Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Tento článek je PR zpráva společnosti Stavitel.cz.
21. března 2023 12:20
Čas čtení 2:05
Sponzorovaný obsah

Cena a návratnost tepelného čerpadla v roce 2023

Cena a návratnost tepelného čerpadla v roce 2023
Zdroj: Woltair
TECH BYDLENÍ
Uložit Uložené

Přečtěte si, zda je vhodné v současné době pořídit tepelné čerpadlo.

Vyplatí se pořídit si tepelné čerpadlo v době, kdy čelíme vysoké inflaci a vysokým cenám energií? Možná to na první pohled vypadá paradoxně, ale nikdy nebyla vhodnější chvíle. Investice se vám totiž v současnosti může vrátit už za pouhé dva roky.

Zájem roste, dodací lhůty se zkracují

Není tedy divu, že zájem o tepelná čerpadla stále roste. „V loňském roce jsme realizovali o 45 % více instalací než v roce 2021 a silný zájem trvá i letos. V prvním kvartále letošního roku už vidíme meziroční nárůst objednávek o 200 %,“ uvádí Jan Hanuš, ředitel společnosti Woltair.

Velkou výhodou je, že oproti předchozím rokům již nemusíte na dodání čerpadla tak dlouho čekat. Zatímco ještě loni nebyla dodací lhůta kolem 9 měsíců žádnou výjimkou, letos můžete mít tepelné čerpadlo nainstalované už do 30 dnů od hotové stavební připravenosti.

Průměrná cena tepelného čerpadla a kolik s ním ušetříte

V současnosti se průměrná cena tepelného čerpadla vzduch/voda pro rodinný dům pohybuje lehce nad 300 tisíc Kč, což souvisí také s růstem zájmu o vyšší výkonové řady. Ty jsou samozřejmě finančně nákladnější. Taková cena nezahrnuje jen samotné čerpadlo, ale také veškeré komponenty, dopravu a práci.

Doporučeno
Drahé nájmy, nestabilní bydlení, nevrácené kauce. Iniciativa radí nájemnictvu, jak bojovat proti bezpráví Drahé nájmy, nestabilní bydlení, nevrácené kauce. Iniciativa radí nájemnictvu, jak bojovat proti bezpráví 8. listopadu 2023 11:00

Návratnost celého řešení ovlivňuje především to, z jakého zdroje vytápění přecházíte a jaké jsou ceny energií. Z nejkratší návratnosti se budou radovat ti, kteří dosud topili elektrokotlem nebo plynovým kotlem. Ti totiž díky vysoké účinnosti tepelného čerpadla, která dosahuje až 350 %, ušetří ročně až ⅔, respektive polovinu nákladů na vytápění.

Při přechodu z vytápění tuhými palivy sice nepocítíte snížení provozních nákladů, ale zase se můžete těšit z jiných významných benefitů, jako je především zcela bezobslužný provoz, nenáročná údržba a zdravý vzduch v domě i v jeho okolí.

Výpočet návratnosti tepelného čerpadla

Podívejte se na ukázkový výpočet návratnosti: Dvoučlenná rodina v domě o podlahové ploše 100 m², vysoká míra zateplení.

Původní zdroj vytápění: elektrokotel
Otopné plochy: podlahové
Ohřev vody: elektrický bojler
Spotřeba elektřiny za rok: 15 866 kWh
Tepelná ztráta: 5,8 kW
Navržené řešení: tepelné čerpadlo vzduch/voda Grundig GHP MM8 bez ohřevu TV
Cena celého řešení: 195 500 Kč
Výše dotace: 80 000 Kč
Cena po odečtení dotace: 115 500 Kč
Původní měsíční výdaje za energie: 9 139 Kč
Měsíční úspora za energie díky TČ: 5 456 Kč
Návratnost tepelného čerpadla: 1,8 roku

Pro jinak velké objekty s odlišnou tepelnou ztrátou nebo s jiným typem původního vytápění budou návratnost a cena řešení samozřejmě odlišné. V průměru se ale pohybuje mezi 2 a 7 lety. Pokud si chcete udělat představu o tom, na kolik by vyšlo nové vytápění přímo do vašeho domu, můžete využít online kalkulačku tepelných čerpadel.

Jděte do toho a zkraťte návratnost na polovinu

Současná situace přechodu na tepelná čerpadla přímo nahrává. I v roce 2023 totiž můžete na tepelné čerpadlo získat dotaci z programu Nová zelená úsporám a pokrýt tak až 50 % pořizovacích nákladů. Tím snížíte na polovinu i návratnost. Zároveň by v letošním roce měla být vyhlášena další výzva Kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti a také byla přislíbena podpora přechodu z vytápění plynem.

Doporučeno
Bydlení se změnilo. Do popředí přišly barvy i přírodní materiály Bydlení se změnilo. Do popředí přišly barvy i přírodní materiály 18. října 2023 12:11

Pokud stále používáte neekologické topidlo, nezapomeňte na to, že od roku 2024 začne platit zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy. Čím dříve ho tedy vyměníte, tím dříve začnete topit zdravěji, ale zároveň se vyhnete „blázinci“ těsně před koncem této lhůty.

Domů
Sdílet
Diskuse