Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda ČTK
21. prosince 2022 v 15:25
Čas čtení 1:30

Median: Babiš by se do druhého kola prezidentských voleb nedostal

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Median: Babiš by se do druhého kola prezidentských voleb nedostal
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Předseda ANO Andrej Babiš by se podle volebního modelu agentury Median umístil v prezidentské volbě poprvé až na třetím místě. Do druhého kola by šli Nerudová a Pavel.

Předseda ANO Andrej Babiš by se podle volebního modelu agentury Median poprvé ocitl až na třetím místě, a nedostal by se tak do druhého kola prezidentské volby, uvedla ČTK. Získal by 24,5 procenta hlasů, na prvním místě by byl generál Petr Pavel se ziskem 28 procent a na druhém bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová se 27,5 procenta. V druhém kole by Nerudová podle modelu porazila Pavla. 

18. prosince 2022 v 12:49 Čas čtení 1:04 Nový průzkum STEM: Babiše by volily hlavně ženy, první kolo by vyhrál Nový průzkum STEM: Babiše by volily hlavně ženy, první kolo by vyhrál

Trojice nejsilnějších kandidátů má výsledky s rozdílem na úrovni statistické chyby, upozornila agentura. „Na základě volebního modelu tak nelze s jistotou říci, kdo by se aktuálně dostal do druhého kola volby a kdo nikoliv,“ dodali autoři modelu. Statistická odchylka činí podle nich plus minus 3,5 procentního bodu.

Ve srovnání s předchozím výsledkem modelu Medianu z přelomu listopadu a prosince si Pavel polepšil o 4,5 procentního bodu. Podpora Nerudové klesla o 0,5 bodu. Předseda ANO dva procentní body ztratil.

Fischer pouze s 5,5 procenta

Čtvrtý by v prvním kole prezidentské volby nyní skončil senátor Pavel Fischer, pro kterého by hlasovalo 5,5 procenta voličů. O půl procentního bodu méně by získal senátor Marek Hilšer. Odborový předák Josef Středula by dostal čtyři procenta, kandidát SPD Jaroslav Bašta 3,5 procenta. Po jednom procentu hlasů by získali rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a podnikatel Karel Diviš.

Průzkum pro volební model se konal mezi 8. až 19. prosincem. Zapojil se do něj reprezentativní vzorek 1000 respondentů ve věku 18 let a více.

V hypotetickém druhém kole by Nerudová porazila Pavla poměrem 54 ku 46 procentům hlasů. Pokud by do druhého kola postoupil předseda ANO, prohrál by podle modelu s Pavlem i Nerudovou, a to poměrem 37 ku 63 procentům, respektive 36 ku 64 procentům. Všechny tři scénáře ale předpokládají vysokou volební účast, upozorňuje Median.

7. července 2023 v 7:30 Čas čtení 2:29 Shrnujeme: Zelenskyj v Praze. S kým se ještě sejde a o čem budou jednat? Shrnujeme: Zelenskyj v Praze. S kým se ještě sejde a o čem budou jednat?

Volební jádro má nadále nejvyšší Andrej Babiš, a to 17 procent. O procentní bod menší volební jádro má Petr Pavel. Třetí je Danuše Nerudová s 15 procenty. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity má ale nejvyšší volební potenciál. Podle průzkumu by mohla oslovit až 43 procent voličů. Pavel by mohl dosáhnout až na 41,5 procenta voličů a Babiš na 30,5 procenta.

Rozhovory s prezidentskými kandidáty

Prezidentští kandidáti odpovídali na otázky, které zajímají zejména mladé voliče, také pro Refresher. Rozhovor s Petrem Pavlem máš k dispozici zde, rozhovor s kandidátkou Danuší Nerudovou si zase můžeš pustit níže.

Domů
Sdílet
Diskuse