Probrali jsme jednu z nejdiskutovanějších látek, její účinky a také nedostatečnou regulaci.
Zatímco před pár měsíci to byly nikotinové sáčky, o nichž se mluvilo v rámci legislativní (ne)regulace, nově se debaty stočily k látce jménem kratom. Jak funguje, jaké jsou její pozitivní a negativní účinky a jak by k regulaci prodeje měl přistoupit stát, jsme řešili s národním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem a s Lukášem Pfefferem, mluvčím Česko-slovenské asociace za kratom.
Kratom je tropický strom Mitragyna speciosa původně z jihovýchodní Asie. Přirozeně se vyskytuje v Thajsku, Indonésii, Malajsii, Myanmaru a v Papui Nové Guineji. V těchto oblastech je důležitou součástí tradiční medicíny i běžného života.
Používanou částí rostliny jsou listy. Nejjednodušším způsobem užívání je žvýkání čerstvých listů, z čerstvých i sušených lze připravovat odvary. V západním světě je kratom známý prakticky výhradně jako jemný prášek, případně drť ze sušených listů, výjimečně se objevuje ve formě pevných či tekutých extraktů.
Benefity versus nežádoucí účinky
„Kratom učinil můj život s nemocí snesitelnějším.“
„Díky kratomu jsem společnosti přínosnou fungující jednotkou, a ne přítěží. Pomáhá mi zvládat stresové situace, chutě na alkohol a drogy, pomáhá s chronickým bolestmi zad.“
„S kratomem jsem začala kvůli zvýšení energie, neboť únava pro mě byla neúnosná kvůli roztroušené skleróze. Díky kratomu můžu fungovat naprosto normálně a únava mě už netrápí. Dalším problémem byly bolesti, na které jsem trpěla… Kratom působí na bolest a díky němu už netrpím.“
Takové a mnohé další důvody uvádějí na webu Česko-slovenské asociace za kratom (ČSAK) lidé, kteří s touto látkou mají zkušenosti. Potvrzuje je i Lukáš Pfeffer, mluvčí Česko-slovenské společnosti za kratom, která má za cíl komunikovat s úřady a snaží se o regulaci užívání kratomu u nás i na Slovensku, a to formou informování nejen na základě pevných světových dat, ale i na základě osobních zkušeností lidí, kteří kratom užívají.
Účinky kratomu jsou závislé především na užitém množství (a také na způsobu zpracování listů během jejich sušení). Při nižších dávkách působí stimulačně, při vyšších spíše tlumivě a euforicky. Hlavními účinnými látkami kratomu jsou alkaloidy mitragynin, 7-hydroxymitragynin (a mitragynin pseudoindoxyl), které jsou atypickými opioidy. Prášek z listů se nejčastěji užívá rozmíchaný v nápoji, případně v kapslích. První účinky se dostavují po pěti až patnácti minutách a trvají celkem dvě až pět hodin.
Velká část uživatelů jsou pouze rekreačními uživateli, jelikož kratom dokáže dodat chuť do práce, motivaci k velké škále činností a aktivit a zároveň nezastírá mysl jako některé drogy.
„Z benefitů určitě stojí za zmínku jeho účinky tlumící bolest a usnadňování soužití s některými psychickými poruchami, jako jsou určité typy úzkostí a depresí nebo poruchy autistického spektra. To jsou primární důvody většiny uživatelů kratomu,“ říká Pfeffer. Dodává, že některé další účinky mohou být pro někoho výhodou, pro jiného nežádoucím účinkem. Řadí k nim třeba snížení peristaltiky (pohybu) střev, zvýšení pozornosti, snížení apetitu, snížení vnímání fyzické bolesti nebo dodání energie.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jaké nežádoucí účinky může kratom vyvolat.
- V čem je podle odborníků problém v aktuálně platném zákoně.
- Co by regulace kratomu přinesla.