Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Tereza Patočková ČTK
7. prosince 2022 20:06
Čas čtení 1:23

Exposlanec Volný dostal od soudu podmínku za šíření zpráv o ivermektinu

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Exposlanec Volný dostal od soudu podmínku za šíření zpráv o ivermektinu
Zdroj: Volný blok – Česká suverenita

Policie zkoumala také Volného výroky ohledně ruské invaze na Ukrajinu, které rovněž sdílel na sociálních sítích.

Obvodní soud pro Prahu 7 ve středu uložil bývalému poslanci Lubomíru Volnému (Volný blok) dvouletý podmíněný trest za šíření poplašné zprávy. Podle obžaloby na sociálních sítích uvedl, že kvůli diskriminační kampani proti léku ivermektin mohou zemřít lidé. Volný vinu odmítá. V závěrečné řeči prohlásil, že je nadále přesvědčen o pravdivosti informace. Proti verdiktu se na místě odvolal. Informuje o tom ČTK.

Soud podle předsedy senátu Tomáše Hübnera neměl pochybnosti o tom, že příspěvky na sociální sítě vložil Volný. Exposlanec mohl podle soudce dostat pochybnou informaci o diskriminační kampani proti léku. Sám ale tuto informaci převrátil, vyšperkoval a umístil na internet. „Je zřejmé, že chtěl potenciální čtenáře co nejvíce zaujmout a šokovat,“ prohlásil soudce.

Volný měl podle soudce vědět, jak mohou jeho výroky na veřejnost působit a že mohou lidi znepokojit. Udělal to v době, kdy byl v Česku kvůli koronaviru vyhlášen nouzový stav. „Dnešní den je velkým vítězstvím organizovaného zločinu v ČR, který rozjel kampaň proti ivermektinu. Já jsem o tom přesvědčen,“ uvedl po skončení jednání Volný. Rozhodnutí soudu podle něj nebylo nestranné. „Soudce v odůvodnění napadl kvalitu voličů Volného bloku,“ dodal.

Propagoval ivermektin k léčbě covidu-19

Obžaloba viní Volného z toho, že v březnu loňského roku na Facebooku a Twitteru napsal, že se chystá spiknutí, jehož cílem je znevěrohodnění léku a budou při něm zabiti lidé. „Podle mých informací se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat,“ uvedl. Následně svá tvrzení ještě rozvinul ve videích, v nichž tvrdil, že jsou do antikampaně zapojení zkorumpovaní lékaři. Vládu označil za vládu vrahů.

Ivermektin se obvykle používá jako antiparazitikum, v Česku není registrovaný. Volný přípravek propagoval k léčbě covidu-19.

Policie zkoumala také Volného výroky ohledně ruské invaze na Ukrajinu, které rovněž sdílel na sociálních sítích. Mimo jiné v nich obdivoval ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského označil za masového vraha. Policisté případ odložili s tím, že vyjádření nebyla trestná. 

Poslanec Volný byl ve svém působení ve sněmovně kontroverzní postavou. Odmítal nosit roušky a proslavil se také slovy „dostaneš flákanec“, když mu bylo řečeno, aby odešel od řečnického pultíku.

Domů
Sdílet
Diskuse