Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda
28. prosince 2022 v 16:10
Čas čtení 1:12

Bývalý papež Benedikt XVI. je velmi nemocný, informoval papež František

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Bývalý papež Benedikt XVI. je velmi nemocný, informoval papež František
Zdroj: TASR/Tomáš Halász

Emeritní papež Benedikt se vzdal papežského stolce v roce 2013 kvůli zhoršenému zdraví. Stal se teprve druhým papežem v historii, pokud se nepočítá období dvojpapežství a trojpapežství, který využil této možnosti. Nyní se zdá, že se jeho stav zhoršil.

Emeritní papež Benedikt XVI. je vážně nemocný a jeho zdraví se v posledních hodinách a dnech horší, uvedl nynější papež František, jenž ho na papežském stolci vystřídal. Jak píše CNN, během závěrečné audience roku požádal věřící, aby se za něj modlili.

Pětadevadesátiletý Benedikt XVI., bývalým občanským jménem Joseph Alois Ratzinger, odstoupil v roce 2013 jako druhý papež v historii kvůli obavám, že by kvůli zdraví nezvládal vykonávat papežskou funkci.

20. ledna 2022 v 16:14 Čas čtení 0:54 Bývalý papež Benedikt XVI. věděl o duchovních, kteří zneužívali malé děti, tvrdí advokáti Bývalý papež Benedikt XVI. věděl o duchovních, kteří zneužívali malé děti, tvrdí advokáti

Dle tvrzení zástupců Vatikánu se jeho zdraví v posledních hodinách ještě zhoršilo. Jeho stav je ale stabilizovaný. „Situace v tuto chvíli zůstává stabilizovaná, (emeritní papež) je neustále sledován lékaři,“ řekl mluvčí Matteo Bruni.

O stavu bývalé hlavy římskokatolické církve se svět dozvěděl během řeči papeže Františka ke generální audienci ve vatikánském sále Pavla VI. Následně měla nynější hlava církve navštívit Benedikta v klášteře Mater Ecclesiae, kde od svého odchodu žije.

Je známo, že papež František si svého předchůdce velmi cenil. Mluvil o něm jako o „svatém muži“ a muži, jenž se zasvětil duchovnímu životu. Také byl ale podle něj bystrý a měl dobrý smysl pro humor. Benedikt XVI. nicméně v únoru roku 2013, v 85 letech, překvapil celý katolický svět, když se rozhodl rezignovat na svou funkci po osmi letech v úřadu.

Jedná se o velmi vzácný jev, k němuž se v historii uchýlil pouze papež Celestýn V. v roce 1294. Počítáme-li i divoké období dvojpapežství a trojpapežství, naposledy rezignoval Řehoř XII. v roce 1415, tedy před více než 600 lety.

Benedikt XVI. měl vědět o duchovních zneužívajících malé děti

O emeritním papeži jsme tě na začátku roku informovali ve spojitosti s obrovským problémem katolické církve. Měl totiž, podle německé advokátní kanceláře Westpfahl Spilker Wastl zabývající se případy sexuálního zneužívání dětí, vědět o zneužívání v Arcidiecézi mnichovsko-freisinské mezi roky 1977 a 1981 a údajně mu nečinně přihlížel. Papež však obvinění dlouhodobě popíral.

Domů
Sdílet
Diskuse