Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Čeká tě maturita nebo státnice? Přečti si, co ti může pomoct s učením a na co si dávat pozor.
Přichází svaťák, zkouškové je za dveřmi a termíny odevzdání diplomových prací klepou na dveře. Pokud nestuduješ průběžně, nedisponuješ fotografickou pamětí a během školního roku sis užíval*a studentského života, možná máš pocit, že učení je najednou strašně moc. Nervozita tě ale může paralyzovat, i když průběžnou přípravu nepodceňuješ. Důležitost maturity nebo státnic učitelé a učitelky často zmiňují minimálně rok dopředu a může se zdát, že nic důležitějšího tě v životě už nepotká.
Nahromaděný stres, pochybnosti o vlastních schopnostech a pocit, že se na učivo prostě nedokážeš soustředit, mohou využívat i výrobci přípravků podporujících soustředění. Někteří z nich staví svoje tobolky na přírodních látkách, které přirozeně podporují kognitivní funkce, jiní ti naservírují chemické koktejly.
Část přípravků ale může mít na rozdílné lidi různý účinek. U kofeinových přípravků záleží mimo jiné i na tvé citlivosti na látku a efekt ovlivňuje tvá spánková hygiena nebo stravovací návyky. Tento článek se vztahuje na mentálně zdravé jedince. Pokud máš poruchu soustředění, diskutuj medikaci se svým lékařem*lékařkou.
Zeptali jsme se našich čtenářů a čtenářek, jestli mají s pilulkami podporujícími pozornost osobní zkušenost a zda jim pomohly k lepšímu výkonu, zvýšení koncentrace a efektivnějšímu učení. Přípravky, které lidé používali, se stejně jako jejich zkušenosti výrazně liší. Část z nich využívala nootropika, další sáhla po silnějších přípravcích.
„Zkoušela jsem Mindflow Focus, ale nic moc to se mnou neudělalo. Naopak mě tabletky spíš trochu uspaly,“ svěřila se REFRESHERu jedna ze čtenářek. „Bylo to úplně zbytečné, vůbec mi to nepomohlo. Jde jenom o placebo efekt, nejsou v tom snad ani žádné látky, které by reálně mohly nebo měly podporovat mozkovou činnost,“ napsala o stejném přípravku další ze čtenářek.
Mindflow Focus je podle informací na stránkách výrobce postavený na přírodních látkách, které mají podporovat kognitivní funkce. Mezi ty patří třeba zelený čaj, ženšen nebo guarana. Kromě toho ke stimulaci slouží také přítomný kofein. I díky němu mohou studenti a studentky dostávat pocit, že mají na učení více energie a vydrží se delší dobu soustředit na látku.
„Zkoušela jsem Mindflow, které mi fakt pomáhalo (možná i jako placebo). Zároveň jsem ale měla štítnou žlázu ve špatném stavu, což jsem nevěděla, a nemohla jsem v noci spát. Vinila jsem tehdy ale právě tabletky. Když jsem si je dávala dopoledne, spalo se mi lépe,“ popsala své zkušenosti čtenářka Markéta. Tobolky na podporu soustředění brala nárazově, většinou poslední týden před zkouškou. Po jejich vysazení se prý snadno vrátila do normálu. Kvůli problémům se spánkem ale nakonec dle svých slov pilulky přestala používat a obě státnice zvládla bez nich.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dočteš po odemknutí?
Odborný pohled psycholožky, která má zkušenosti i ze vzdělávacích zařízení.
Jaké látky tato odbornice doporučuje.
Čím konkrétně mohou být přípravky na soustředění kontraproduktivní.
Jak tyto látky působí z dlouhodobého hlediska.
Kdy sáhnout po kofeinu a co ti poslouží lépe než další šálek kávy.
Zda se vyplatí před zkouškou užít přípravky proti stresu.
„Musím říct, že funguje dobře. Mám pomalejší metabolismus, takže jsem si ho brala cca hoďku před tím, než jsem chtěla, aby působil. Pozornost jsem udržela asi tři hodiny, což je za mě ideální, protože pak stejně dostane člověk hlad nebo musí na záchod, takže to vždycky tak akorát vyšlo. Netuším, jestli opravdu funguje, anebo je to jen placebo efekt, ale vždy mám pocit, že se lépe soustředím a nemám potřebu odcházet od učení, brát do ruky telefon a koukat, kde co lítá. Po vysazení jsem nikdy problémy neměla, to bylo v pohodě. U mě je to pokaždé období třeba pět dnů během tří měsíců,“ popsala REFRESHERu.
Naše pozornost se může zhoršit, varuje psycholožka
Jednotlivé zkušenosti lidí, kteří odpověděli na dotaz na našich sociálních sítích, se výrazně liší. Někteří z nich si efekty přípravků pochvalovali, jiní mluvili o placebo efektu, a část z nich dokonce zaznamenala mírné zhoršení pozornosti. Na vliv přípravků na podporu soustředění jsme se zeptali psycholožky Edity Nevoralové, která kromě soukromé praxe pracovala i ve vzdělávacích zařízeních.
Hlavním problémem, který Nevoralová v přípravcích na soustředění vidí, je obecná neprobádanost jejich konkrétních efektů. Kromě toho je podle ní efekt přípravků krátkodobý a z dlouhodobého hlediska mohou některé z nich naší koncentraci dokonce ublížit.
„Při pravidelném užívání se na nich může tvořit určitá forma závislosti. To znamená, že potřeba jejich užívání se může prohlubovat a efekt na zlepšení koncentrace se může naopak snižovat,“ popsala REFRESHERu Nevoralová.
„Důsledky užívání podobných přípravků ještě nejsou přesně popsané. Za rizikový považuji jejich negativní vliv na kognitivní funkce (myšlení, koncentrace, paměť) v podobě útlumu mysli. Může dojít také ke snížení optimální hladiny stresu, která je důležitá pro podání výkonu při zkoušce,“ dodává.
Dlouhodobé užívání tablet může podle ní přispívat také ke zvyšování míry úzkostlivosti. A s tím, jak se v lidech úzkostlivost zvyšuje, se slovy Nevoralové také snižuje tolerance vůči stresu a odolnost vůči náročným situacím.
„Stimulací mysli tak student dobrovolně experimentuje s možností vědomě ovlivnit výsledek zkoušky. Pro dosažení kvalitního výsledku ve zkouškové situaci je zapotřebí střední hladina stresu a otevřená mysl. Užívání těchto přípravků nezaručí, že student dosáhne potřebné míry aktivace, tedy nabuzení, které je při výkonové situaci žádoucí,“ vysvětlila REFRESHERu.
Voda místo hektolitrů kávy
Kromě konkrétních přípravků, které mají za úkol zlepšit naši koncentraci, sahá řada lidí i po „staromódnějším“ nástroji stimulace – kofeinu. Bez kávy si mnoho z nás nedokáže představit svůj den. Když jsme vystavení náročným studijním nebo pracovním úkolům, naše spotřeba zrníček se může zvýšit a kromě velkých šálků vedle pracovních stolů roste i kupa zmačkaných plechovek od energetických nápojů. Podle Nevoralové může být ale i kofein spíš nepřítelem než užitečným služebníkem.
„Šálek kávy denně nevadí, ale pokud budeme pít velké konvice či XXL kelímky se silnou kávou, vystavujeme se riziku prožívání úzkostných stavů, strach z potenciálního selhání se prohlubuje a koncentrace je v takových případech velmi obtížná,“ popsala Nevoralová REFRESHERu.
Daleko lepší službu nám před výkonem prý poskytne obyčejná voda. Myslet na hydrataci je podle psycholožky naprosto klíčové.
„Všichni jsme určitě zažili, že se nám z nervozity udělalo sucho v ústech a nepříjemné svírání v břiše. Lidově se říká, že voda posiluje myšlení. Pití dostatečného množství vody může zabránit těmto nepříjemným doprovodným pocitům,“ vysvětlila.
Určitá míra stresu je potřebná
A co když je svaťák už za námi a my se třeseme v učebně před tím, jakou otázku si vytáhneme? Někdo si udělá dechové cvičení, jiný se dostane do paralýzy a další se pokusí stres odbourat přípravky proti stresu. Ani ty ale před důležitou zkouškou nemusí přinést kýžený efekt a naopak mohou náš výkon negativně ovlivnit.
„Když dojde na samotnou zkoušku, měli bychom být ostražití i před prvním užíváním přípravků proti stresu, byť mohou být na přírodní nebo homeopatické bázi, protože přesně nevíme, co s námi udělají,“ popisuje Nevoralová.
„Pravděpodobně nám ale tyto přípravky sníží potřebnou hladinu stresu, která je v optimální míře nezbytná, abychom podali kvalitní výkon. Když nás ale tabletky uklidní až příliš, nejsme schopní jej podat.“
O zkušenosti s přípravkem proti stresu se podělila i jedna z našich čtenářek. Před důležitou zkouškou prý používá Mindflow Stress Free. „Dávám si před zkouškou a fakt funguje. Nezbaví mě stresu úplně, ale zbaví mě zbytečné paniky, takže jsem pak schopná fungovat,“ svěřila se REFRESHERu.
Zvládneme to bez přípravků?
Měli bychom tedy zkouškové období, těžké období v práci nebo svatý týden strávit naprosto „čistí“? Podle Nevoralové existují látky, které nám mohou pomoci ke koncentraci, aniž bychom hned museli sahat po chemických tabletkách. Studentům a studentkám by prý doporučila nootropika nebo potraviny, které kognitivní funkce a zejména koncentraci a činnost podporují.
„K nim patří třeba omega-3 mastné kyseliny, které získáváme z konzumace ryb, ale i různá semínka nebo ořechy. Pomoci může například i kvalitní kakao nebo zelený čaj,“ vysvětluje Nevoralová.
Důležitý je mít plán. A držet se ho
Kromě podobných látek a potravin ale pomůže především kvalitní příprava nejen na zkoušku, ale i na studijní výkon jako takový. Před samotným učením je podle Nevoralové důležité zvolit vhodnou strategii, jak se vyrovnávat se stresem a mít mysl otevřenou tak, abychom úkoly brali jako něco, co nás baví řešit. Klíčový je dle jejích slov také time management.
„Když si ale naplánujeme studijní aktivity ještě předtím, než se do nich pustíme, ušetříme si hodně starostí. Takový plán může vypadat třeba takto: Zítra je pátek a já se od devíti do jedenácti budu učit tyto konkrétní otázky z angličtiny. Důležité je přitom nepřeskakovat mezi předměty a držet se předem stanoveného rozvrhu, ať nám třeba vyzvání telefon, někdo něco potřebuje apod. A když jsme u toho telefonování, neuškodí ani vypnout si telefon a nejlépe si ho schovat, aby nás nelákal a toto jednání nás nevedlo k prokrastinaci,“ přibližuje Nevoralová.
Ještě lépe nám budou režimní opatření fungovat, pokud mentální výkon proložíme aktivním odpočinkem. Tím nutně nemusí být hodiny v posilovně. Bohatě postačí krátká procházka na čerstvém vzduchu, krátké protažení se nebo cvičení, případně i domácí práce, které jsme odkládali.
„Dobré je i mít vyhrazené místo na učení, dostatek čerstvého vzduchu skrz otevřené okno, případně učení se na čerstvém vzduchu, a v ideálním případě mít i dobrý stůl. Vyplatí se také občas změnit polohu, ve které se učíme,“ doplňuje Nevoralová.
Podle jejích slov je ale minimálně stejně důležité prostě jen mít někoho u sebe. Člověka, který se o nás postará a pomůže nám se s náročným obdobím vypořádat. „Mohou to být rodiče, kamarádi, partner nebo kdokoliv, kdo se bude zajímat o to, jak se cítíme a jak nám může pomoci ulevit od stresu,“ uzavírá psycholožka.
Ať už sáhneš po kvalitních potravinách, nootropikách, nebo se pokusíš utáhnout svaťák bez jakýchkoliv podpůrných přípravků, nezapomínej, že vhodná strategie a pravidelný režim ti pomohou postupovat po krocích tak, aby ses vše naučil*a co nejlépe. Najdi si takový systém, který ti bude nejlépe vyhovovat, stejně tak jako denní dobu, kdy jsi nejproduktivnější. Všichni jsme jiní a někomu „jde učení do hlavy“ lépe brzy ráno, dalšímu zase večer.
Pokud se rozhodneš sáhnout po přípravcích na podporu soustředění (ať to budou nootropika, nebo cokoliv jiného), nezapomeň se poradit s odborníkem nebo odbornicí. A pokud si chceš najít vhodnou techniku učení, můžeš si přečíst tento článek, kde jsme dali dohromady vědecky ověřené metody, díky kterým si potřebné informace zapamatuješ co možná nejlépe.