Na tiktokovém profilu 21leté Liathy najdeš opravdu specifický obsah. Mladá červenovlasá dívka ve videích vysvětluje, jak si vyrobit kouzelnickou hůlku, jakým rituálům se věnovat během „krvavého úplňku“ či to, jak se spojit s Luciferem. Liathin profil sleduje přes 15 tisíc lidí a její příspěvky mají tisíce lajků.
Pokud by se mladá dívka ve středověku věnovala kouzlům a čárám, byla by to pro ni jistá vstupenka „do pekla“. Dnes jsou tyto praktiky natolik oblíbené a rozšířené, že na sociálních sítích dostal tento fenomén své vlastní jméno – „witchtok“. Když si zadáš tento hashtag do vyhledávače na TikToku, najdeš obsah s téměř 50 miliardami zhlédnutí.
Tiktokové čarodějnictví dosáhlo největšího boomu během pandemie, kdy jsme byli všichni zavřeni doma a tak trochu jsme se cítili jako „vězni svého osudu“. Věřit tomu, že jednoduché „kouzlo“ s papírovým ubrouskem, svíčkou a solí tě dokáže ochránit před špatnými silami – tedy čímkoli od viru až po špatného šéfa – se zdá více než lákavé.
Nepředstavuj si vrásčitou čarodějnici s bradavicí na nose ani Hermionu, která má kouzelnou hůlkou. „Witchtokové“ čarodějnice (a čarodějové) jsou mnohem sofistikovanější. Studují, pracují, pečují o svůj vzhled a využívají běžně dostupné předměty – vždyť kdo by měl v dnešní době čas shánět žabí sliz či pramen vlasů tvé*ho ex?
Čarodějnictví a spiritualita se často překrývají. Často se setkáš s různými formami manifestace (dosáhnout něčeho jen tím, že věříš, že se to už děje), krystaly, kyvadly či mimořádně oblíbeným vykládáním karet. Tyto magické předměty přitom nejsou vůbec levné. Odborníci předpovídají, že trh s krystaly bude mít do roku 2027 hodnotu téměř 6 miliard dolarů.
Metodou pokusu a omylu začala pátrat po tom, co může s těmito schopnostmi provádět. Nejdřív si zkoušela různá kouzla z YouTube, ale rychle prý zjistila, že nefungují. Ponořila se tedy do tématu hlouběji a začala hltat množství knih o čarodějnictví. Tato cesta ji přivedla až ke studiu religionistiky. Se záměrem podělit se o své zkušenosti a inspirovat ostatní si před pár lety vytvořila blog, po kterém následoval Instagram a TikTok.
Liatha ráda spojuje prvky lidového čarodějnictví a ceremoniální magie. Pracuje zejména s kameny, bylinkami a tzv. „spell jars“, tedy „kouzelnými sklenicemi“, které se plní různými přírodními ingrediencemi, což údajně zesiluje účinky magie. „Nedělám kouzla nebo rituály z ničeho nic nebo proto, že se nudím. Většinou si chci k něčemu dopomoci, například podpořit koncentraci při učení. Tehdy dělám i složitější úkony.“
A funguje to?
Mladá tiktoková čarodějka však zdůrazňuje, že čarodějnictví není o tom, že udělá nějaký rituál a hned to vyjde. „Je potřeba chápat, co a proč člověk dělá, proč například používá nějakou barvu a proč právě v daný den. Nesmí jen následovat pokyny, ale opravdu vědět, co od toho (ne)čekat,“ říká s tím, že nemáme být překvapeni, pokud se dané kouzlo vydaří v začátcích „malinko jinak“. Stále se totiž učíš.
Není čarodějnice jako čarodějnice. Zatímco někteří tvůrci obsahu mají toto téma do hloubky nastudované, sledují lunární cyklus, pěstují bylinky a zajímají se i například o ochranu přírody, jiní to dělají jen proto, že to zajímavě vypadá a mají díky tomu větší dosah na sociálních sítích.
Někteří se kouzlům věnují proto, že je to trendy, jiní proto, že si chtějí přivydělat – často jsou to děti, které magické úkony odkoukávají z různých stránek a profilů. Všimla si toho i Liatha, podle níž si většinou nakoupí spoustu pomůcek a předmětů, které sice vypadají hezky, ale „nevědí, co s tím“, a tak je to často přejde.
„Věštění a výklad karet je na TikToku velký byznys. Ti, kteří tomu nerozumí, to dělají hrozně a říkají náhodné věci, které je napadnou. Celkově to snižuje kvalitu a povědomí o tomto tématu,“ dodává Liatha. Výklad karet může být podle ní vážná věc, pokud se dělá dobře, a je to také dobrý magnet na followery. Ona se mu však nevěnuje, protože podle ní nepatří do čarodějnictví a magie.
Zobrazit tento příspěvek na Instagramu
Príspevok, ktorý zdieľa Osvěta magie a čarodějnictví (@cesta_magie)
Velmi populární bylo v poslední době také psaní různých kódů na zápěstí, které mají přitáhnout prosperitu či štěstí. To však Liatha označuje za „úplnou hloupost“.
Někdy může „wannabe čarodějnictví“ vyústit ve skutečné bizarnosti. Uživatelka s tiktokovým profilem Inspiringtouch, který má 76 milionů followerů, například vytvořila rituál s dámskou hygienickou vložkou, pomocí kterého prý žena dokáže přimět jakéhokoli muže, aby byl do ní blázen.
Na vložku napíšeš jeho jméno červeným perem, posypeš ji skořicí, přidáš pár kapek medu, navrch přilepíš papírek se svým jménem a nakonec vložku poskládáš, obvážeš červenou šňůrkou a uložíš do šuplíku. Sami jsme to zatím nezkoušeli, ale domníváme se, že to přitáhne spíše mravence než muže tvých snů.
S proklínáním opatrně
Followeři moderní čarodějnici velmi často píší i soukromé zprávy a občas ji využívají tak trochu jako psychologickou poradnu. „Lidé mají různé problémy ve vztahu, v práci či s penězi a při hledání řešení mě poprosí, abych za ně udělala nějaký rituál. Ty však pro jiné nedělám. Stojí to hodně času, energie a nikdy nemůžeme slíbit, že výsledek bude přesně takový, jaký si oni přejí.“
Někdy svým followerům poradí, jak dané kouzlo provést, nebo jim podle jejich zkušeností vytvoří vlastní, ale většinou jim řekne totéž, co by se možná dozvěděli od dobrého kamaráda.
„Často je mnohem jednodušší promluvit si se svým partnerem a zapracovat na komunikaci než dělat nějaký složitý rituál pro zlepšení vztahu. Magie nikdy nebude fungovat sama o sobě, jde ruku v ruce s našimi činy. Výsledek je primárně na nás, magie ho má jen podpořit. Například abychom se něco naučili, nemůžeme dělat jen rituály, ale také se reálně učit,“ vysvětluje jednadvacetiletá čarodějka.
A co černá magie? Liatha tento výraz nepoužívá ráda, protože magie je podle ní jako nůž – může ti pomoci nakrájet jídlo, ale můžeš jím i ublížit. Ale jak sama říká, někdy je třeba sáhnout i po temnějších praktikách.
„Temnou magii jsem použila jednou, když jsem musela odrazit útok jiné čarodějnice. Někteří tvůrci na sociálních sítích se vzájemně moc nemusí, je tu dost velká konkurence a nevycházejí spolu úplně dobře. Pomluvy i lehké magické útoky jsou běžná praxe.“
Čarovat můžeš i ty
Pokud tím nikomu neubližuješ (včetně sebe), na kouzlení nemůže být nic špatného. Může ale opravdu pomoci? V tomto případě se přikláníme k názoru české čarodějnice – nebereš-li vykouření šalvějí a kouzla s kameny jako zázračnou zkratku a jsi skutečně připraven*a pracovat na svých cílech, jen do toho.
Pokud ti jednoduché rituály se svíčkou pomohou lépe si uvědomit, co chceš, nebo ti na chvíli pomohou být naplno v přítomném momentě, klidně se do toho pusť. Nemusíš jít hned s kůží na trh. Čarodějnictví může být i tvé „tajné potěšení“, které praktikuješ namísto lakování nehtů či skin care rutiny (přiznej se, víš, co vlastně dělá tvá kolegyně po večerech?).
Možná ti zkrátka dělá dobře napsat si na papírek své největší obavy a potom sledovat, jak postupně při světle měsíce hoří nad svíčkou. A řekněme si upřímně – věřit, že nám drobný rituál pomůže splnit si sny, nám může v dnešní turbulentní době dát alespoň na chvíli pocit kontroly nad vlastním životem. Jen pozor na ty mravence.