Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
11. května 2023 v 10:30
Čas čtení 4:21
Ema Stanovská

Halucinace, náhlý nával energie nebo psychedelický trip. Vysvětlujeme, co se děje s tvým tělem při umírání

Halucinace, náhlý nával energie nebo psychedelický trip. Vysvětlujeme, co se děje s tvým tělem při umírání
Zdroj: Pexels
ZDRAVÍ DUŠEVNÍ ZDRAVÍ VĚDA
Uložit Uložené

Umírající lidé si někdy povídají s bytostmi, které tam nejsou. Vědci, kteří tento fenomén studovali, zjistili, že umírající často vidí, slyší nebo cítí zesnulé příbuzné nebo anděly.

Umírání patří mezi nejzáhadnější fenomény našeho života. Ačkoli ani jeden z nás se smrti nevyhne, o tomto tématu se téměř nemluví. Na některé otázky asi nikdy nenajdeme odpověď, ale jednu věc popsat můžeme – co se děje týdny, dny a hodiny předtím, než člověk naposledy vydechne. Samozřejmě že u každého se tento proces liší, a tak se podíváme na všeobecné reakce těla a časté fenomény, které doprovázejí člověka na smrtelné posteli.

Doporučeno
Toto se stane s tvým tělem, když na měsíc přestaneš pít alkohol: Od zlepšení pleti a dechu až po delší erekci Toto se stane s tvým tělem, když na měsíc přestaneš pít alkohol: Od zlepšení pleti a dechu až po delší erekci 3. května 2023 v 20:00

Poslední týdny se vše zpomalí

Umírající člověk se v posledních týdnech cítí stále více a více unavený. U většiny nevyléčitelně nemocných lidí může tato únava postupně přerůst až do bezvědomí, ve kterém však stále dokáží slyšet hlasy lidí kolem nebo cítit jejich doteky. Hmat a sluch jsou poslední smysly, o které před smrtí přicházíme, tvrdí odborné zdroje.

Doporučeno
Dárce kostní dřeně nenajde každý čtvrtý pacient, zlepšit to můžeš i ty. Jak zákrok probíhá? Dárce kostní dřeně nenajde každý čtvrtý pacient, zlepšit to můžeš i ty. Jak zákrok probíhá? 7. května 2023 v 13:00

Srdce umírajícího bije pomaleji, zpomalí se i proudění krve. Mozek a ostatní orgány jsou tedy méně zásobovány kyslíkem a nefungují tak dobře. Umírající má proto zpomalené reakce i myšlení. Kvůli zpomalenému žaludku a metabolismu může ztratit chuť k jídlu, což je velmi přirozený jev. Navíc trávení potravy může tělo člověka ještě více zatížit.

staroba
Zdroj: Pexels

Trápit ho mohou různé bolesti, ať už vlivem onemocnění, tlaku na vnitřní orgány, poškození nervů, nebo nedostatečného prokrvení. Tělo v poslední fázi života obtížněji regeneruje kožní buňky, umírající proto může zhubnout a mít tenkou, téměř „průhlednou“ kůži.

Nával energie na poslední chvíli

Poslední dny před koncem života ztrácí člověk kontrolu nad dýcháním. Chvíli může dýchat pomaleji, poté rychleji, jeho dýchání je proto nepředvídatelné. Odborně se tento jev nazývá Cheyne-Stokesovo dýchání.

Doporučeno
Kvíz: Zvládneš poskytnout první pomoc? Otestuj svoje znalosti Kvíz: Zvládneš poskytnout první pomoc? Otestuj svoje znalosti 25. dubna 2023 v 11:00

Někteří lidé mohou mít také halucinace, během kterých si povídají s někým, kdo tam není. Odbornice a odborníci, kteří s umírajícími pracovali, zjistili, že umírající často vidí, slyší nebo cítí zesnulé příbuzné nebo „andělské bytosti“. Tyto halucinace může způsobit řada faktorů od návalu chemikálií v mozku, delirium přes selhání orgánů až po silnou mentální reakci na stres. Zajímavé je, že sociodemografické faktory, jako je pohlaví, věk, povolání nebo příčina a místo úmrtí, v těchto vizích nehrály roli. Daly se ale vypozorovat proměnné na základě kulturního či náboženského prostředí.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Zkušební
0 Kč
7 dní zdarma
Přístup k prémiovým článkům
Nejdříve máš předplatné na 7 dní zdarma a následně od 2. 7. 2024 platíš 125 Kč jednou za 4 týdny
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
za 125 Kč0
a čti vše bez omezení
Vyzkoušet zdarma
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 136482 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemčení?

  • Co zřejmě vyvolává „předsmrtné halucinace“.
  • Jak je možné, že lidé někdy 24 hodin před smrtí zažívají nával energie.
  • Zda umírající člověk ví, že umírá.
  • Co se děje dny a hodiny před smrtí.
  • Co je to „chrastítko smrti“ a proč předznamenává smrt.
  • Co zažívají lidé, kteří prožili srdeční zástavu.
  • Který orgán může být aktivní i po naší smrti.
Domů
Sdílet
Diskuse