Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
24. září 2023 6:00
Čas čtení 4:28
Vojtěch Vanda

Tragédie v českém hip hopu: Osobnosti, které přišly o život, se oběsily, udusily jídlem nebo umřely na rakovinu

Tragédie v českém hip hopu: Osobnosti, které přišly o život, se oběsily, udusily jídlem nebo umřely na rakovinu
Zdroj: Instagram / @jackpotdaniels
HUDBA ČESKÝ RAP RAP
Uložit Uložené

Násilí, vyřizování účtů, předávkování drogami... Jednou za čas se v médiích objeví zpráva ze světa, že některá z hiphopových osobností přišla o život z těchto důvodů. I v Česku, i když naštěstí ne tak často, přicházíme o osobnosti ze scény.

Deník The New York Times spočítal, že za 50 let existence hip hopu ztratila tato kultura 63 velkých osobností. Mezi nimi samozřejmě najdeme 2Paca, Biggieho, Eazy-Eho, ale také nedávno zemřelé osobnosti jako Maca Millera, Nippseyho Hussla, PMB Rocka a další. 

Tolik lidí naštěstí český rap neztratil. Nicméně i když tu americká kultura gangů nefunguje, pár životů domácí scéna ztratila. 

DJ Ali

Mluvilo se o něm jako o prvním českém hiphopovém DJi. Ali alias Jan Turek si bohužel získal i tragické prvenství, jelikož se stal první známou osobností tuzemského hip hopu, která přišla o život. 

Ali utvářel rapovou komunitu nejlépe, jak dokázal. Byl součástí Radia Spin, od roku 1997 vystupoval v klubu Roxy a obstarával gramce v legendární skupině Coltcha. V dubnu 2009, v jednatřiceti letech, ale jeho životní pouť skončila.

Honzu Turka napadla rakovina. Vše proběhlo až moc rychle. Pokus o záchranu jeho života v podobě vyoperování nádoru, který měl na mozku, se nezdařil a Ali odešel. Ani ne měsíc poté se na jeho počest konala akce, jejíž výtěžek putoval právě na boj s rakovinou. Zúčastnila se jí tehdy největší jména scény – PSH, Prago Union, Supercrooo, Moja Reč, ale také Abdul 52, Liquid A nebo Hlava.

Doporučeno
KVÍZ: Poznáš slavné rappery jen podle pokrývky hlavy? KVÍZ: Poznáš slavné rappery jen podle pokrývky hlavy? 8. prosince 2023 17:00

Ostatně poslední jmenovaný, který bral Aliho jako svého mentora, ještě v roce 2019 spravoval Aliho profil na Facebooku, kde promoval zdigitalizovanou verzi mixtapu First Aid Kit s DJem Wichem.

Sju Kjůt

Nespoutaná duše, která byla možná na život v realitě až moc divoká. Jako by nestačilo, že je tuzemská ženská rapová scéna již tak řídce obsazena...

Pro skandál nešla daleko, takže dvacetiletou brněnskou rodačku Sju Kjůt miloval i bulvár. Její životní příběh je ale spíše smutný než šokující. Zuzana K., jak znělo její občanské jméno, byla vzornou středoškolačkou, jenže postupem času ji drogy a zhoršený zdravotní stav dovedly k úplnému konci.

Když si člověk poslechne její tvorbu, ať už na Soundcloudu, nebo z archivních videí na YouTube, slyší tvrdou dekadenci podobnou stylu Tylera Durdena. Očividně nebyla tak povedená, ale měla svůj charakter, což jí společně s bizarními situacemi, které vytvářela v klubech v Praze, kde se živila jako striptérka, dělalo jméno.

Dle spekulací ale takhle utíkala před realitou. Dle webu Expres.cz bojovala s rakovinou od dětství a několik měsíců před smrtí se dozvěděla, že se nemoc dostala do posledního stadia. Proto se rozhodla žít naplno. Zřejmě posílena omamnými látkami v červnu roku 2018 ukončila svůj život v brněnském obchodním centru Letmo skokem ze čtvrtého patra.

Jackpot

Asi nejznámější ztráta pro dnešní rapové fanoušky přišla v době, kdy se zdálo, že růstem pardubického labelu Milion+ nejde zatřást. Šlo, a to poměrně zásadně. Nečekanou událostí ve vlastních řadách.

Na konci roku 2016 se zdálo, že vše bude jenom lepší. I kariéra rappera Jackpota Danielse, občanským jménem Daniela Turoně, byla na vzestupu. Přestože již tehdy spolupracoval s rapovou špičkou, jasný a dynamický růst labelu Yzo Empire, jehož byl součástí, sliboval úspěch daleko za hranicí představitelného. 

Doporučeno
Metrix: Prý mě žalovali producenti Matrixu. Za koncert jsem bral tisícovku, umělecká scéna mi dělala peklo, říká Metrix: Prý mě žalovali producenti Matrixu. Za koncert jsem bral tisícovku, umělecká scéna mi dělala peklo, říká 30. listopadu 2023 11:00

Jenže deset dní po novém roce 2017 přišla nečekaná a velmi smutná zpráva. Čerstvě třicetiletý umělec spáchal sebevraždu. Přestože se spekulovalo o autonehodě, ukázalo se, že si JCKPT zvolil odchod na věčnost sám. Autor hitů projektu Pod vlivem, který prakticky odstartoval novodobou kariéru Logica alias Yzomandiase, se oběsil.

Málokdo tomu zpočátku věřil, o čemž svědčily i horečné debaty v komentářích na sociálních sítích. Jenže zprávy od nejbližších nakonec tragédii potvrdily. Důvodem, proč se dobrovolně vzdal svého života, byl hazard. Žil „casino life“, jak také tvrdí popisek na jeho stránce na Facebooku, což se zrcadlilo i v textech. Několikamilionové dluhy zejména z pokeru mu podrazily nohy. Kromě toho se ale hovořilo i o zdravotních problémech, které psychice umělce údajně nijak nepřidaly.

Fanoušci si nakonec mohli JCKPTa, který se na české rapové scéně angažoval i v žánrových rádiích, poslechnout i post mortem, když bylo na počest jeho památky vydáno EP 111 (datum 11. 1. odkazovalo na datum úmrtí), kde se objevily hity jako Futruju, Versace Vibe či Co když zbejvá jen tejden. Doteď se na něj vzpomíná prakticky při každém releasu jednotlivých členů domovského labelu.

Pan Chalan

Brno ztratilo více než jednu hiphopovou osobnost. Alan Kunc aka Pan Chalan dělal všechno pro to, aby lidé měli i v druhém největším městě republiky na dosah největší tuzemská jména, aby lokální scéna rostla (nejen hudebně, ale i celkově umělecky) a kvetla. Utnutí tohoto snažení bylo rychlé, nečekané a kruté.

Během svého života se výrazně zapsal jako promotér. To ale neznamená, že by sám aktivně nepřispíval k rozvoji rapové hudby. „Alan byl zároveň jedním z nejlepších nebo možná i nejlepší MC v Brně, který vlastně nikdy pořádně nic nevydal,“ vzpomínal na něj pro web Bbarak Tafrob, jenž upozornil zejména na jeho snahu rýmování za každou cenu a zároveň jeho osobitou flow podtrženou jemným ráčkováním.

Doporučeno
Reálně jsem nemocnej, neumím nic nedělat, říká workoholik Ondyone. Moderní rapper by měl vypadat jako já Reálně jsem nemocnej, neumím nic nedělat, říká workoholik Ondyone. Moderní rapper by měl vypadat jako já 29. listopadu 2023 15:00

Signifikantní součást hiphopového Brna byla spojena také s klubem Fléda, v jehož útrobách byl i na poslední akci v životě. Dvaačtyřicetiletého umělce od té doby již nikdo živého neviděl. Odešel ze světa velmi nepříjemným způsobem; jak se psalo v médiích, měl se udusit kouskem jídla. Jeho bezvládné tělo poté našla jeho matka v listopadu 2019 v jeho bytě. 

Martez

Poslední osobností v našem výčtu je možná trochu nezvykle beatboxer. Marteze znali hlavně rapoví fans z východu a jihovýchodu země, popřípadě ti, kteří hodně sledovali slovenského rappera Kaliho a slovenskou scénu obecně. Velmi často se totiž objevoval po boku na tour s Petrem Pannem, zejména na šňůrách k albům Užívám si to a N!KTO kolem roku 2014 a 2015.

Martin Studnička, jak znělo jeho jméno, razil vcelku netradiční cestu ke slávě. Vzpomínáme si na hlášku z filmu Česká RAPublika, v němž mladí Romové, při otázce, proč u rapu nemají puštěný instrumentál, uvedli, že „mají hubu“. Martez ji taky měl a jeden čas si s ní také dokázal udělat vcelku zajímavou kariéru.

Učaroval mu lokální beatbox underground, zkusil účast v Česko Slovensko má talent roku 2012 se Shopa Beatbox Crew a umístil se v poslední šestnáctce. Ke konci roku se ale rozhodl jet na vlastní triko, a než nad jeho uměním vzal patronát Kali, piloval hezky od nuly své umění a postoval jej na YouTube.

Martez určitě nebyl nejlepší beatboxer na světě, ale nechyběla mu snaha o zlepšování svých dovedností, a hlavně kuráž. Když se poté dostal na pódium, uměl udělat show. 

Doporučeno
Rytmus: Otevírám novou etapu zralého rapu. Pokud budu zdravý, dalšího Bengora bych vydal v roce 2040 Rytmus: Otevírám novou etapu zralého rapu. Pokud budu zdravý, dalšího Bengora bych vydal v roce 2040 21. listopadu 2023 9:30

Jenže život k němu nebyl úplně shovívavý. Umělecké momentum si nezachoval, přišly osobní problémy, dle blízkých i zdravotní, a jeho tvrdě vypracovaný status uvadal. Kariéru se pokusil restartovat v soutěži Česko Slovensko má talent 2019, ale s kolegou Chroboxem se daleko nedostali. Martez to nicméně nevzdal a stále se snažil o comeback. K němu už ale nedošlo.

Martez nakonec ukončil svůj život 10. května 2021. Přátelé a známí na sociálních sítích spekulovali, že to bylo kvůli tomu, že nemoc, kterou v sobě nesl, byla v pokročilém stadiu. Za sebou zanechal svou malou dceru Natálii.

Domů
Sdílet
Diskuse