Půjčka ve výši 50 000 Kč může vyjít až na statisíce.
Na kolik vás může přijít půjčka ve výši 50 000 Kč? Index odpovědného úvěrování ukazuje, že někde jen na 1 700 Kč. Ale natrefit můžete i na poskytovatele, u nichž zaplatíte téměř 200 tisíc! Zkrátka: vzít si hned tu první půjčku, na kterou natrefíte v reklamě, je holý nesmysl. Analýzy prováděné organizací Člověk v tísni opakovaně potvrzují extrémní důležitost porovnání půjček. A též nezastupitelnou roli online srovnávačů, které na trhu fungují jako čistič a významná podpora konkurenčního prostředí.
Index odpovědného úvěrování
Organizace Člověk v tísni pravidelně publikuje výsledky svých analýz v oblasti půjček. Věnuje se jak malým půjčkám do výplaty, tak středně velkým krátkodobým půjčkám, které porovnává v částce 50 000 Kč vzatých na 12 měsíců. Výsledky transformuje do Indexu odpovědného úvěrování, včetně názorné grafické podoby.
Ta na první pohled ukazuje, jak velké rozdíly na trhu s půjčkami panují. Dokonce nejen mezi bankami a úvěrovkami, ale i mezi bankami navzájem a vzájemně mezi jednotlivými úvěrovými společnostmi. Toho, kdo již někdy využil srovnání půjček, rozhodně nepřekvapí, že mezi nejlepšími se umístily i nebankovní společnosti.
Pro vyhodnocení Indexu odpovědného úvěrování za rok 2022 bylo vybráno 37 poskytovatelů nezajištěných spotřebitelských úvěrů s licencí České národní banky. Člověk v tísni je porovnával podle 14 předdefinovaných parametrů. Dotýkaly se jak ceny, tak i transparentnosti a celkové vstřícnosti úvěrů.
10 poskytovatelů dosáhlo na 4 hvězdičky
Toho nejlepšího výsledku (4 hvězd) dosáhlo hned deset poskytovatelů ze sledovaných třiceti sedmi. To znamená, že u cirka čtvrtiny subjektů na trhu s půjčkami ve výši 50 000 Kč je možné si půjčit nejen cenově výhodně, ale i docela bezpečně. Zde je deset poskytovatelů s nejvyšším Indexem zodpovědného úvěrování:
- Maxbanka
- Airbank
- Zonky
- UniCredit Bank
- Česká spořitelna
- Moneta
- Home Credit
- COFIDIS
- Komerční banka
- ESSOX
Že jsou mezi vítězi i tři nebankovní společnosti (plus bývalá nebankovka Zonky), už rozhodně nepřekvapí. Na špičce se totiž umisťují každoročně.
6 poskytovatelů získalo 3 hvězdičky. Ty označují stále ještě výhodnou půjčku
Dalších šest poskytovatelů získalo stále ještě dobrý Index odpovědného úvěrování – tři hvězdičky. Člověk v tísni popisuje na svých stránkách: „Férové jsou i tříhvězdičkové společnosti, v některých aspektech by však ke klientům mohly být vstřícnější.“ Této kategorii vládly banky. Ovšem potkáme zde i jednu úvěrovku:
- ČSOB
- mBank
- Raiffeisenbank
- Equabank
- Fio banka
- Creditea
7 poskytovatelů nezískalo dokonce ani jedinou hvězdu
Pokud nahlédneme na opačný konec pořadí, zobrazí se sedm nebankovních společností, které nedosáhly ani na jedinou hvězdičku. Co mají společného? Jde o menší nebankovky, které se soustředí na rizikovější klientelu, a tak nabízejí velmi drahé peníze. Navíc s méně transparentními podmínkami. Zde je pořadí sedmi pozic s nejnižšími hodnotami indexu:
- FairCredit
- EveryDayPlus
- Ferratum
- HFS
- Viva Credit
- CentroFinance
- VIA SMS
„S drahými půjčkami je to ale složitější. Nelze je jednoznačně odsuzovat. Pokud někdo půjčuje peníze za 50 % či 80 % ročně, tak je to na první pohled šokující, ale pro člověka, který potřebuje řešit nedostatek peněz a jinou možnost nemá, může i takto drahá půjčka dávat smysl. Podstatné je, zda jsou splátky nastaveny tak, že lze půjčku splatit. Jestliže se však bavíme o dlouhodobých půjčkách, kde věřitel žádá 300 nebo 400 % ročně, nelze to už omluvit vyšší rizikovostí, to je devastační finanční produkt,“ komentoval David Borges, analytik společnosti Člověk v tísni, nabídku některých nebankovních společností.
Kolik stojí 50 000 Kč na jeden rok?
Analýza Člověka v tísni ukázala, že za nejméně vám dokáže půjčit Max banka (bývalá Expo Bank, kterou nedávno převzala skupina Creditas). U Max banky zaplatíte za tento úvěr jen 1 637 Kč (za předpokladu řádného splácení). Poskytovatelem s ještě „rozumnou cenou úvěru“, který uzavírá skupinku půjček v zeleném poli, je pak Cofidis, u kterého vás 50 000 Kč na jeden rok vyjde na 4 680 Kč.
A pak už začíná cena úvěru stoupat, i když zpočátku nijak závratně. Cirka v polovině žebříčku zaplatíte za stejnou půjčku okolo 10 000 Kč (Český Triangl). Na posledních třech místech je cena až neuvěřitelná: 85 159 Kč (EveryDay Plus), 95 371 Kč (VIA SMS) a 180 037 Kč (Viva Credit).
Letošní vyšší ceny úvěrů ale Člověka v tísni tolik netrápí. Problém přichází odjinud
Co bude největším problémem blízké budoucnosti? Banky začnou brzy odmítat tu část klientů, která se doposud pohybovala na hraně schvalovatelnosti. „Zdražení úvěrů o dvě nebo tři procenta není takový problém. Horší je, že banky budou mnohé klienty odmítat a vytlačovat je tak do nebankovního sektoru,“ poukazuje Borges na důsledek inflace a narůstajících výdajů domácností.