Vědci a vědkyně pomocí počítačových simulací určují optimální podmínky pro lidské osídlení Marsu. Tým z George Mason University ve Virginii se zaměřil na možný počet kolonizátorů a jejich osobnostní typy.
Expertní tým ve své studii dospěl k závěru, že k založení kolonie na Rudé planetě by bylo zapotřebí jen dvacet dva lidí. Jde o poměrně zajímavý výsledek, předchozí studie totiž pro vytvoření a úspěšné udržení kolonie uváděly několikanásobně vyšší čísla.
Neurotici mají smůlu
K závěrečnému číslu došel vědecký tým díky vytvoření specializovaných počítačových modelů, které simulovaly kolonii na Marsu. Během své práce se zaměřil nejen na to, kolik lidí je k vytvoření životaschopné kolonie potřeba. Hodnotil také to, jak by se v náročném prostředí dařilo lidem s různými osobnostními rysy. V modelech expertní tým použil čtyři základní osobnostní rysy: neurotický, reaktivní, společenský a přívětivý.
„Hlavní důraz je kladen na vybrané typy osobností kolonistů a na to, jak by si po celou dobu pobytu na Marsu počínali, jak by využívali své schopnosti při těžbě nerostných surovin a jak by reagovali na náhodné nehody zásobovacích raketoplánů nebo havárie těžebních stanovišť. Stres způsobený nehodami i interakcí s ostatními kolonisty si vybírá svou daň,“ napsal výzkumný tým.
Počítačová simulace probíhala po dobu dvaceti osmi pozemských dnů. Výpočty pracovaly s několika modelovými skupinami o různém počtu osob, od pouhých deseti až do sto sedmdesáti. Do výsledného zkoumání zahrnul vědecký tým i poznatky skutečných lidí, kteří se delší dobu nacházeli ve stresových podmínkách – například účastníků a účastnic arktických expedic, lidí z vesmírných stanic nebo ponorek. Na základě výše zmíněných poznatků tým dospěl k závěru, že teoreticky k vytvoření kolonie stačí pouhých dvacet dva lidí.
Jde o několikanásobně nižší odhad, než uváděly předchozí studie. Například práce z roku 2003 stanovila nejnižší možnou velikost kolonie na 100 osob. K podobnému číslu došel v roce 2020 Jean-Marc Salotti, profesor informatiky na Polytechnickém institutu ve francouzském Bordeaux. Podle něj by pro soběstačnou kolonii na Marsu bylo zapotřebí 110 lidí. Právě toto číslo chtěli vědci z George Mason University ověřit. Salotti totiž podle nich nezohlednil realitu sociálního a psychologického chování a kontinuitu lidských interakcí.
„Často máme tendenci zacházet s lidmi jako s pouhými čísly nebo částicemi, bez ohledu na jejich osobní motivace, různorodost a přizpůsobivost. Skupiny lidí ale představují komplexní systémy, jako celek jsou více než jen součty jejich částí, výstupy jsou synergické. Každý sociální systém vykazuje vlastnosti adaptability, vývoje a nelineární dynamiky,“ uvedla pro The Register spoluautorka nového výzkumu Anamaria Berea.
Co se týče osobnostních rysů, nejvyšší šanci na přežití a úspěšnou kolonizaci mají podle expertního týmu lidé s přívětivým typem osobnosti. Nejmenší schopnost adaptace a tím pádem nejvyšší pravděpodobnost úmrtí naopak prokázali lidé se sklony k neuroticismu.