Pro některá jídla ale musíme jít mnohem dál. Hluboko v historii bychom našli třeba původ smaženého těsta tempura, do kterého se v japonské kuchyni obaluje vše od mořských plodů přes houby až po zeleninu. Tenhle postup přinesli do Japonska portugalští misionáři na sklonku 16. století. Koneckonců etymologové odhadují, že i samotný název je možná odvozen od portugalského slovesa temperar, což znamená dochutit.
Portugalští kolonizátoři stojí i za vznikem dalšího tradičního pokrmu. V indické provincii Goa, která svého času patřila pod Portugalsko, vznikl totiž na první pohled indický pálivý pokrm vindaloo. I když se dnes podává v každé indické restauraci, původně bylo toto jídlo známé jako portugalské Vinha d'Alho a Goané si ho začali později dochucovat kořením a chilli, které Portugalci dovezli ze svých kolonizačních cest po Americe.
Turci přinesli štrúdl i kuličky z Ikey
I když při každé návštěvě švédské prodejny Ikea si jen málokdo odpustí gastronomické zpestření v podobě masových kuliček Köttbullar, ani ty nejsou původně švédské. Vychází z receptu, který do své země v 18. století přivezl švédský král Karel XII. z Osmanské říše, tedy dnešního území Turecka. Ikea před několika lety tento fakt o původu švédského národního jídla zveřejnila na svých sociálních sítích a rozproudila rozsáhlou diskuzi.
Do Turecka, respektive Osmanské říše, musíme zajít i při hledání receptu na štrúdl. I když ten by mnoho lidí považovalo za typicky český, případně rakouský, dezert vychází ze základů tradičního osmanského dezertu baklava. Turci původní verzi dostali do Maďarska, odkud se přesunula do Rakouska a pak i k nám.
Těstoviny z Číny a britská Indie
Přestože přesný původ není úplně jasný a existují různé teorie, tradičně italské nejsou ani těstoviny. Podle legendy si totiž recept na ně dovezl v roce 1292 Marco Polo z Číny. Někteří ale tvrdí, že jejich původ sahá ještě dál a na Sicílii je přivezli Arabové, kteří ostrov obývali v období devátého až jedenáctého století.
Existují ale také klasiky lokálních kuchyní, které jsou zaprvé velmi mladé a zadruhé vůbec nejsou lokální. Jednou z nich je třeba tikka masala, která vůbec nepochází z Indie a nejspíš vznikla v sedmdesátých letech ve Skotsku, kde ji poprvé připravil šéfkuchař z Bangladéše. I když má pokrm základy v ingrediencích z Indie, která byla stejně jako Bangladéš britskou kolonií, z druhé nejlidnatější země světa vůbec nepochází.