Britský vědecký tým naznačil, že kisspeptin může pomoci milionům lidí s hypoaktivní poruchou sexuální touhy.
„Trápil mě nízký sexuální apetit, tak jsem se rozhodl zúčastnit se testů. Infuzi kisspeptinu jsem dostal v červnu 2021. Ve stejný týden jsme počali našeho syna, který se narodil v březnu roku 2022. Testování pro mě tedy mělo ten nejlepší možný dopad,“ popisuje své zkušenosti čtyřiačtyřicetiletý Peter. K lepšímu sexuálnímu životu mu pomohly injekce „hormonu polibků“. Podle dvou studií by mohly pomáhat překonat nízký sexuální apetit i u ostatních lidí.
Výzkumy, publikované v JAMA Network Open, ukázaly, že kisspeptin může u mužů i žen snížit projevy hypoaktivní poruchy sexuální touhy (HSDD). Ta ovlivňuje přibližně 10 % žen a 8 % mužů světové populace a může mít negativní dopady na psychiku a život těchto osob.
Kisspeptin je přirozeně se vyskytující hormon, který pomáhá uvolňovat další hormony v těle. Může zvyšovat vnímání sexuálního stimulu a navnadit libido nezávisle na ostatních pohlavních hormonech, mezi něž patří například testosteron. Randomizovaného klinického testu se zúčastnilo 32 žen před menopauzou a 32 mužů s HSDD. Při skenování činnosti mozku a krevních testech měl vyšší pozitivní dopad na růst sexuální touhy než placebo.
„Nyní máme první důkazy o tom, že kisspeptin je bezpečný a efektivní při léčbě HSDD jak u mužů, tak i u žen,“ okomentoval výsledky studie Alexander Comninos z Imperial College London, jeden ze spoluautorů studie. Podle spoluautora výzkumu Waljita Dhilla mohou takové výsledky pozitivně ovlivnit životy milionů lidí, kteří se zúčastní dalších a rozsáhlejších testů.