Světlé vlasy a modré oči moderátorky mají odrážet různorodost kuvajtské populace.
Zpravodajská agentura Kuwait News představila první moderátorku zpráv, kterou vytvořila umělá inteligence. Zprávařka jménem Fedha by měla v budoucnu prezentovat online zpravodajství. Informoval o tom deník The Guardian.
Třináctisekundové video vyvolalo vlnu reakcí
Fedha se v sobotu objevila na twitterovém účtu Kuwait News. „Jsem Fedha, první moderátorka v Kuvajtu, která pracuje s umělou inteligencí v Kuwait News. Jakým zprávám dáváte přednost? Poslechněme si vaše názory,“ říká ve videu virtuální moderátorka arabštinou, oděná v klasickém bílém tričku a černém saku.
Britský The Guardian citoval zástupce šéfredaktora Abdullaha Boftaina, podle kterého jde o test umělé inteligence a jejího potenciálu nabídnout nový obsah. V budoucnu by si podle něj měla Fedha osvojit kuvajtský akcent a předčítat novinky ze zpravodajství na Twitteru, kde médium sleduje 1,2 milionu uživatelů.
Proč se virtuální moderátorka jmenuje Fedha a podle čeho zvolili vývojáři její podobu? „Fedha je populární kuvajtské jméno, odkazuje na stříbro. A roboty si vždycky představujeme stříbrné a kovové, tak jsme to spojili,“ vysvětlil Boftain. Světlé vlasy a modré oči moderátorky prý odráží různorodost kuvajtské populace, v níž žije početná skupina přistěhovalců.
Umělá inteligence jako hrozba?
Rychlý celosvětový vzestup umělé inteligence vyvolal příslib přínosů například v oblasti zdravotní péče, ale také obavy z jejího potenciálu šířit dezinformace nebo z ohrožení umělecké integrity. Tři umělci podali v lednu ve Spojených státech žalobu na umělou inteligenci, která generovala obsah s využitím jejich děl. S žalobou se přidala i fotobanka Getty Images.
Dle zprávy americké investiční banky Golden Sachs by mohla umělá inteligence nahradit práci 300 milionů lidí zaměstnaných na plný úvazek. Dohromady by šlo o čtvrtinu pracovních míst v USA a Evropě.