Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Tereza Patočková TASR
7. prosince 2022 16:56
Čas čtení 1:50

Krajní pravice v Německu chystala převrat, policie jej překazila

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Krajní pravice v Německu chystala převrat, policie jej překazila
Zdroj: ČTK

Pětadvacet osob včetně 71letého prince, vojenského velitele ve výslužbě a úřadujícího soudce a bývalého poslance za krajně pravicovou Alternative für Deutschland (AfD) plánovalo podle prokuratury násilné svržení státu.

Německá policie ve středu ráno prohledala v 11 spolkových zemích asi 100 nemovitostí v rámci rozsáhlých razií zaměřených na členy krajně pravicového hnutí Reichsbürger (Říšští občané). Bylo zadrženo 25 osob, které prokuratura obvinila z přípravy státního převratu vedené německým aristokratem, jehož cílem bylo svrhnout stát, a které se snažily získat podporu ruské vlády. Informuje o tom The Guardian.

Pětadvacet osob včetně 71letého prince, vojenského velitele ve výslužbě a úřadujícího soudce a bývalého poslance za krajně pravicovou Alternative für Deutschland (AfD) plánovalo podle prokuratury násilné svržení státu, včetně ozbrojeného útoku na parlament, inspirovaného útokem na americký Kapitol.

Cílem bylo svržení vlády

Deník Die Welt uvedl, že podle jeho informací Říšští občané plánují násilnou „změnu systému“. Někteří členové hnutí měli také zbraně. Jejich cílem bylo svrhnout současnou vládu. Za tímto účelem chtělo hnutí podle spolkového státního zastupitelství získat do svých řad příslušníky německých ozbrojených sil (Bundeswehru) a zejména policie.

2. května 2024 15:42 Čas čtení 0:57 Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie

Agentura AFP s odvoláním na prokuraturu uvádí, že členové krajně pravicové teroristické skupiny „provedli konkrétní přípravy na násilný průnik do německého parlamentu s malou ozbrojenou skupinou“.


Do akce bylo nasazeno asi 3000 policistů, uvedla mluvčí spolkového státního zastupitelství v Karlsruhe pro agenturu DPA. Dvaadvacet ze zatčených jsou podle ní členové teroristické skupiny a zbylí tři figurují jako její příznivci. Mluvčí dodala, že dalších 27 osob čelí obvinění. „Zatím nemáme název tohoto (teroristického) uskupení,“ řekla mluvčí a dodala, že je založeno na konspiračních mýtech.


Podle agentury DPA takzvaní Říšští občané neuznávají legitimitu německého státu a jeho demokratické principy a často odmítají platit daně. Hnutí se skládá z menších skupin, které nesou názvy jako „Svaz Německé říše“ nebo „Německé království“. Podle odhadů Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) má hnutí asi 21 000 příznivců.


Zatýkání probíhalo v Bádensku-Württembersku, Bavorsku, Berlíně, Hesensku, Dolním Sasku, Sasku a Durynsku. Jedna osoba byla zatčena v Rakousku a také v Itálii. Razie byly provedeny také v Braniborsku, Severním Porýní-Vestfálsku, Porýní-Falci a Sársku. Spolkový ministr spravedlnosti Marco Buschmann na Twitteru označil středeční policejní akci za „protiteroristickou operaci“. Jak napsal, „existuje podezření, že byl plánován ozbrojený útok na ústavní orgány“.

Trvají na legitimitě „Německé říše“

Skupina, která se zřejmě ideologicky řídila konspiračními teoriemi QAnon a hnutím Reichsbürger („Říšští občané“, kteří popírají právo moderního Německa na existenci), plánovala znovu projednat uspořádání země po druhé světové válce a trvala na tom, že „Německá říše“ má stále legitimitu, přestože skončila porážkou nacistů v roce 1945.

12. dubna 2024 11:27 Čas čtení 0:35 Norský region chce, aby byl den o dvě hodiny delší. Plán ale příliš promyšlený nemá Norský region chce, aby byl den o dvě hodiny delší. Plán ale příliš promyšlený nemá

Nancy Faeser, německá ministryně vnitra, označila tuto skupinu za „nepřátele demokracie“ a uvedla, že zatím není jasné, jak moc její plány pokročily a jaká je pravděpodobnost, že se jí to podaří.

Domů
Sdílet
Diskuse