Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 27. 1. 2023 svátek má Ingrid

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
Česko

Dezinformátor Tušl odmítl obvinění z obtěžování Flegra a Kubka

Ani nebezpečné pronásledování, ani obtěžování. Patrik Tušl, který byl pravomocně odsouzen za nenávistné výroky o Ukrajincích, nyní vypovídal u soudu kvůli obžalobě, která sahá do doby koronavirové pandemie.

Vojtěch Vanda, ČTK
25. 1. 2023 18:52 Čas čtení: 2:59
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dezinformátor Tušl odmítl obvinění z obtěžování Flegra a Kubka
Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
Česko
0
Vojtěch Vanda
ČTK
25. 1. 2023 18:52
Čas čtení: 2:59

Dezinformátor Tušl odmítl obvinění z obtěžování Flegra a Kubka

Ani nebezpečné pronásledování, ani obtěžování. Patrik Tušl, který byl pravomocně odsouzen za nenávistné výroky o Ukrajincích, nyní vypovídal u soudu kvůli obžalobě, která sahá do doby koronavirové pandemie.

Vojtěch Vanda
ČTK
25. leden 2023, 18:52
Čas čtení: 2:59
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dezinformátor Tušl odmítl obvinění z obtěžování Flegra a Kubka
Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

Patrik Tušl ve středu u soudu odmítl obžalobu, která ho viní z nebezpečného pronásledování a výtržnictví kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a evolučního biologa Jaroslava Flegra. Nepopřel, že se Kubka snažil kontaktovat, lékař ale o něm podle něj lhal v médiích, chtěl si s ním proto promluvit z „očí do očí“.

 

Kvůli obtěžování Flegra jsou spolu s Tušlem obžalovaní z výtržnictví i Tomáš Čermák a Zdeněk Masár, i oni odmítli, že spáchali trestný čin. Hlavní líčení bude pokračovat v březnu, informovala ČTK.

Tušl se podle obžaloby mezi listopadem 2021 a lednem 2022 snažil s Kubkem vynutit kontakt. Čekal na něj před domem, kde bydlel, zvonil na něj a domáhal se jeho přítomnosti, aby mu mohl pokládat otázky ohledně očkování proti covidu-19. Na Kubka čekal také před jeho pracovištěm, volal mu do ordinace.

 

Jeho jednání prostřednictvím Facebooku sledovaly podle státní zástupkyně stovky lidí. Tušl je podle spisu vyzýval, aby Kubka také kontaktovali. Cílem bylo podle obžaloby vybírat od lidí finanční příspěvky. Někdy se jednání účastnil i Čermák, v tomto bodě obžaloby však obviněn není.

 

Podle státní zástupkyně spolu ale Tušl s Čermákem a Masárem v druhé polovině listopadu 2021 pouštěli před domem Flegra sirénu a Flegra vyzývali, aby „jménem zákona upustil od protiprávního jednání“. Motivem bylo podle žalobkyně dehonestovat Flegra v očích veřejnosti.

 

To ale není jediné pronásledování, kterého se Tušl dopustil. Refresher taktéž dříve informoval o situaci kolem (v té době) redaktora Aktuálně.cz Lukáše Valáška, který se tématem dezinformací zabývá. Tehdy novinář zjistil, že má Tušl patnáct exekucí a neplatí výživné na dítě, proto se rozhodl udělat s ním rozhovor. Po jeho ukončení se ale Tušl rozhodl Valáška pronásledovat, klást mu společně s dalšími souputníky otázky různého charakteru, nadávat mu a urážet jej.

 

Tušl se cítí nevinen

Tušl ve středu ke Kubkovi a Flegrovi řekl, že se cítí nevinen. „Podle mě to žádný nebezpečný pronásledování nebylo,“ řekl soudu k bodu, který se týkal Kubka. Tušl vypověděl, že na domov lékaře zvonil, odmítl však tvrzení obžaloby, že do domu vnikl. Řekl, že mu Kubkova žena „sama otevřela“. Tvrdí, že o něm Kubek mluvil v médiích, takže si s ním chtěl promluvit.

Ostatní lidi Tušl podle svých slov nevyzýval, aby Kubka kontaktovali, tvrdí, že ho chtěli kontaktovat sami. Přiznal některé z telefonátů Kubkovi, nikdy mu ale údajně nenadával. Řekl, že pokud je na záznamu on, musí být zvuk sestříhaný.

 

Tušl nesouhlasil ani s tím, že by žádal peníze za to, že chodil ke Kubkovi. Podle obžalovaného také nebyl důvod, aby se lékař něčeho obával. Tušl několikrát zmínil, že Kubek jednou na Čermáka najížděl před svým pracovištěm autem. „Podávali jsme trestní oznámení, ale bylo odloženo,“ řekl Tušl. Kubek k incidentu řekl, že mu lidé bránili v odjezdu a stáli mu před autem, odmítl tvrzení, že na někoho najížděl.

 

K Flegrovi Tušl řekl, že „nevěděl, že je trestné pouštět sirénu“. Dodal, že se cítí jako politický vězeň. Obžalobu dnes odmítl i Čermák. „Myslím si, že to není nic trestného. Není to tak závažné, aby nás za to měli trestat, vždyť jsme vlastně nic neudělali,“ řekl. Flegra se údajně chtěli zeptat, jak to je s očkováním. Šlo podle něj o recesi a legraci. Kubek i Flegr jsou podle Čermáka navíc veřejně činné osoby a měli by strpět vyšší míru kritiky. Masár soudu také řekl, že nešlo o trestný čin.

Kubek potřeboval policejní ochranu

Kubek soudu řekl, že výhrůžky dostával i před podzimem 2021, vše ale podle něj vygradovalo ve chvíli, kdy někdo zveřejnil na internetu jeho adresu. Popsal, jak se kontakty s Tušlem i dalšími lidmi opakovaly. Kvůli pronásledování nemohl jezdit hromadnou dopravou, dával si pozor, aby nedělal stejné aktivity ve stejný čas. Měl také policejní ochranu. U soudu vypovídala i zdravotní sestra, která popsala, jak Kubkovi na pracovním záznamníku nechávali lidé vulgární vzkazy. Flegr se z dnešního jednání omluvil.

Tušl spolu s Čermákem dostali na konci loňského roku pravomocné tresty za nenávistné výroky o Ukrajincích v nahrávce na sociálních sítích. Odvolací soud uložil Tušlovi desetiměsíční vězení, Čermákovi desetiměsíční podmíněný trest. Muži se dopustili trestných činů hanobení národa a podněcování k nenávisti.

 

Tušl byl minulý týden podle deníku Právo navíc odsouzen za vyhrožování zabitím strážníkovi a vydírání ženy, která na sociálních sítích archivovala a rozkrývala jeho dezinformace. Obvodní soud pro Prahu 5 mu zatím nepravomocně trest navýšil na 15 měsíců vězení.

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: ČTK/Šulová Kateřina
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu česko
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.