slouží zejména k chovu ryb, koupání a další aktivity jsou v nich zakázány. Těžko říct, zda by se tu někdo koupal, i kdyby zákaz neplatil – hlavním zdrojem přítoku je říčka Klabava a chladné malé potůčky, voda je tak pravděpodobně ledová i během největších letních veder.

 

 

Rybníky byly založeny již v 16. století jako vodní rezervoár pro plavení dřeva pro hutě na Klabavě, respektive na zaniklém Padrťském potoce. Pod nimi stávala vesnice Padrť, která byla ovšem – spolu s dalšími brdskými obcemi – vysídlena a následně zničena v 50. letech 20. století, když se rozšiřoval vojenský újezd Brdy. Jak popisuje web ObjevBrdy, obyvatelé místních obcí byli poprvé vystěhováni po násilném obsazení Brd německou armádou. Po válce se do svých domovů vrátili, ale po nástupu komunistů k moci byl zaveden přísný zákaz vstupu do celého prostoru střelnice a vstup do vojenského újezdu byl nově dovolen pouze na zvláštní povolení. Lidé tu přitom žili už asi od roku 1670, vysídlení tak přetrhalo rodinné vazby pěstované po generace. 

Byť je to tedy místo uvnitř nádherné přírody, je to zároveň místem bolesti s pohnutou historií. Bezčasí, které se mnohdy při vysídlení vytvoří, je zde citelné dodnes. Pokud sem člověk dorazí v dobu, kdy tu nejsou davy turistů, připadá mu, jako by na světě byl docela sám. Takový pocit Brdy zkrátka umí vyvolat – my všichni jsme oproti nim „takto malincí“.

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

Ceněná oblast, která si zaslouží ochranu 

Kolem rybníků se rozkládají louky, které se dříve částečně využívaly jako střelnice. I proto je oblast Padrtí jedním z nejrozsáhlejších bezlesí v Brdech, díky čemuž můžeme při výletu zahlédnout nejrůznější živočichy, včetně ohrožených druhů. Hnízdit tu má například čáp černý a orel mořský. Údajně tu žijí i vydra říční a rak kamenáč, v rybnících pak plavou zejména kapři. Není tedy překvapením, že oblast rybníku je jednou z ochranářsky nejcennějších lokalit v CHKO Brdy. 

Nezapomeň, že se nacházíme uprostřed bývalého vojenského újezdu, choď tedy jen po vyznačených turistických trasách. Oblast není kompletně vyčištěna od pyrotechniky, dávej proto velký pozor na to, kam šlapeš. Pokud tomu výlet vyloženě neupravíš, pravděpodobně tu nebude liduprázdno. Podzimní období jako by bylo pro Padrťské rybníky stvořené, snad už jen kvůli melancholické atmosféře, která místem oplývá. I přesto se jedná o jedno z nejhezčích a nejromantičtějších míst, která mohou Brdy nabídnout.

 

Věříme, že ti dnešní výlet pomůže zklidnit mysl zahlcenou myšlenkami a alespoň na malou chvíli jen tak budeš. V přírodě a na čerstvém vzduchu.

 

Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

 

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: turistika-brdy.cz, objevbrdy.cz, poznejbrdy.czNáhledový obrázek: REFRESHER/Adéla Ježková
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu refresher
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.