Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Refresher přináší svědectví deseti trans lidí, kteří popsali chování sexuologa Petra Weisse při jejich vyšetření. Mluví o jeho aroganci, pasivní agresivitě i extrémní necitlivosti ve chvíli, kdy byli v tranzici nejzranitelnější. Weiss nařčení odmítá.
Přiznala jsem mu, že jsem bisexuální. On se na mě podíval a řekl mi, že teda asi ještě nevím, jak to mám. Protestovat mě nenapadlo. Jste v těžké pozici, jste v podstatě závislí na rozhodnutí jednoho člověka, a pokud tranzici chcete podstoupit, nemáte na výběr než s ním souhlasit.
Na podzim se ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze konala tisková konference na téma: „Transgender: Módní výstřelek, nebo uvěznění v cizím těle?“ Hovořil na ní ředitel VFN a také sexuologové Ivo Procházka a Petr Weiss.
V textu jsou lidé, kteří podstoupili sexuologické vyšetření u Petra Weisse, uváděni jako pacienti a pacientky. Ačkoliv jsme obeznámeni s tím, že právě označení pacient*ka může v určitém kontextu vyznít stigmatizačně, vycházíme zde z toho, že zmínění respondenti*respondentky byli s Petrem Weissem ve vztahu ošetřující lékař/pacient*ka. Z tohoto důvodu tedy není použito například označení klient*ka, jelikož z definice tohoto slova se jedná o někoho, kdo odborníkovi za služby platí. Vzhledem k tomu, že je v českém zdravotním systému genderová dysforie klasifikována jako diagnóza, zdravotní pojišťovny tranzici hradí a tím pádem je vyšetření u sexuologa pro trans osoby zdarma.
Známý český sexuolog prezentuje své myšlenky na téma tranzice v Česku. Od roku 2012 prý u nás roste počet žádostí. „Na vině“ prý mohou být mimo jiné i influenceři a vlivné trans komunity, které zejména v anglosaských zemích působí silně na adolescenty. „Je ale také možné, že je to do jisté míry móda,“ doplňuje. Zmiňuje ale i to, že nárůst způsobila osvěta a větší informovanost.
Fakt, že jeden z nejznámějších a nejvlivnějších českých sexuologů připouští, že za zvýšeným počtem lidí, kteří chodí do ordinací s tak zvanou genderovou dysforií, je móda nebo trend, nás přivedl na myšlenku zeptat se jeho reálných pacientů a pacientek, jak vlastně vyšetření probíhá a jaké mají zkušenosti.
Zkoušíme proto hledat ve facebookových skupinách pro trans lidi. Když si do vyhledávání dáme jméno „Weiss“, vyskočí desítky příspěvků. „Tohle je místo spíš pro úchyly, ne trans lidi,“ popisuje tu jeden z uživatelů zážitek z Weissovy ordinace. A popisy pokračují:
„Ptal ses, jestli nemůžeš jinam? Weiss je se svými otázkami na hlavu.“ „Weiss má arogantní jednání.“ „Byl nepříjemnej už po telefonu, byla jsem vyklepaná jak ratlík.“
Na naše sociální sítě, ne do specifických skupin, dáváme otevřenou výzvu. Zkoušíme sehnat přímá svědectví Weissových pacientů a pacientek. A záměrně v popisu nezdůrazňujeme, zda se má jednat o negativní nebo pozitivní zkušenosti.
Strach a moc
Ozývají se desítky lidí. A pozitivní zkušenost nemá nikdo z nich. Přímé rozhovory nám nakonec poskytlo deset lidí. U těch, které v textu přímo citujeme pod změněnými jmény, jsme viděli jejich lékařská potvrzení, že u Petra Weisse opravdu byli. Jedná se o trans muže i trans ženy. Někteří mají zkušenosti z prvních vyšetření ještě jako děti, někteří i na prahu padesátky.
Co se opakuje ve všech příbězích? Že je doktor Weiss arogantní, chová se povýšeně, neprojevuje o své pacienty a pacientky příliš zájmu, snaží se je „zařadit do stereotypních tabulek“ a prostě jen získat diagnózu.
Ve výpovědích se objevuje i to, jak přesně Weiss komunikuje a jak hluboce intimní otázky klade bez žádného varování a empatie.
V neposlední řadě respondenti a respondentky mluví o tom, jak se u vyšetření báli a třeba i lhali, protože si uvědomovali velikost a moc Weissovy pozice v českém zdravotnictví. A přáli si jediné – získat vytoužené hormony a započít co nejrychleji léčbu.
Jak probíhá tranzice v Česku
Na proces tranzice je v Česku určen jasný úřední postup. Jedinci se ale mohou rozhodnout, v jakém rozsahu ji chtějí podstoupit.
Prvním krokem je ale vždy návštěva sexuologa, k níž člověk nepotřebuje žádanku či doporučení jiného lékaře, stačí se objednat. Po jednom či několika sezení sexuolog vystaví žádanky na odběry a endokrinologická vyšetření. Ta mají za účel zjistit, zda může jedinec začít podstupovat hormonální terapii.
Poté je na řadě vyšetření klinického psychologa. Pokud ten potvrdí diagnózu stanovenou sexuologem, má člověk možnost změnit si jméno a příjmení na „neutrální“. To znamená, že musí být ve formě, kterou mohou používat ženy i muži. V Česku existuje seznam jmen, například Alex, Andrea, Nikita, Nikola nebo Tony. Na neutrální jméno si lidé mohou jméno změnit i bez potvrzení, pokud ale mají potvrzenou diagnózu, matrika tuto změnu provede bez poplatku.
Právě koncept neutrálního jména trans lidé v Česku kritizují. Neutrální jména totiž často bývají ve výsledku dost specifická, člověk se tak často „vyoutuje“ už jen tím, že se představí. Navíc se se změnou jména samozřejmě pojí byrokracie s doklady. V další fázi tranzice si totiž lidé mohou znovu změnit jméno na jimi žádané. Opět se tak „outují“ několikrát a třeba i cizím lidem na úřadu, což nese další, například psychická, přítěží.
Po vyšetření klinického psychologa následuje opět endokrinologie a také případný počátek hormonální léčby. Trans muži dostávají testosteron, trans ženy zase estrogen a blokátory testosteronu.
Pokud se trans lidé rozhodnou, že chtějí operativní změny, potřebují od sexuologa doporučení ke komisi ministerstva zdravotnictví, která je musí schválit. Podle českého zákona musí v rámci operativní změny trans lidé podstoupit i povinnou sterilizaci. Ta je zpravidla součástí chirurgické přeměny genitálu, ale tuto kompletní přeměnu trans lidé nejsou nuceni podstoupit, kastraci ovšem ano, pokud chtějí úředně změnit pohlaví.
Až poté je možné změnit si jméno na kýžený mužský či ženský tvar. Pokud je ale trans člověk v manželství, musí při změně pohlaví dojít k rozvodu. Registrované partnerství a manželství totiž v Česku nejsou na stejné právní úrovni.
Celý proces trvá měsíce i roky. Jde pro daného jedince o psychicky i fyzicky náročné období. Přístup k němu je tedy zásadní a může mít velký dopad na jeho zdraví.
Kdo je Petr Weiss?
Odborníků v oblasti tranzice v Česku není mnoho. Postavení Petra Weisse je specifické. Není totiž jen sexuolog, ale i klinický psycholog. Jde navíc o člověka, který v oboru působí dlouho a v očích veřejnosti i médií dosáhl značné popularity. Jeho hlas je slyšet. Weiss působí v Sexuologickém ústavu Všeobecné fakultní nemocnice a přednáší i sexuální psychologii na Filozofické fakultě UK.
Právě kvůli spojení sexuologie i psychologie je v Česku jen málo transgender lidí, kteří se v rámci procesu s Weissem nesetkají. A i kdyby se v celém procesu nesetkali, je pravděpodobné, že stejně bude součástí komise ministerstva zdravotnictví.
Jak uvádí na svém webu spolek Transparent, přístup českých odborníků se napříč pracovišti liší. „Každé pracoviště má k trans a nebinárním lidem jiný a specifický přístup, který převážně vychází ze zastaralých odborných poznatků,“ píší.
„Na sexuologii by s vámi v každém případě měli jednat důstojně, nenutit vás do zbytečných a degradujících vyšetření, jako je vyšetření vzrušivosti, vyšetření nahého těla pohledem či pohmatem, a dalších vám nepříjemných úkonů, vyjít vstříc vaší individuální situaci a poskytnout vám možnost volby a čas, který na svou tranzici potřebujete,“ doplňují pak.
Bála jsem se
Když někdo řekne, že myslí na holky i na kluky, je to problém, protože si myslí, že bisexualita neexistuje.
„Návštěva u něj (u Weisse) byla plná stereotypů. Člověk tam přijde a on mu řekne buď ano, nebo ne. Nepomůže mu nic srovnat si v hlavě,“ popisuje svoji zkušenost Ella. U Weisse kvůli nejasným výsledkům byla dvakrát. „Poprvé jsem byla upřímná a nezapadla do klasické představy o trans člověkovi,“ dodává.
„Má rád (Weiss), když je všechno v takovém tom průměru a normě. Jakmile vybočujete z řady, má podezření,“ doplňuje další z respondentů Jonatán. „Když někdo řekne, že myslí na holky i na kluky, je to problém, protože si myslí, že bisexualita neexistuje. Když někdo řekne, že nad těmito věcmi nepřemýšlí, je také problém, protože Weiss odpoví, že není možné, aby v tomto věku žádné představy neměl,“ říká.
V trans komunitě se prý o Weissově skepticismu ohledně bisexuality ví. A přímé zkušenosti nám popisuje i další z pacientek Kamila: „Přiznala jsem mu, že jsem bisexuální. On se na mě podíval a řekl mi, že teda asi ještě nevím, jak to mám. Protestovat mě nenapadlo. Jste v těžké pozici, jste v podstatě závislí na rozhodnutí jednoho člověka, a pokud tranzici chcete podstoupit, nemáte na výběr než s ním souhlasit.“
Bisexualita ale není to jediné, co pacienti a pacientky před Weissem zamlčují.
V rámci rozhovoru prý padají otázky na to, zda si člověk v dětství hrál spíš s autíčky, nebo panenkami, nebo zda se cítí spíš submisivní, nebo dominantní. Podle toho Weiss určuje, zda je člověk „dostatečně trans“. „Byl to spíš výslech, během kterého jsem mu musela dokázat, že jsem dostatečně trans,“ dodává Kamila.
„Myslela jsem na to, že bych se v nějakých momentech ohradila, ale bála jsem se. Je to skoro jediný člověk, který vám může pomoct, takže nechcete dráždit hada bosou nohou. Jeho přístup byl ale strašný, bylo to zbavené jakékoliv důstojnosti,“ vypovídá také Vanda.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co najdeš v textu po odemknutí?
Silné příběhy trans lidí, kteří mají zkušenosti s Petrem Weissem.
Důvodů, proč lidé nejsou ke svému lékaři upřímní, je podle psychoterapeutky Pavly Doležalové, kterou Refresher oslovil, více: „V tomto případě to může být například určitý respekt k autoritě nebo velká touha a potřeba dosáhnout svého vytouženého cíle. Tam pak lidem například nezbude nic jiného než neříkat pravdu.“
Podle Doležalové se ale neupřímnost nemusí vyplatit. „Je problematické, když lidé přijdou za odborníkem s tím, že mají dopředu naučené věci a není tam důvěra, ale naopak strach. Když je narušený terapeutický vztah, může to narušit celý léčebný proces,“ varuje terapeutka, která ve své praxi s trans lidmi pracuje.
Nepříjemný přístup ze strany odborníka přitom může být další ránou pro člověka, který si prochází velmi náročným životním obdobím. „Lidé, kteří si prochází tranzicí nebo si teprve uvědomují, že by mohli být transgender, si prochází velmi složitou situací, myslím, že si to nikdo plně nedovedeme představit. Stigmatizující a stresující jsou bariéry ve společnosti, proto může být zraňující ještě o to více, pokud jakýkoliv odborník i nevědomě přispívá k minoritnímu stresu,“ vysvětluje Doležalová.
Knihu jsi četl? Ne? Tak to se dál nebavíme
Měl jsem dost věcí zjištěných předem, věděl jsem, že musím lhát ohledně toho, zda jsem četl jeho knihu. Byl jsem dopředu upozorněn na to, že pokud řeknu, že jsem ji nečetl, končí jakákoliv komunikace.
Weissův přístup je v komunitě veřejným tajemstvím. Lidé se dopředu varují, jak vyšetření probíhá a na co se mají připravit.
„Lidé tam chodí se strachem jak na pracovní pohovor, protože ví, že se je tam bude na něčem snažit nachytat nebo je bude zkoušet. Schůzka by pro ně měla být úlevou, místo toho tam chodí se sevřeným žaludkem, šprtají se na to,“ říká Lenka Králová z organizace Transparent.
„Pan Weiss je velký postrach trans lidí a má v české trans komunitě tu nejhorší možnou pověst,“ píše Králová v mailu, ve kterém Refresheru posílá další nasbírané anonymní zkušenosti se sexuologem.
„V tu chvíli už jsem plakala a se slzami v očích jsem se asi naivně zeptala, co mám tedy dělat? On na mě téměř hystericky řval, ať si jdu klidně skočit z Nuseláku, že jemu to je úplně jedno,“ stojí dokonce v jednom z příběhů, který však není součástí ověřených zdrojů Refresheru.
Jonatán byl u Petra Weisse ve svých šestnácti letech. „Měl jsem dost věcí zjištěných předem, věděl jsem, že musím lhát ohledně toho, zda jsem četl jeho knihu. Byl jsem dopředu upozorněn na to, že pokud řeknu, že jsem ji nečetl, končí jakákoliv komunikace,“ popisuje.
Právě Weissova kniha Transsexualita a jiné poruchy pohlavní identity je stěžejním bodem celého vyšetření. „Weiss napsal tuhle knihu, což je jediná odborná publikace na toto téma u nás, která vznikla v češtině. Když se tedy zadá jeho jméno nebo pojem transsexualita, tak všem automaticky tahle kniha vyskočí,“ vysvětluje Králová.
Znalosti z knihy pak Weiss u vyšetření zkouší, pokud člověk přizná, že knihu nečetl, dostane se zmínka do lékařské zprávy. Problematické je, že kniha pochází z roku 2002. Obsahuje neaktuální a zastaralé medicínské postupy, odkazuje například na operatéry, které svou praxi už neprovozují.
„I termín transsexualita už je zastaralý, nově by se mělo říkat buď transgender, či genderová dysforie nebo inkongruence,“ říká pro Refresher sexuoložka Petra Vrzáčková.
Tenké zdi
Necítila jsem se tam příjemně, už z čekárny jsem totiž přes tenké zdi slyšela jeho rozhovor s předchozím pacientem z ordinace, takže jsem věděla, že i náš rozhovor by někdo mohl slyšet.
Pacienti a pacientky popisují, že vyšetření bylo nepříjemné od samého začátku. „Už jen ten telefonát byl nepříjemný, nevěděla jsem, jestli jsem se dovolala k lékaři, nebo štamgastovi do hospody. Byl nepříjemný, mluvil jak hulvát a jen na mě vyštěkl, co po něm chci,“ vzpomíná Ella.
Nepříjemnému pocitu poté nepřidalo ani prostředí. Někteří přirovnali prostory Weissovy ordinace k temné sluji nebo ke scénám z filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. „Celá Weissova kancelář ve mně vyvolávala úzkost. Necítil jsem se tam ale vůbec příjemně,“ říká Jonatán.
„Navíc v momentě, kdy jsem po vyšetření na chodbě vyplňoval testy, měl u sebe v ordinaci dalšího pacienta, který byl podle všeho asi poměrně nebezpečný. Takže mi to moc nepřidalo a měl jsem trochu strach,“ popisuje Jonatán.
Právě pocit nedostatečného soukromí se prolíná všemi příběhy. „Necítila jsem se tam příjemně, už z čekárny jsem totiž přes tenké zdi slyšela jeho rozhovor s předchozím pacientem z ordinace, takže jsem věděla, že i náš rozhovor by někdo mohl slyšet,“ říká Ella.
Podobně to popisuje i Nicolas, který byl na prvním vyšetření u Weisse ve čtrnácti letech. „První nepříjemná věc se stala, už když jsem přišel k němu na chodbu. Do jeho kanceláře totiž policie vedla vězně, který byl v poutech. Docela mě to rozrušilo, asi i proto, že jsem v té době byl vlastně ještě dítě,“ líčí Nicolas.
V příbězích jednotlivých respondentek a respondentů se opakovaně objevuje pocit, že Weisse vlastně vůbec nezajímají. „Byl velmi pasivně agresivní, nic mi nevysvětlil, jen se ptal a očekával odpovědi,“ říká Ella.
Podobné vzpomínky na návštěvu má i Vanda. „Když jsem přišla k Weissovi do ordinace, od začátku byl nadřazený, mluvil se mnou velmi patronizujícím tónem hlasu a nenechal mě domluvit,“ vzpomíná.
„Weiss byl na mé první i druhé návštěvě afektovaný, povýšený, nepříjemný,“ říká pak Jonatán. „Celý rozhovor byl špatnou zkušeností. Necítil jsem žádnou empatii ani podporu, navíc jsem mu ještě ze strachu lhal. Cítil jsem, že pro něj jsem jen další pacient, další zisk,“ popisuje své pocity Nicolas.
Jak masturbuješ?
Svěřil jsem se s tím, že na sebe ale nechci nechat v intimní sféře sáhnout. Začal hodně rozebírat proč a v podstatě se mi vysmál do obličeje s tím, že přece není možné, aby na sebe člověk v mém věku nechtěl nechat sahat.
Další stěžejní částí vyšetření jsou i intimní otázky. Podle Petry Vrzáčkové se jedná o běžnou součást rozhovoru. U Weisse ale nastává problém v tom, jak otázky klade a do jakých situací dostává své pacienty a pacientky.
Nehledě na věk pacientů a pacientek se podle výpovědí Weiss ptá bez jakéhokoliv varování. Ptá se na sexuální a masturbační fantazie, způsoby uspokojování se či vyvrcholení. Mlčení není možnost.
„O sexu jsme se tam bavili hodně. Řekl jsem mu, že už jsem sex měl, a doufal jsem, že to bude stačit. Nestačilo,“ říká Jonatán. „Začal se ptát do větších a větších detailů, nebylo mi to příjemné, ale on mi řekl, že to musí slyšet. Svěřil jsem se s tím, že na sebe ale nechci nechat v intimní sféře sáhnout. Začal hodně rozebírat proč a v podstatě se mi vysmál do obličeje s tím, že přece není možné, aby na sebe člověk v mém věku nechtěl nechat sahat,“ vzpomíná.
„U všech ostatních odborníků jsem měla aspoň pocit, že řeší mě jako případ. U něj to byl čistě jen výslech, nebylo to příjemné,“ říká Kamila.
Vrzáčková dodává, že je klíčové ke všem případům přistupovat individuálně: „Když ke mně přijde šestileté dítě, nebudu s ním řešit sex a masturbaci. Pokud jde o ty starší, třeba lidi ve věku 13 let, kteří si už nějak prochází pubertou, upozorním je na to, že je tu nějaká série intimních otázek, ale pokud to pro ně bude moc na tělo nebo na to nebudou chtít odpovídat, dělat to nemusí,“ vysvětluje svůj pohled sexuoložka.
Důležité je podle ní i otázky zasadit do kontextu, ale na pacienty netlačit. „Myslím si, že je opravdu důležité, aby pacienti věděli, že pokud o tom mluvit nechtějí, tak mají možnost o tom nemluvit. Je fajn dát najevo, že toto téma není tabu a můžeme se o tom bavit, ale zároveň tím nikoho nestresovat tím způsobem, že pokud mi neodpoví, nebudu se s ním dál bavit,“ doplňuje Vrzáčková.
Intimní otázky položené v nevhodnou chvíli navíc mohou rozpoutat sérii nepříjemných pocitů nebo způsobit trauma. „U některých jedinců to může vyvolat stres, úzkost, zvýšit deprese. Tyto přístupy by neměly být uplatňovány bez varování a měly by být založeny na etických standardech. Také některé dotazy mohou být stresující u lidí, kteří si prošli traumaty spojenými se sexem, nepříznivými zážitky v dětství, mohou vyvolat nepříjemné pocity, až retraumatizovat,“ říká Doležalová.
V rozhovorech ale nešlo jen o intimní otázky spojené se sexuálním životem a tužbami.
V době, kdy byl Nicolas u Petra Weisse, trpěl silnými psychickými problémy a sebepoškozoval se. „Chtěl po mně vidět čerstvé jizvy po poškozování. Ukázal jsem mu jen tu lepší část, která ještě nevypadala tak hrozně,“ říká. „Neptal se ale na důvody. Jen ho zajímalo, jak je ta rána stará a čím jsem si to způsobil, což mi zpětně taky přijde jako otázka docela na hraně,“ vypráví Nicolas a dodává, že Weiss byl po celou dobu, kdy se téma sebepoškozování řešilo, naprosto nezaujatý, ťukal si do počítače a jen si ho zběžně prohlížel.
Trauma i po letech
Představa, že bych ale hormony nedostala, mě děsila. Kdybych nemohla začít s tranzicí, tak asi skočím pod vlak.
Někteří z našich respondentů a respondentek hodnotili svoji návštěvu v ordinaci Petra Weisse po několika letech.
„Obecně ve mně ta návštěva nechala silné pocity, které nebyly příjemné. Když jsem se o tom později bavil s lidmi, kteří u něj byli v podobném věku jako já, všichni jsme se shodli, že to nebylo dobré. Snad jen asi jeden člověk mi řekl, že to bylo v pohodě,“ říká Jonatán.
„Když na to zpětně vzpomínám, bylo to psychicky vysilující. Necítila jsem vůbec žádnou podporu. Věděla jsem také, že musím lhát o svém psychickém stavu, jelikož jsem v té době trpěla depresemi, ale řekla jsem jen, že jsou lehké, i když to nebyla tak úplně pravda. Představa, že bych ale hormony nedostala, mě děsila. Kdybych nemohla začít s tranzicí, tak asi skočím pod vlak,“ říká pak Vanda.
„Tenkrát mi ve čtrnácti asi nedošlo, jak traumatizující to vlastně bylo. Upřímně mi to začalo zpětně docházet až několik měsíců zpět a momentálně uvažuji, že začnu chodit na terapii a nějak se s tím vyrovnávat,“ dodává Nicolas.
Zahraniční praxe: Informovaný souhlas
Tabulkový přístup, který Weiss používá poslední dekády, už přitom má v současné době alternativy. „V zahraničí fungují Standardy kvality péče a jiné etické postupy, například kulturně formované interview od psychologické asociace APA, které je senzitivní k mnoha kulturním oblastem i genderové rozmanitosti citlivých témat,“ říká Pavla Doležalová.
V zahraničí, například ve Velké Británii, funguje takzvaný informovaný souhlas. „Klient si na téma přeměny popovídá s psychologem, někdy i sexuologem a endokrinologem. Dostane instrukce a poučení ohledně psychické i medicínské stránky, ale nepotřebuje posudky od komise, může si o všem rozhodnout sám, čímž nějakým způsobem bere odpovědnost na sebe,“ vysvětluje Petra Vrzáčková.
„Člověk se sám zodpovědně postaví k tomu, jak se cítí, má možnost si vybrat cestu, jaká mu vyhovuje, dostane všechna pro i proti, na základě kterých může zvážit, zda do toho chce jít,“ doplňuje s tím, že má pochopení i pro argumenty odborníků, kteří se obávají, že by je někdo zažaloval za chybnou diagnózu. „Takových případů ale opravdu moc není,“ říká.
„U nás je to tak, že sexuolog, psycholog, psychiatr, internista a endokrinolog pracují společně a v diagnóze se musí shodnout na tom, že se jedná o genderovou dysforii. Endokrinolog se vyjadřuje k úpravám hormonální léčby, internista posuzuje celkový zdravotní stav klienta, zda může z interního hlediska podstoupit hormonální a operační léčbu,“ srovnává s českým přístupem Vrzáčková.
Lenka Králová vidí problém v tom, že se k trans lidem přistupuje primárně jako k sexuálnímu problému. „Je to v podstatě endokrinologický problém, lidé také potřebují hlavně nějakou psychologickou péči, ale sexuolog je ten poslední článek v řadě, který by byl potřeba. Trans lidé by k sexuologovi měli jít jen v případě, že by měli problém se sexuálním životem, který by sami chtěli řešit, jinak k tomu není důvod,“ říká.
„Kromě té genderové dysforie je potřeba zajímat se i o to, jak ti lidé prospívají co se spokojenosti a řady oblastí kvality života týče, nejde jen o ten sexuální život,“ souhlasí s ní i Pavla Doležalová.
Sexuologická vyšetření ale nemusí nutně probíhat jen jako výslechová série intimních otázek o sexuálních touhách. „S pacienty mám většinou několik sezení, kde řešíme psychický i zdravotní stav, rodinné zázemí, potíže, co řeší za problémy a ze strany sexuologa se řeší i otázky okolo sexu. Každý klient je ale jiný, zná své potřeby a nelze všechny házet do jednoho pytle,“ říká Vrzáčková.
V zahraničí, například ve výše zmiňované Velké Británii, tedy na rozdíl od České republiky nezastřešuje celou péči sexuolog. „Pokud bychom tu měli více endokrinologů či psychiatrů, kteří by si to vzali pod křídla, a souhlasily by s tím pojišťovny, vůbec by to nebylo od věci. To, že se o trans lidi u nás starají primárně sexuologové, je spíše součást tradice,“ vysvětluje Vrzáčková a doplňuje, že sexuologů v Česku je okolo sedmdesáti, klinických psychologů, kteří se tímto zabývají, jsou také desítky. „U vyšetření, která podstupují trans lidé u nás, je velmi silný medicínský determinismus a chybí zde multidisciplinární péče a holistický přístup,“ dodává pak Doležalová.
Otázkou také zůstává, zda je nutné genderovou dysforii považovat za diagnózu. „V našem prostředí je to důležité. Kdyby to tak nebylo, od trans lidí by se distancovaly pojišťovny a léčbu by si každý musel plně hradit sám. Na jednu stranu by to samozřejmě bylo méně stigmatizující, na stranu druhou by pak pro mnoho lidí byla léčba nedosažitelná,“ doplňuje Vrzáčková.
Co na to Weiss, VFN a FF UK?
Kvůli vyjádření jsme oslovili i Petra Weisse, Všeobecnou fakultní nemocnici, pod kterou působí a v níž se konala podzimní tisková konference, a také Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde Weiss vyučuje.
Filozofická fakulta uvedla, že žádné stížnosti na Petra Weisse nezaznamenala. „Doktor Weiss v rámci své výuky tradičně dává prostor široké diverzitě názorů s cílem otevírat nové pohledy a otázky. Žádný ze studentů proti tomu zatím námitky nepodal, ani katedra, ani vedení fakulty se tedy tímto tématem nezabývaly,“ uvedla pro Refresher proděkanka pro vnější vztahy FF UK Michaela Slussareff.
Právě zmiňovanou podzimní tiskovou konferencí, která byla prvním podnětem pro vznik textu, se ale momentálně zabývá i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Ve Weissově prezentaci se objevily fotografie, které pro mnoho lidí mohly vyznívat jako dehonestující či zesměšňující. Laurenčíková chce proto vyzvat příslušné instituce, aby se za použití nevhodného obrazového materiálu omluvily.
Laurenčíková se obrátila na vedení VFN s žádostí o omluvu a o stažení všech poškozujících materiálů použitých profesorem Weissem na tiskové konferenci ze sociálních sítí a webových stránek nemocnice. „Vystoupení profesora Weisse závažně poškodilo zájmy a důstojnost transgender pacientů. Na pana profesora jsou jako na odborníka kladeny vyšší nároky na to, jakým způsobem se vyjadřuje o pacientech a pacientkách. Svoboda projevu má své limity a zde je již daleko za hranou akceptovatelného,“ uvedla pro Refresher Laurenčíková.
Téma transgender lidí se řeší na více úrovních. Jedná se o zrušení povinných sterilizací nutných k úřední změně pohlaví. Změnu zákona už v současné době připravuje ministerstvo spravedlnosti.
Oslovili jsme i Petra Weisse, aby reagoval na námi zjištěná svědectví. Přistoupil přímo na rozhovor. Na osobním setkání v jeho kanceláři byla kromě něj přítomna i mluvčí VFN Marie Heřmánková a primář Sexuologického ústavu VFN Libor Zámečník. O tom redakce dopředu nevěděla.
Vzhledem k délce rozhovoru a komplexním odpovědím jsme se rozhodli ho k textu přiložit celý. Rozhovor přinášíme v původním znění i s termíny, jež jsou podle odbornic, které jsme citovali v textu, nevhodné či zastaralé.
Jak obecně přistupujete k pacientům, kteří prochází tranzicí? Jak byste popsal celý ten proces?
Celý proces vychází ze zákona o přeměně pohlaví a také z guidelines, tedy předpisů a správných postupů, které přijala Sexuologická společnost ČLS JEP na základě mezinárodních standardů péče o transsexuální pacienty. Já osobně jsem jako klinický psycholog určen jednak k potvrzení diagnózy transsexuality a poté eventuálně ke kontrolnímu vyšetření před nasazením hormonální terapie, která může u psychicky ne příliš stabilních jedinců vést i ke komplikacím, v některých případech je tedy potřeba nové vyšetření. Ze zákona plyne také to, že musím pacienta před žádostí o přeměnu pohlaví vyšetřit a z psychologického hlediska ho doporučit před komisi.
Sešla jsem se s některými lidmi, kteří byli vašimi pacientkami a pacienty. Opakují se tam určitá nařčení. Ráda bych vás s nimi seznámila a znala váš postoj. Někteří pacienti a pacientky tvrdí, že absolutně zásadní pro vyšetření je, aby měli přečtenou vaši knihu Transsexualita a jiné poruchy pohlavní identity. A že v určitých momentech je dokonce téměř zkoušíte z toho, zda knihu četli a znalosti z ní nabyli. Viděla jsem i lékařskou zprávu, ve které specifikujete, zda četli, nebo nečetli. Z jakého důvodu to tak je? Je důležité, aby vaši pacienti četli přímo vaši knihu a jak ta jejich znalost má váhu při vytvoření posudku?
Ano, chci, aby si všichni pacienti tu knihu přečetli, ale není pravda, že bych z ní někoho zkoušel. Ptám se ale, zda předtím, než podstoupí přeměnu pohlaví, knihu četli. Na internetu je spousta informací, mnoho z nich je zavádějících. Pokud mají tedy informace pouze z internetu, mají pak často neadekvátní očekávání. I když u komise pro přeměnu pohlaví podepíší informovaný souhlas, tak jsou stejně často zklamaní, protože čekali něco jiného. Abychom se tomu vyhnuli a pacienti dostali co nejkomplexnější informace už předem, tak chci, aby si všichni přečetli tu knížku, která myslím z medicínského a psychologického hlediska shrnuje dosavadní poznatky o této problematice. Nikdy se ale nestalo, že by někdo, kdo mi řekl, že knihu nečetl, nedostal z tohoto důvodu posudek ke komisi.
Existují ale přece jen i jiné publikace, než je ta vaše.
Ukažte mi nějakou.
Myslela jsem tím třeba publikace ze zahraničí.
Přístup k zahraničním publikacím ale ne každý pacient má, navíc ne zdaleka každý čte anglicky. Problematika a celý proces přeměn v zahraničí navíc nejsou úplně totožné s českým přístupem.
Podle některých svědectví je vaše jednání směrem k pacientům arogantní nebo necitlivé, především v otázkách intimního charakteru. Co si o tom myslíte? Je toto nařčení adekvátní?
Ano, pokud někdo vnímá moje otázky intimního charakteru jako arogantní a necitlivé, nedá se nic dělat. Víte, pro diagnózu transsexuality je velmi důležité se na tyto věci ptát, jsou na to otázky guidelines nejen v Česku, ale i v zahraničí. Jsou prostě nějaké body, na které se při potvrzování diagnózy máme zaměřovat, a samozřejmě velkou část té diagnostiky tvoří i otázky o sexualitě pacienta. Vždyť jsou proboha na sexuologii. Na zubním oddělení by se jich také ptali, který zub je bolí. Tak na sexuologii se budu ptát i nadále, jak to mají s tím sexem.
Dalším nařčením je vaše údajné lpění na určitých stereotypech, jako je například preference hraček v dětství nebo crossdressing a tak dále. Z jakého důvodu je tohle pro vyšetření zásadní a opravdu věci typu „s čím si člověk hrál jako dítě nebo jak se rád obléká“ určují to, zda je opravdu trans?
Diagnóza transsexuality je postavená čistě na subjektivních pocitech pacienta. Nemáme žádný rentgen ani biochemické vyšetření, které by nám potvrdilo, že je člověk skutečně transsexuál. Vycházíme čistě ze subjektivní výpovědi, především z anamnézy pacienta. V rámci té anamnézy jsou určité signály v jeho psychosexuálním vývoji, které nasvědčují tomu, že vývoj jeho identity jde skutečně tímto směrem. Jedním z těchto ukazatelů pak právě může být třeba ta preference hraček a her opačného pohlaví v dětství.
Ať už v rozhovorech, které jsem s vašimi pacienty a pacientkami vedla, tak i na různých fórech a skupinách, kde se transgender lidi sdružují, jsem se dostala k tomu, že někteří pacienti vám záměrně lžou nebo nejsou upřímní, protože právě kvůli některým negativním zkušenostem předešlých pacientů mají strach. Bojí se například, že by mohli působit, jako že nejsou dostatečně transgender, a nemuseli by se pak dostat ke kýžené diagnóze, po které touží. Víte o tom, že se tohle děje? A jaký na to máte názor?
Vím o tom, že jsou dokonce na internetu i návody na to, jak mají při vyšetření odpovídat. O tom vím a samozřejmě mě můžou oklamat. Vždyť říkám, je to celé jen na základě subjektivní výpovědi pacienta. Ale domnívám se, že když někdo není transsexuál skutečně, tak proboha, proč by absolvoval tu hrozně obtížnou cestu té přeměny, včetně té sociální, kdy musí začít žít v té roli opačného pohlaví? To je velmi náročný proces, podstoupit hormonální terapii, poté chirurgické zákroky. Proč by to proboha kdokoliv dělal, kdyby to skutečně nebyl jeho vlastní problém?
To mě trochu přivádí zpět k té podzimní tiskové konferenci, kde jste říkal, že nárůst lidí, kteří mají zájem o tranzici, může být způsoben i tím, že je mnoho trans influencerů, nebo se jedná o nějaký módní výstřelek. Jaké pro toto tvrzení máte argumenty?
Já si to ale nemyslím. Já jenom konstatuji, že v posledních deseti letech je raketový nárůst dospívajících s poruchami identity, zvláště female to male, tzn. dospívajících dívek, které jsou nejisté ve své identitě. Nárůst je ve Velké Británii, USA i u nás. Nevíme proč, neznáme příčiny, ale domníváme se, a to není jen můj názor, ale názor odborníků ve světě obecně, který sděluji, že jedním z vlivů mohou být i sociální sítě. Ale reálně nevíme, tohle by jeden z důvodů být mohl. Například v rámci Spojených států se vliv influencerů uvádí jako jeden z možných hlavních vlivů.
Dal jste mi tu na začátku nějaký průřez tím, co jste během svého působení pro transgender lidi udělal, což vám samozřejmě žádným způsobem nevyvracím. Ale aktualizujete nějak své léčebné postupy, a hlavně přístup k trans lidem? Přece jen jsme se tu bavili i o tom, že k vám někteří lidé chodí se strachem nebo se chovají podle určitého návodu.
Ano, někteří skutečně mají obavy, aby jejich diagnóza byla potvrzena, to si skutečně umím představit.
K vašemu přístupu se ale vyjadřuje opravdu hodně lidí.
Ano, vyjadřuje, ale přesto ke mně chodí. Většina v České republice chodí ke mně, já je doporučuju k té přeměně a zjevně jejich obavy nejsou tak velké, aby se k tomu vyšetření nedostavili.
Děláte to ale dlouhou dobu. Aktualizoval jste tedy nějak své postupy ve vztahu k trans lidem?
Určitě. To se nedá srovnat, jaký byl přístup sexuologie před nějakými třiceti lety. Ti pacienti byli v té době dokonce třeba přemlouvaní i k tomu, aby se zkusili adaptovat ve svém biologickém pohlaví a zkusili třeba homosexuální aktivity a podobně. To už dnes považujeme za velmi neetické. Také byl dříve eticky přípustný neutrální přístup, kdy u adolescentů řekneme, že počkáme pár let, snad z toho vyroste. Dnes už ale tohle eticky přijatelné není. Dnes už víme, že právě u adolescentů, kteří prochází procesem sebeidentifikace, je vysoké procento sebevražd, pokusů o ně. Mnoho z nich se sebepoškozuje a tak podobně. Tam považujeme za důležitou psychologickou intervenci, eventuálně v odůvodněných případech i psychiatrickou. Důležitá změna je také to, že jsme jako jedni z prvních na světě zvládli dojednat s pojišťovnami blokádní terapii u pubertálních pacientů. To v té době ještě téměř nikde na světě nebylo. My jsme dojednali to, že je naše pojišťovny proplácí. Je to případ od případu a musíme to odsouhlasit v komisi. Ale je to velký pokrok. Předtím, než tato možnost byla, jsme tu měli děti s genderovou poruchou, které procházely pubertou, začaly menstruovat, začala jim růst prsa a tak dále. Chirurgické zásahy v dospělosti pak byly podstatně náročnější a méně úspěšné, musela se poskytovat mastektomie a tak dále, což už jim dnes nehrozí. Teď už neprojdou pubertou ve svém biologickém pohlaví. To je obrovský pokrok, který ulehčil život spoustě našich adolescentních pacientů.
Zajímalo by mě, jak to bylo spíš konkrétně u vás, myslím tím ve vašem vnímání, a jak se vyvíjel váš osobní přístup.
Můj osobní přístup k pacientům se určitě vyvíjel víc liberálně, než byl ten přístup původní. I když Československo bylo od sedmdesátých let v této oblasti velmi progresivní, kupodivu stejně jako ve vztahu k homosexualitě. Patřili jsme k prvním zemím, které v Evropě dekriminalizovaly v šedesátých letech homosexualitu, stejně jsme v sedmdesátých letech patřily k prvním, které prováděly změny pohlaví. A samozřejmě i já jsem se vzdělával, po revoluci se s vlivem větší informovanosti populace a celkově liberálního ovzduší naší společnosti počet žadatelů navýšil a je jich mnohem víc, než jich bývalo za komunistů. Takže se liberalizoval i můj přístup.
Přistupujete třeba k některým věcem více otevřeně?
No jistě, samozřejmě. Jsem v té oblasti vzdělanější, než jsem před třiceti lety byl. Domnívám se také, že už více chápu utrpení těch lidí, kteří musí žít v cizím těle.
Mluvíte o tom, že váš přístup je liberálnější. Vraťme se ale k té tiskové konferenci a některým vašim pacientům a pacientkám, kteří se vám obávali říct, že jsou bisexuální, protože se o vás obecně v komunitě ví, že máte k bisexualitě zvláštní přístup. Zajímalo by mě tedy, co si myslíte o bisexualitě?
Heleďte se, já tady mám sérii vyšetření z posledního týdne, jsou to pacienti, co čekají na vyhodnocení.
*Nabídne mi ve vějířku vyskládaných cca 5 složek ve žlutých deskách. Pobízí mě, abych si náhodně jednu vybrala. V první zprávě je pacient určen jako heterosexuální, vezme tedy druhou, tam je pacientka homosexuální, ve třetí opět heterosexuální. Vytáhne tedy čtvrtou zprávu.*
Tak, a tady to máte, někteří z nich se cítí být bisexuálně orientovaní. Tady se píše – sexuální představy styku s mužem i ženou, na osmdesát procent v mužské roli. Cítí se být bisexuál. Já tady prostě jen napíšu, jak se cítí být orientován. Tohle jsou ale první vyšetření. Když ke mně přichází k vyšetření před komisí, kvůli doporučení, tak většina těch, co se cítili být bisexuální, se během real life testu a tranzice sexuálně vyhraní. Buď se pak tedy cítí hetero, nebo homo. Někteří z nich se cítí být nadále bisexuální, je to ale jejich věc, každý ví sám nejlépe, čím je.
V prezentaci na zmíněné tiskové konferenci jste použil určité fotografie, které by mohly být vnímané jako necitlivé nebo urážlivé. Šlo konkrétně o dvě fotografie, na jedné naproti sobě stáli dva lidé, jeden vypadal spíše jako žena, druhý jako muž, a oba byli v plavkách a měli ztopořený penis. Na další fotografii pak stála osoba v typicky ženském oblečení, vedle ní osoba v typicky mužském oblečení, obě osoby stály u pisoáru a nad nimi byl nápis From Thailand With Love. Pro některé lidi toto může být zraňující, působí to až jako výsměch. Z jakého důvodu jste tam tyto fotografie zařadil? A obracím se i na VFN s tím, jaký na to má názor.
To jsem použil já, pokud to pro někoho bylo zraňující, tak je mi to líto a omlouvám se. Nebylo mým úmyslem kohokoliv urážet. Použil jsem to jako rádoby vtipnou ilustraci. Od té doby, co vím, že to může být pro někoho necitlivé, jsem ty obrázky v prezentaci už neměl.
Odpovídá mluvčí: Příprava prezentací je vždycky plně v rukou našich odborníků a nikdo z vedení je neprochází. Tiskovka měla standardní přípravu i průběh. Prostě jsme připravili prostředí pro to, aby naši odborníci mohli odprezentovat svůj výzkum.
Ředitelství s tím nemělo co dělat, ta prezentace byla moje.
To ano, ale pořád to probíhalo na půdě nějaké instituce, tak by mě zajímal i její postoj.
Jasně, ale zjevně ani nikomu ze zúčastněných nedošlo, že to někdo může vnímat negativně. A byly to dva obrázky z mnoha dalších.
Ilustrace k textu poskytl @eddi_frey. Autorovy kresby jsou autoterapií během tranzice, ve které se třeba někdo může, ale nemusí poznat. Zároveň se ale jeho ilustrace nevztahují přímo k osobě Petra Weisse.