Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 27. 3. 2023 svátek má Dita

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Česko

Poslední slovo Miloše Zemana: Chce protlačit „svého“ Kruliše do ČNB

Prezident Miloš Zeman by přál České národní bance (ČNB) schopného kancléře a schopnějšího, než je ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš, prý nedokáže získat.

ČTK
30. 1. 2023 7:57 Čas čtení: 1:49
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Poslední slovo Miloše Zemana: Chce protlačit „svého“ Kruliše do ČNB
Zdroj: FOTO TASR - Martin Baumann
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
Česko
0
ČTK
30. 1. 2023 7:57
Čas čtení: 1:49

Poslední slovo Miloše Zemana: Chce protlačit „svého“ Kruliše do ČNB

Prezident Miloš Zeman by přál České národní bance (ČNB) schopného kancléře a schopnějšího, než je ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš, prý nedokáže získat.

ČTK
30. leden 2023, 7:57
Čas čtení: 1:49
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Poslední slovo Miloše Zemana: Chce protlačit „svého“ Kruliše do ČNB
Zdroj: FOTO TASR - Martin Baumann

Zeman v neděli v Bělehradě odpověděl novinářům na dotaz, jaké bude další Krulišovo působení po odchodu z Pražského hradu. Podle informací ČTK si ho za šéfa své kanceláře vybral guvernér ČNB Aleš Michl. Kruliš své další působení komentovat nechtěl.

 

Zvolený prezident Petr Pavel v neděli v České televizi (ČT) na dotaz moderátora řekl, že bude chtít o spekulacích médií o možném přesunutí Kruliše do ČNB hovořit s Michlem. Podle Pavla to vyvolává dojem, že by pozice v bance mohla být tzv. trafikou pro Kruliše. Chce proto připomenout Michlovi, že úkolem guvernéra je nejen dbát o cenovou stabilitu, ale i o důvěryhodnost ČNB jako instituce.

 

Zeman řekl, že by se Pavel měl naučit, že ČNB je ze zákona nezávislá, a guvernér se tak může rozhodnout, kdo bude jejím kancléřem. „Jinak Vladimír Kruliš je nejlepší manažer, jakého jsem v životě potkal, a já jsem v politice 32 let. A závidím každému, komu se podaří ho dostat do svých služeb,“ řekl Zeman.

 

Vladimír Kruliš.
Vladimír Kruliš. Zdroj: Wikimedia Commons/David Sedlecký/volně k užití

 

Domnívá se, že Kruliš může mít daleko více nabídek než jen z ČNB. „Ale protože mám národní banku rád, tak bych si přál, aby Česká národní banka měla schopného kancléře. A schopnějšího než Vladimíra Kruliše podle mého názoru nedokáže získat,“ doplnil na dotaz, jaká bude budoucnost jeho protokoláře.

Pavel požaduje na Hradě audit, mimo jiné kvůli skartacím

Dosluhující prezident Zeman a nově zvolený Pavel spolu ale ovšem nemluvili. Pavel se setkáním počítá. V rozhovoru pro televizi Nova ale řekl, že by měl podle Zemanova programu s vhodným termínem přijít Hrad. 

 

V ČT Pavel také uvedl, že pravděpodobně jmenuje soudci státní zástupce Petra Babku a Marka Bodláka, které Zeman odmítl jmenovat.

 

Pavel rovněž uvedl v rozhovoru pro televizi Nova, že bude požadovat na Pražském hradě audit, ideální by podle něj bylo, kdyby se stihl do jeho inaugurace, která byla ohlášena na 9. března. Důvodem jsou mimo jiné nedořešené skartace. Chtěl by to probrat příští týden s šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který dokončil kontrolu hospodaření Kanceláře prezidenta republiky loni v prosinci. Před rokem kontroloval nakládání s utajovanými informacemi Národní bezpečnostní úřad (NBÚ).

Chce mít „klidné svědomí, že to, co přebíráme, přebíráme v pořádku, že tam na nás nebudou čekat nějací kostlivci ve skříních“. „Pokud tam došlo ke skartaci asi 38 utajovaných dokumentů mimo pravidla, tak je potřeba vědět, jak byl celý ten problém vyřešen a uzavřen,“ dodal Pavel.

 

Kruliš pracuje v Kanceláři prezidenta republiky od roku 2014, nejprve působil jako zástupce ředitele odboru protokolu, od roku 2018 stojí v jeho čele. Vystudoval obor marketingová komunikace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kde později získal doktorát z ekonomie na Fakultě ekonomiky a managementu. Je držitelem bezpečnostní prověrky na druhý nejvyšší stupeň Tajné, prověrku NATO Secret získal také od Severoatlantické aliance. Kromě Pražského hradu se angažoval ve Straně práv občanů ZEMANOVCI.

Upozornit na chybu - pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: ceskenoviny.czNáhledový obrázek: FOTO TASR - Martin Baumann
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu Česko
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.