Vědecký tým z newyorské Kolumbijské univerzity zjistil, že chemická látka taurin, která je běžnou přísadou energetických nápojů, dokáže prodloužit délku života myší. Informuje o tom TASR.
Taurin patří mezi aminokyseliny přirozeně se vyskytující v organismu, přičemž pozitivně ovlivňuje několik orgánů a jejich výkon. Badatelé a badatelky však zjistili, že úroveň taurinu v lidském těle s přibývajícím věkem klesá. Ve věku 60 let se v organismu nachází jen přibližně třetina množství taurinu, které mají děti ve věku pěti let.
Když vědci a vědkyně v rámci studie navýšili myším dávky taurinu, zjistili, že hlodavci žili déle – přibližně o tři až čtyři měsíce, což u lidí odpovídá sedmi až osmi letům – a zlepšil se i jejich zdravotní stav. Pokusné myši měly silnější kosti a svaly, lépe jim fungoval mozek a „omládl“ jejich imunitní systém.
Zatím není jasné, jak by na takové zvýšení dávky taurinu reagovali lidé a zda by bylo něco takového vůbec bezpečné. Početný vědecký tým však na základě získaných důkazů apeluje na vytvoření rozsáhlé klinické studie, neboť taurin se nachází v organismu přirozeně a v nízkých dávkách slouží i jako doplněk výživy.
„Množství taurinu v těle klesá s přibývajícím věkem a zvrácení tohoto poklesu přispělo k delšímu a zdravějšímu životu zvířat. Tato zjištění by mohla být relevantní i pro lidi,“ řekl vedoucí výzkumu Vijay Yadav z Kolumbijské univerzity.
Profesor molekulární fyziologie Henning Wackerhage z Mnichovské univerzity však dodává, že zmonitorovat vliv taurinu na délku života lidí by bylo poměrně náročné; dalo se však prozkoumat, zda tato chemická látka přispívá ke zdraví lidského organismu, což je podle něj „cílem medicíny jako takové“. „Jeden důležitý bod je, že přítomnost nebo nepřítomnost taurinu v konkrétní stravě neříká nic o tom, zda je strava zdravá, nebo ne. K tomu musíte studovat zdravotní účinky celé výživy, ať už je to veganská, fastfoodová, nebo středomořská strava,“ uvedl Wackerhage na svém twitterovém účtu.
Vědci a vědkyně proto lidem nedoporučují svévolně si navyšovat dávky taurinu prostřednictvím pilulek, energetických nápojů či změnami stravovacích návyků. Zejména energetické nápoje obsahují kromě taurinu i další látky, které mají na organizmus škodlivé účinky. Hladinu taurinu v těle lze však zvyšovat například cvičením nebo jízdou na kole, dodává The Guardian.