Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Kateřina Viková ČTK
6. února 2023 19:04
Čas čtení 1:13

Obsazení pražské městské rady je jasné, lidovci v ní nebudou

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Obsazení pražské městské rady je jasné, lidovci v ní nebudou
Zdroj: Twitter/SPOLU pro Prahu

V radě hlavního města, ve které by měli zasednout zástupci koalice Spolu, STAN a Pirátů, nebudou lidovci. Rýsuje se tak podoba nového vedení hlavního města, které by mělo být odhlasováno 16. února.

Z jedenácti členů rady hlavního města nebudou mít lidovci ani jednoho. Za Spolu tak v městské radě zasednou tři zástupci ODS a dva z TOP 09. Dva zástupci lidovců dostanou místa předsedů výborů zastupitelstva, konkrétně kulturního výboru a výboru pro sociální politiku. Vychází to z návrhu koaliční smlouvy, který strany momentálně jednotlivě schvalují. 

Koaliční smlouvu by měli zástupci podepsat ještě před 16. únorem, kdy by mělo být zvoleno nové vedení Prahy. Primátorem se stane Bohuslav Svoboda (ODS), jeho náměstkyní se stane starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). O tom, jestli po zvolení za radní zůstane i starostkou, hodlá diskutovat s kolegy z dané městské části. Za ODS v radě usedne i Zdeněk Kovářík, který bude mít na starost finance a rozpočet města.

Křeslo radního pro infrastrukturu zaujme Michal Hroza (TOP 09). Jiří Pospíšil (TOP 09) se stane náměstkem primátora pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči. Zda dále zůstane také europoslancem, zatím není jasné. 

Dvě pozice získá STAN. Stejný post jako dosud zůstane náměstkovi primátora pro územní plánování, kterým je Petr Hlaváček. Antonín Klecanda bude radním pro školství a sport.

22. září 2022 18:30 Čas čtení 2:36 Kauza Dozimetr upozadila všechna jeho témata. Kdo je Petr Hlaváček, lídr pražské buňky STAN? Kauza Dozimetr upozadila všechna jeho témata. Kdo je Petr Hlaváček, lídr pražské buňky STAN?

Dosavadní primátor Zdeněk Hřib (Piráti) bude prvním náměstkem primátora a na starost bude mít dopravu. Dosavadní radní Adam Zábranský bude zodpovídat za majetek, transparentnost úřadu a legislativu. Jana Komrsková bude radní pro životní prostředí a zastupitel Daniel Mazur se stane radním pro vědu a výzkum. V radě hlavního města tedy zasednou i čtyři zástupci Pirátů. 

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu. Druhé skončilo ANO, třetí byli Piráti. Další se umístila Praha Sobě a STAN, tři mandáty získalo i SPD.

Jednání o koalici na vládním půdorysu (Spolu, Pirátů a STAN) se táhnou od loňských zářijových voleb. Situaci v polovině ledna odblokovala nabídka Spolu, aby Piráti a STAN měli dohromady většinu v radě, a následně vystoupení Pirátů z aliance, kterou dříve založili s Prahou Sobě.

Domů
Sdílet
Diskuse