Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 3. 12. 2022 svátek má Svatoslav, Svatoslava

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Filmy a Seriály - Vybrali jsme

Zelení proti Černým. Za koho se v House of the Dragon postaví Starkové či Lannisteři?

Občanská válka mezi Targaryeny je na spadnutí.

Jakub Paulík
5. 10. 2022 9:30 Čas čtení: 4:53
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Zelení proti Černým. Za koho se v House of the Dragon postaví Starkové či Lannisteři?
Zdroj: HBO
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
0
Jakub Paulík
5. 10. 2022 9:30
Čas čtení: 4:53

Zelení proti Černým. Za koho se v House of the Dragon postaví Starkové či Lannisteři?

Občanská válka mezi Targaryeny je na spadnutí.

Jakub Paulík
5. říjen 2022, 9:30
Čas čtení: 4:53
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Zelení proti Černým. Za koho se v House of the Dragon postaví Starkové či Lannisteři?
Zdroj: HBO
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Aliance mezi frakcemi rozvráceného rodu Targaryenů se stále více upevňují. Někteří spojenci Rhaenyry či Alicent jsou již ze seriálu známí, další však svoji loajalitu jedné nebo druhé straně zatím neprojevili. Kdo bude mít výhodu většího počtu draků a za kterou stranu se rozhodnou bojovat slavné rody jako Starkové či Lannisteři?

 

Sleduješ populární seriály jako House of the Dragon nebo The Rings of Power? Víš, které projekty jsou na streamovacích platformách v říjnu nejočekávanější? Tyto a další jiné články si můžeš přečíst v naší filmové a seriálové sekci, v níž se věnujeme nejvýraznějším novinkám. Tvorbu redakčního obsahu podporují členové klubu Refresher+.

 

Pozor, článek bude obsahovat knižní spoilery.

 

Zdroj: HBO

Černí a Zelení – co to znamená?

Snad každý fanoušek House of the Dragon ví, že seriál od svého počátku směřuje k občanské válce mezi dvěma frakcemi. Těm se bude během Tance s draky říkat Černí a Zelení.

 

První skupina představuje princeznu Rhaenyru a její podporovatele. Černá a červená barva symbolizuje rod Targaryenů. Je tedy příhodné, že její stoupenci mají přezdívku Černí.

 

V druhé skupině jsou hlavními aktéry i Aegon a Aemond Targaryeni, a tak by měli nárok na stejné barvy. Jejich matkou je však Alicent Hightower, pro jejíž rod jsou typické zelené barvy. Svou oddanost rodu Hightowerů a symbolický odpor vůči Rhaenyře vyjádřila už během její svatby, když si záměrně oblékla zelené šaty.

Anketa:Zobrazit výsledky >Skrýt výsledky >
Jsi tým Zelení, nebo tým Černí?
Zelení.Černí.Jsem neutrální.Hlasovat
Zelení.5%
18 Hlasů
Černí.88%
297 Hlasů
Jsem neutrální.7%
23 Hlasů

Podle knih po smrti krále Viseryse I. někteří panovníci odmítnou respektovat jeho vůli o nástupnictví a místo princezny Rhaenyry korunují králem Aegona II. Rhaenyra se bude mezitím nacházet na Dragonstonu a zpráva z hlavního města u ní vyvolá předčasný porod, při kterém zemře její dcera. Princezna následně odmítne akceptovat Aegona II. jako krále a s podporou svých stoupenců se dá korunovat královnou.

 

Pro důkladné pochopení Tance s draky je důležité, aby se divák alespoň přiměřeně vyznal ve jménech mnoha hrdinů z několika rodů. Otestuj si své znalosti v našem kvízu.

Frakce Černých

Rhaenyra se bude moci při svém tažení opřít nejen o dračici Syrax, ale také o nového manžela Daemona Targaryena. Ten sice není s ohledem na konfliktní povahu zrovna zárukou získávání nových spojenectví, ale zato je zkušeným bojovníkem, který dokáže s drakem Caraxesem udělat s nepřáteli krátký proces.

 

Spolu zplodí dva syny Aegona a Viseryse Targaryeny. Po princeznině boku budou stát i její děti Jacaerys, Lucerys a Joffrey Velaryonové, které byly sice v 7. epizodě ještě v předpubertálním věku, ale po dalším časovém skoku zestárnou.

 

Největšími stoupenci Černých se bezpochyby stanou Velaryoni. I když jsou Rhaenyřiny děti syny sira Harwina Stronga, oficiálně je jejich otcem Leanor Velaryon. A jak jsme slyšeli přímo z úst lorda Corlyse Velaryona, historii nezáleží na krvi, ale na jménu.

 

Jeho rod v čele s Corlysem a jeho manželkou Rhaenys Targaryen proto bude podporovat Rhaenyru s potenciální možností, že na trůn jednoho dne zasedne Jacerys Velaryon, prvorozený syn Rhaenyry Targaryen. Z Corlyse se v pozdějším období stane královnin pobočník a bude důležitým spojencem při dobývání hlavního města King's Landing.

 

Velaryoni disponují nejen množstvím kontaktů, bohatstvím a obrovskou námořní flotilou, ale také dračicí Meleys, na které jezdí Rhaenys. Černí si k dobru mohou dále připsat draky jako Moondancera (patří Baele, dceři Daemona Targaryena), Tyraxese (Joffrey Velaryon), Arraxe (Lucerys Velaryon), Vermaxe (Jacaerys Velaryon) a Stormclouda (Aegon Targaryen). 

Zdroj: HBO

 

Další draci přitom přibudou v průběhu času a Černí pro ně budou shánět jezdce, kteří by je dokázali zkrotit. Novými jezdci se tak stanou Nettles (bude jezdit na drakovi jménem Sheepstealer), Addam Velaryon (Seasmoke –⁠ bývalý drak Leanora Velaryona), Hugh Hammer (Vermithor) či Ulf White (Silverwing).

 

Důležitým spojencem Černých bude také Mysaria, bývalá Daemonova milenka, která se bude po korunovaci Aegona II. nacházet v hlavním městě. Černým tak slouží jako zdroj informací, ale také jako zprostředkovatel nájemné vraždy prince Jaehaeryse, syna Aegona II. Později bude pro Černé sloužit jako neoficiální mistryně našeptávačů.

 

Černí se budou pokoušet dostat na svoji stranu i co největší množství větších či menších rodů. Z těch nejslavnějších se jim podaří naverbovat Arryny, Greyjoye, Starky či Tullye.

 

Rod Arrynů zvláště navštíví Jacaerys Velaryon, nejstarší syn Rhaenyry, a získá si jejich důvěru. Podobně se mu bude dařit i při návštěvě lorda Cregana Starka, se kterým podepíše smlouvu známou jako Pact of Ice and Fire. Říká se, že si Jacaerys na návštěvě u Starků vezme za ženu Saru Snow, bastardku lorda Cregana Starka.

 

Co se týče Greyjoyů, Zelení nabídnou jejich lordu Daltonovi místo vůdce námořnictva v Malé radě, ale Černí mu dají možnost, aby zaútočil na oslabené země Lannisterů. Krvežíznivý Greyjoy, přezdívaný Red Kraken, volí možnost číslo dvě. V průběhu Tance s draky si tak nakrade bohatství a dobude i Lannisport, ale nepodaří se mu obsadit Casterly Rock.

 

Tullyové jsou zpočátku váhaví, ale později se připojí k Černým. Na začátku války chtěl sice lord Grover Tully podpořit Zelené, ale zanedlouho nato zemřel. Jeho následovník Elmo Tully upřednostnil královnu Rhaenyru.

 

House of the Dragon je plný erotických scén, při kterých velké společnosti jako HBO využívají koordinátora intimity. V čem spočívá tato práce a jak pomáhá hercům? Odpovědi najdeš v tomto článku.

Frakce Zelených

Žena krále Viseryse I. Alicent Hightower a její otec, pobočník krále Otto Hightower, odmítají, aby se vládnutí v říši ujali Rhaenyra a Daemon. V hlavním městě proto s podporou Malé rady korunují za krále Aegona II.

 

Jediného člena rady, který bude protestovat, údajně zabije sir Criston Cole. Z něj král udělá vůdce královské gardy a později i pobočníka (Aegona II. zklame jeho dědeček Otto Hightower a Cole bude náhradou).

 

Jak už jasně naznačil seriál, jednou z opor Zelených se stane Larys Strong, který po svém mrtvém otci a bratrovi zdědil Harrenhal. Inteligencí, předvídavostí a manipulativními praktikami je v podstatě druhým Petyrem Baelishem z Game of Thrones a v Malé radě bude (tak jako například lord Varys) zastávat pozici mistra našeptávačů.

 

Zdroj: HBO

 

V počtu draků mají Černí jasně navrch, ale ne co se týče jejich velikosti. Aemond bude jezdit na dračici Vhagar, která je po zesnulém Balerionovi největším a nejmocnějším drakem v celé historii. Zelení disponují také drakem Sunfyrem, na kterém jezdí Aegon, a Dreamfyrem, který patří jejich sestře Helaeně. Nejmladší syn krále Viseryse I. Daeron bude mít draka Tessariona a další draky budou vlastnit i děti krále Aegona II. — Jaehaerys (drak Shrykos) a Jaehaera (Morghul).

 

Ze známých rodů budou stát za Zelenými Baratheoni a Lannisteři v čele s lordem Tylandem Lannisterem, dvojčetem Jasona, který žádal Rhaenyru o ruku. Podpora rodu Lannisterů je jasná od samého začátku. Tyland Lannister bude totiž jedním z členů Malé rady, kteří souhlasili s tím, aby králem korunovali Aegona II.

 

Spojenectví s Baratheony se podaří Targaryenům zajistit svatbou. Padne dohoda, že si Aemond Targaryen vezme jednu z dcer lorda Borrose Baratheona, čímž se zpečetí jejich spojenectví. O alianci s Baratheony bude Rhaenyřiným jménem žádat i její syn Lucerys. Po krátkém sporu ho však Aemond se svým drakem zabije.

 

O pomoc požádají Černí i Zelení také vůdce rodu Martellů Qorena, ale ten se rozhodne zůstat neutrálním, protože nechce, aby se jeho lid zapojil do další války s draky. „Dorne už předtím tancoval s draky. Raději bych spal se štíry,“ napíše Qoren Martell v dopise Ottu Hightowerovi.

 

Místo podpory Dorne se jim však podaří získat spojence na straně Triarchie (aliance svobodných měst Lysu, Tyroshe a Myru), se kterou bojoval Daemon ve 3. epizodě. Spojenectví s nimi vyjedná králův pobočník Otto Hightower a využije je ke zničení lodní blokády, kterou drží rod Velaryonů.

 

Pokud chceš vědět, jak by měl seriál skončit podle knižní předlohy a kdo nakonec zasedne na trůn, přečti si tento článek.
Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: HBO
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
včera v 20:03
včera v 19:40
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.