Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Teprve 20letá dobrovolnice byla odhodlána udělat pro výzkum všechno. Dokonce i sexuálně uspokojit delfína.
Delfíni jsou fascinující zvířata. Myslel si to i americký neurolog John Lilly, který těmto rozkošným tvorům věnoval část svého života. Lilly doufal, že dokáže rozvinout schopnost delfínů vydávat zvuky na takovou úroveň, že by mohli mluvit lidskou řečí.
Náš příběh se datuje do 60. let 20. století – do doby, kdy převažoval názor, že velikost mozku živočichů souvisí s jejich inteligencí. Vědci považovali delfíny za pozoruhodné tvory díky jejich snaze napodobovat lidskou řeč. John Lilly se ve svém výzkumu pokoušel rozvinout právě tuto jejich schopnost. Věřil, že pokud se lidé naučí porozumět komunikaci jiných inteligentních druhů, dokáží tyto znalosti využít v budoucnosti i při případném setkání s mimozemskou civilizací.
V této době do děje vstupuje mladá, teprve dvacetiletá dobrovolnice Margaret Lovatt. Přestože nemá žádné vzdělání v oboru a není ani výzkumnicí, svým entuziasmem pro práci s delfíny Lillyho přesvědčí, aby ji zaměstnal. V rámci své práce se Margaret podaří se zvířaty sblížit. Zejména s delfínem Peterem, se kterým si vybuduje specifický vztah.
Předtím, než si povíme tento fascinující příběh, který zřejmě inspiroval i slavného Guillerma del Tora u filmu The Shape of Water, bychom ti rádi připomněli, že tvořit kvalitní obsah můžeme jen díky našim předplatitelům. Pokud se ti tedy naše články o různých zajímavostech ze světa líbí, podpořit nás můžeš vstupem do klubu Refresher+.
Velký mozek, chytré zvíře
Od doby, kdy neurolog John Lilly v roce 1949 zpozoroval z pláže velrybu, na ni nedokázal přestat myslet. Fascinoval ho zejména obrovský mozek zvířete. Právě kvůli němu předpokládal, že se musí jednat o velmi inteligentního tvora, píše portál The Guardian.
Pohled na velrybu Johna Lillyho natolik nadchl, že během následujících let začal podnikat plavby po Karibiku a hledat další mořské savce s velkým mozkem. Právě na jednom z takových výletů navštívil vědec mořskou Zoo Marine Studios v Miami – první místo na světě, kde lidé drželi delfína v zajetí.
Rybáři považovali delfíny za škodnou, ale v nádržích Marine Studios návštěvníky bavila jejich roztomilá a hravá povaha, díky které si je lidé oblíbili. Zaměstnanci na delfíny nedali dopustit, protože se rychle uměli naučit nové triky.
Právě v Marine Studios měl John Lilly poprvé možnost studovat mozky živých delfínů. Vědec potřeboval savce uspat, aby dokázal zmapovat jejich mozkovou kůru pomocí jemných sond. Šlo o náročný výzkum ve špatných podmínkách, který pro několik delfínů skončil tragicky, protože jim narkóza způsobovala zástavu dechu.
Lillyho výzkum však v roce 1957 nabral nový směr. Jednou během přípravy delfína na zákrok totiž zaslechl, jak se savec pokusil napodobit jeho hlas, ale i hlasy dalších lidí přítomných v operačním sále. Lillyho to nejprve překvapilo a později úplně posedlo. Dospěl k závěru, že chování delfína může naznačovat ambice tohoto druhu komunikovat s lidmi.
Vědec se domníval, že výzkum delfínů může přinést výrazné vědecké pokroky, a to zejména v oblasti mezidruhové komunikace. Svou teorii publikoval v roce 1961 v knize s názvem Man and Dolphin. Johnova kniha zaujala širokou veřejnost a stala se bestsellerem. Fascinovala dokonce i astronomy, kteří věřili, že i díky Lillyho výzkumu se možná jednou dokáží dorozumět s mimozemskými civilizacemi.
Obrovský zájem společnosti, ale i vědecké obce pomohl Lillymu získat finanční podporu na výzkum. Díky penězům od NASA a vládních agentur se mu v roce 1963 podařilo otevřít vlastní laboratoř přizpůsobenou ke zkoumání komunikace mezi člověkem a delfínem.
Splněný sen
Tak jako většina dětí i Margaret Howe Lovatt vyrůstala na příbězích o mluvících zvířatech. Margaret z nich však nikdy nevyrostla, píše portál The Guardian. Když se jako 20letá dozvěděla, že se nedaleko jejího domova nachází tajná laboratoř s delfíny, neváhala ji navštívit.
Její entuziasmus pro věc nadchl Lillyho natolik, že ji v laboratoři zaměstnal bez jakéhokoli vzdělání v oboru. Margaret do nové práce nastoupila na začátku roku 1964. Za několik měsíců si ji tři delfíni – subjekty výzkumu – rychle oblíbili.
„Byli tam tři delfíni: Peter, Pamela a Sissy. Sissy byla největší a nejhlučnější, ráda se předváděla. Pamela byla velmi stydlivá a bázlivá. Peter byl mladý samec. Sexuálně dospíval a byl trochu... nezbedný,“ zavzpomínala si Margaret Lovatt pro The Guardian.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Jak a proč se Margaret sblížila s delfínem Peterem.
Jak ze začátku Margaret reagovala na to, že je Peter vzrušený.
Jakým způsobem dobrovolnice pomáhala Peterovi se sexuálním uspokojováním.
Zda se Margaret líbil intimní kontakt s delfínem.
Jakých pokroků Lillyho studie dosáhly.
Proč začal později Lilly využívat při svém výzkumu LSD.
Proč si odborník myslí, že smrt delfína Petera byla sebevraždou podnícenou jeho steskem po Margaret.
Margaret v rámci své pracovní náplně trávila s delfíny co nejvíce času a podle přesně stanoveného programu se v nich snažila rozvinout schopnost napodobovat lidské zvuky. Mladou výzkumnici však trápil fakt, že ačkoli se jim věnovala celé dny, vždy na noc přerušili kontakt, což mohlo oddalovat kýžené výsledky.
Lovatt se domnívala, že kdyby mohla žít s jedním delfínem 24 hodin denně a učit ho mluvit lidskou řečí, jako když matka učí mluvit dítě, pokrok by byl viditelnější. Svou teorii navrhla Lillymu, který z ní byl nadšený. Dohodli se, že v budově bude žít tři měsíce. Uzpůsobil jí část laboratoře, aby v ní mohla žít spolu s delfínem, kterého si na svůj experiment sama vybere.
„Pro experiment jsem si vybrala spolupráci s Peterem, protože na rozdíl od dalších dvou delfínů za sebou ještě neměl žádné tréninky zaměřené na napodobování lidské řeči,“ přiblížilaMargaret.
Mladá výzkumnice začala s Peterem trávit následující týdny přesně podle rozpisu. Šest dní byli spolu izolováni v místnosti s bazénem, kde měla Margaret svoji provizorní postel na plošině výtahu. Sedmý den se Peter vrátil do mořského bazénu v přízemí, aby strávil čas s dalšími dvěma delfíny Sissy a Pamelou.
Sblížení fungovalo až příliš
Snaha Lovatt pracovat s Peterem přinášela úspěchy, ale pomalu. Archivní nahrávky, na kterých Lovatt popisuje celý průběh experimentu, svědčí o tom, s jakou pílí a vášní se do projektu vrhla. Lekce angličtiny probíhaly dvakrát denně a Lovatt Petera povzbuzovala, aby ji zdravil „Hello, Margaret“. „To mu dělalo největší potíže, s tím velmi bojoval,“ prozradila.
Podle dobrovolnice ale formální hodiny nebyly nejproduktivnějším časem, který s Peterem společně strávili. „Právě tehdy, když jsme neměli co dělat, jsme dělali nejvíc. Peter se velmi zajímal o mou anatomii. Když jsem seděla s nohama ve vodě, Peter ke mně připlul a dlouho se mi díval na zadní část kolene. Chtěl vědět, jak věc, kterou vidí před sebou, funguje. Okouzlilo mě to,“ vzpomínádobrovolnice, která se svou fascinaci snažila ignorovat a pokračovat se zvířetem v tréninku angličtiny.
Peterova zvědavost ale někdy začala vyučování bránit. Nešlo přitom jen o nevinnou zvědavost, ale o jeho touhu poznávat svou lidskou přítelkyni i z intimní stránky. Jak pro portál The Guardian řekl veterinář Andy Williamson: „Delfíni mají sexuální touhy. Jsem si jist, že Peter na ni hodně myslel.“
„Peter se mnou byl rád. Třel se mi o koleno, nohu nebo ruku. Ze začátku jsem ho vždy, když jsem zpozorovala jeho vzrušení, přesunula do bazénu k holkám. Stálo nás to však vždy hodně času a narušovalo to lekce. Jelikož býval vzrušený velmi často, zdálo se mi jednodušší utišit jeho nutkání sama...“ vzpomínáMargaret s tím, že Peterovi dovolila uspokojit se na jejím těle. „Nebylo to pro mě nepříjemné, dokud to nebylo moc drsné. Stalo se to přirozenou součástí toho, co jsme spolu dělali, jako například poškrábání,“ popisuje.
Dobrovolnice zároveň poznamenala, že k intimním chvilkám přistupovala s velkým respektem k Peterovi. „Z mé strany v tom nebylo nic sexuálního, možná jen smyslného. Zdálo se mi, že to upevnilo náš vztah. Ne díky jeho sexuální aktivitě, ale proto, že jsme nemuseli dělat tolik přestávek. O nic jiného nešlo. Byla jsem tam, abych Petera poznala,“ dodala.
Když vyšly tyto informace na veřejnost, začal se příběh Margaret a Petera objevovat v lechtivých plátcích jako Hustler či Sexplonation. Margaret vzpomíná, že ačkoli jí to bylo nepříjemné, postupně se to naučila ignorovat.
Smutný konec příběhu lásky
Šedesátá léta se mnohdy označují také jako „halucinogenní roky“, zejména kvůli šílenství způsobenému novými drogami. Psychotropní LSD zaujalo i vědeckou obec a výjimkou nebyl ani neurovědec John Lilly, který tuto psychotropní látku začal využívat i během výzkumu komunikace s delfíny.
Přestože s tím, aby drogu podával zvířatům, Margaret nesouhlasila, laboratoř přece jen patřila Lillymu a ten měl poslední slovo. Ochránit před LSD se jí nakonec podařilo jen Petera.
Jelikož byly vědecké pokroky za dva roky minimální – Peter se sice snažil napodobovat lidský hlas, ale jeho výslovnost se ani po intenzivním tréninku nezlepšovala, dokonce ani po Lillyho snaze rozšířit vědomí savců aplikací drogy –, sponzoři snížili financování laboratoře, což vedlo na podzim roku 1966 k jejímu zániku. Přestože by si Lovatt nejraději byla Petera ponechala, vzhledem k tomu, že šlo o delfína, to nebylo možné. Delfín není kočka či pes nebo jiné domácí zvíře – potřebuje speciální mořský bazén, který si běžný smrtelník nemůže dovolit.
Delfíni byli po zániku Lillyho laboratoře přesunuti do jiných laboratoří v Miami, kde trpěli v krutých podmínkách – v malých nádržích bez dostatku slunečního světla. Jednoho dne zazvonil Lovatt telefon. „Byl to John Lilly, chtěl mi to říct sám. Oznámil mi, že Peter spáchal sebevraždu,“ vzpomínáMargaret.
Podle slov aktivisty Rica O'Barryho z organizace Dolphin Project nebylo slovo sebevražda vůbec přehnané. Vysvětlil, že delfíni nedýchají automaticky jako lidé. „Každý nádech delfína je vědomým úsilím. Když se život savce stane nesnesitelným, nadechne se a plave ke dnu. Další nádech už prostě neudělá...“ přiblížil.
Margaret se nakonec přenesla přes Peterovu smrt a provdala se za fotografa. Lilly nadále řídil několik vědeckých výzkumů, ale žádný z nich se neproslavil jako tento. Díky nestandardnímu vztahu mezi subjektem a dobrovolnicí se zapsal do dějin jako příběh o nešťastné lásce mezi člověkem a zvířetem. Šlo zároveň o poslední výzkum, ve kterém vědci zjišťovali, do jaké míry nám dokáží delfíni rozumět a zopakovat lidskou řeč.