Tisíce let si lámeme hlavu nad tím, jak staří Egypťané postavili pyramidy dosahující výšky i 139 metrů.
Tehdy totiž neexistovaly moderní stroje, které by s jejich stavbou mohly pomoci. Lidé byli odkázáni jen na vlastní sílu. A ta musela být pořádná. Například Cheopsova pyramida je sestavena z více než dvou milionů kamenných kvádrů, přičemž jeden váží něco mezi 2,5 a 15 tunami. Jak je Egypťané dopravovali na místo určení? Podle nové studie je převáželi po Nilu.
Skupina archeologů a archeoložek se domnívá, že konečně rozluštila záhadu, která trápí naše hlavičky již dlouhá staletí. Jak Egypťané postavili pyramidy v Gíze? Well, ukázalo se, že ačkoli tyto mohutné stavby vznikly už v letech 2700 až 2560 před Kristem, staří Egypťané měli pod čepicí a k přesunu těžkých kamenných kvádrů používali řeku Nil.
Jedná se o průlomové zjištění, neboť se mnozí domnívali, že toto tajemství zůstane již navždy pohřbeno v poušti.
Záhadu rozluštil kousek papyru
Skupině výzkumníků a výzkumnic k tomuto objevu dopomohl kousek papyru, který byl nalezen v Rudém moři. Na něm se psalo, že úředník Merer musel dopravit vápenec po Nilu na staveniště v Gíze. „Tolik mě to zaujalo. Potvrzuje to totiž fakt, že stavební materiál byl převážen po vodě,“ popsal Hader Sheisha, jeden z vědců.
Archeologové a archeoložky proto odebrali pět vzorků zkamenělé půdy v Gíze, ze kterých zjistili, že se v nich skutečně nachází pyl a vegetace běžně se vyskytující v okolí Nilu. To znamená, že na místě opravdu kdysi existovala prastará vodní cesta, která je již nyní vyschlá.
Teď už jen zbývá odhalit, jak staří Egypťané ony zatraceně těžké kvádry přesouvali na vrch pyramid.