Konzumace makových výrobků by mohla způsobit pozitivní výsledek drogových testů.
Americké ministerstvo v únoru varovalo příslušníky armády, aby se vyhnuli bagelům, muffinům, pečivu a dalším potravinám, které obsahují mák. Důvodem je fakt, že potraviny s obsahem máku mohou významně ovlivnit testy na drogy.
Problémem je kontaminace makových semínek
Před pečivem, které obsahuje mák, varovalo ministerstvo příslušníky armády ve svém oběžníku ze 17. února. „Konzumace makových výrobků by mohla způsobit pozitivní výsledek analýzy moči na kodein a narušit schopnost ministerstva identifikovat užívání nelegálních drog,“ stojí v něm.
Rostliny máku totiž produkují opium. Samotná maková semínka jej sice neobsahují, ale kontaminovat se mohou v důsledku interakce s částí rostliny obsahující opiový latex – mléčně bílou tekutinu, která se z makovice uvolňuje po jejím rozříznutí. Při sklizni makových semen může dojít k jejich křížové kontaminaci. Maková semínka se kvůli tomu myjí, aby se této kontaminaci zabránilo.
Ačkoli není jasné, kolik makových semínek je třeba sníst, aby se test na drogy ukázal jako falešně pozitivní, některé studie naznačují, že nejde o počet makových semínek, ale o úroveň koncentrace.
Surová směs se získává vysoušením šťávy, která pomalu vytéká po naříznutí zrajících makovic rostliny máku a na vzduchu tuhne. Šťáva obsahuje velké množství důležitých alkaloidů, jako jsou morfin, kodein nebo papaverin. Pěstování a doprava rostliny máku, stejně jako výroba drogy z její šťávy, jsou kontrolovány mezinárodními zákony i vnitřními zákony mnoha zemí. Značné množství opia se stále užívá v některých oblastech Asie.
Nedávné údaje ukázaly, že u některých odrůd máku může být kontaminace vyšší. Ministerstvo obrany proto doporučilo, aby se příslušníci armády potravinám s mákem dočasně vyhýbali.