Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
2. dubna 2023 13:25
Čas čtení 1:15
Ilona Hobzová

VIDEO: U Japonska zachytili rybu v dosud největší hloubce oceánu. Hlouběji už žádná ryba nemůže přežít

VIDEO: U Japonska zachytili rybu v dosud největší hloubce oceánu. Hlouběji už žádná ryba nemůže přežít
Zdroj: Flickr/UW News/volně k užití
ZAHRANIČÍ ZPRÁVY ZE SVĚTA ZVÍŘATA
Uložit Uložené

Ryba se nacházela v hloubce 8336 metrů pod oceánskou hladinou.

Vědci natočili rybu, která plavala v hloubce 8336 metrů pod oceánskou hladinou. Byl to Pseudoliparis, docela nedávno objevený druh, a takto hluboko byl zachycen v příkopu Izu-Ogasawara na jihu Japonska. Podle vedoucího vědce by se ryba mohla nacházet v maximální hloubce, kterou může jakákoli ryba přežít. 

Doporučeno
VIDEO: Orangutanka se naučila kojit své mládě díky ošetřovatelce, která jí ukázala, jak na to VIDEO: Orangutanka se naučila kojit své mládě díky ošetřovatelce, která jí ukázala, jak na to 31. března 2023 20:13

Nový rekord překonán o 158 metrů

Předchozí prvenství, co se týče hloubky pozorování, patřilo také rybě druhu Pseudoliparis. Před čtyřmi lety ji vědci zpozorovali v Mariánském příkopu v Tichém oceánu v hloubce 8178 metrů. Nový objev ji tedy překonává o 158 metrů. Mládě Pseudoliparis se podařilo natočit kamerovým systémem připevněným k zátěžovému rámu, na kterém byla návnada.

Přestože se nepodařilo exemplář ulovit, aby bylo možné plně určit jeho druhový typ, několik dalších ryb se podařilo zachytit o něco výše v nedalekém příkopu v hloubce 8022 metrů. Jednalo se opět o stejný druh.

Podle Alana Jamiesona z University of Western Australia se ryba nacházela ještě hlouběji než ta nalezená v Mariánském příkopu, a to pravděpodobně díky tomu, že v japonském příkopu je teplejší voda. Vědec předpovídal výskyt ryb v hloubce větší než osm tisíc metrů už před deseti lety. „Předpokládali jsme, že nejhlubší ryba bude právě tam, a předpokládali jsme, že to bude tento druh. Jsem frustrovaný, když mi lidé říkají, že o hlubokých mořích nic nevíme. Víme. Věci se mění opravdu rychle,“ uvedl pro BBC. Vědec se kromě objevu těchto ryb zasloužil i o výzkum nejhlouběji žijících medúz nebo chobotnic.

Doporučeno
„Štěňata jsou čistokrevná, ale papíry nemají.“ Jak na internetu poznat nebezpečné množírny? „Štěňata jsou čistokrevná, ale papíry nemají.“ Jak na internetu poznat nebezpečné množírny? 16. května 2024 8:00

Čeleď terčovkovití (v angličtině snailfishes), k nimž se Pseudoliparis řadí, jsou pozoruhodní tvorové. Existuje více než 300 druhů, z nichž většina jsou mělkovodní tvorové a vyskytují se v ústích řek. Určitá skupina se však přizpůsobila i životu v chladných vodách Arktidy a Antarktidy a také extrémním tlakovým podmínkám, které panují v nejhlubších příkopech světa. Pomáhá jim přežít jejich želatinový povrch těl. Navíc nemají plovací měchýř naplněný plynem, který slouží k řízení vztlaku a který se vyskytuje u mnoha jiných ryb.

Domů
Sdílet
Diskuse