Nový zákon v americkém státě Illinois začne platit v červenci 2024.
První americký stát schválil zákon, který chrání výdělky dětských influencerů. V Illinois mají rodiče nově povinnost část výdělků odkládat a vyplatit je dětem, když dovrší 18 let. Konkrétně se to týká influencerských účtů, na kterých zveřejňují videa nebo fotografie svých dětí s cílem vydělat na obsahu. Může jít o klasickou monetizaci přes konkrétní platformu (peníze za vidění), ale také o placené spolupráce, informuje ABC News.
Přestože dětské herečky a herci již podobnou ochranu mají v několika státech USA, toto je první zákon svého druhu, který se specificky věnuje sociálním sítím.
Zákon zahrnuje děti do 16 let, které jsou v monetizovaném online obsahu (včetně vlogů). Procento z výdělků budou muset rodiče odkládat podle toho, jak často se děti v záběrech objeví, přičemž zákon se týká obsahu, který si vydělá alespoň 10 amerických centů za jedno vidění. Rodiče si budou muset vést záznamy a založit fond, ve kterém budou peníze hromadit do osmnácti let a poté je dětem vyplatí. Pokud to neudělají, děti je v dospělosti mohou zažalovat.
Dětský obsah na sociálních sítích se přitom netýká jen známých dětí, které ukazují například své oblečení či záliby. „Rodiče-influenceři“ leckdy sdílí i velmi intimní momenty, od krmení a přebalování až přes nemoci dětí či první menstruaci. „Videa s dětmi jsou opravdu úspěšná,“ řekla ABC News Bobbi Althoff, tiktokerka s více než 5 miliony sledovatelů. V minulosti v placené reklamě ukazovala svou mladou dceru, ale pak s tím sekla z důvodu ochrany soukromí.
Tento trend se nazývá také sharenting (spojení slov share neboli sdílet a parenting neboli rodičovství) a v posledních měsících čelí kritice, paradoxně, právě na sociálních sítích. Experti upozorňují, že sdílení třeba i nevinných fotek a videí dětí může vést k jejich zneužití například pro pornografické účely. Podobný zákon existuje ve Francii již několik let.