Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
30. října 2023 7:00
Čas čtení 5:51
Eduard Starkbauer

Julia odmítala dva roky slézt ze stromu, aby ho zachránila. Namísto WC měla kbelík, dřevaři ji vyháněli vodními děly

Julia odmítala dva roky slézt ze stromu, aby ho zachránila. Namísto WC měla kbelík, dřevaři ji vyháněli vodními děly
ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Dřevařská firma se ji snažila vyhnat ohněm, vodou či sirénami.

Teatrální protesty ekologických aktivistů dnes leží mnoha lidem v žaludku. Do repertoáru těch nejvirálnějších patří přilepení se na rámy obrazů či k vozovce nebo polévání lidí a budov barvami. Ke strategiím protestujících však dlouhodobě patří především blokády. Aktivisté během nich vystavují své tělo napospas zájmům těžařských či hornických společností.

Julia Butterfly Hill se stala na konci minulého tisíciletí možná nejslavnější aktivistkou světa, když se postarala o záchranu stromu a 1,2 hektaru lesa. Podařilo se jí to protestním pobytem v koruně sekvoje přezdívané Luna. Trval dva roky a stal se nejdelším protestem svého druhu v historii.

Ekologické poslání v ní probudil volant zaražený do lebky

Dcera putovního katolického pastora byla vždy fascinována přírodou. Přezdívku Butterfly (Motýl), která de facto nahradila její prostřední jméno Lorraine, dostala Julia jako sedmiletá, když na její ruce během celé túry lesem seděl motýl.

Klíčový silný impuls postavit se na stranu přírody doslova celým tělem nicméně dostala až po automobilové nehodě. V roce 1996 do ní zezadu vrazil opilý řidič. Volant auta tehdy dvaadvacetileté Julii rozbil lebku a musela se znovu naučit chodit i mluvit.

Julia Hill Butterfly
Zdroj: Flickr/Jacob Freeze

„Když jsem se zotavila po srážce, uvědomila jsem si, že celý můj život je v nerovnováze... Nehoda mi připomněla důležitost okamžiků a nutnost dělat vše, co můžu, abych měla pozitivní vliv na budoucnost. Volant v mé hlavě mě obrazně i doslova nasměroval novým směrem,“ glosuje v autobiografii The Legacy of Luna.

Když prošla téměř roční rekonvalescencí, začala hledat smysl života. Našla ho v náručí ekologických aktivistů organizace Earth First! Konkrétní poslání později v ochraně kalifornských sekvojí před dřevorubci.

„Právě v kalifornském lese jsem poprvé zažila, co to znamená být naživu. Pochopila jsem, že jsem součástí přírody. Když jsem se dozvěděla, že společnost Pacific Lumber Company těží tyto lesy, byla jsem rozhořčena. Spojila jsem se se sdružením Earth First!, které uspořádalo blokádu na stromech. Tak jsem poznala Lunu,“ vzpomíná dál.

Z pár dní se stalo pár let

Formu blokády stromů, které měly padnout za oběť dřevorubcům, si aktivisté zvolili v reakci na incident ze silvestra 1996. Sesuv půdy ze strmých svahů tehdy pod pětimetrovou vrstvou bahna a dřeva pohřbil osm domů v obci Stafford. Jako místo protestu si vytipovali korunu tisíciletého ikonického stromu přezdívaného Staffordský obr. Druhá přezdívka Luna, která mu už zůstala, vznikla podle měsíce, který byl v době výstavby obytné plošiny v úplňku.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Julia Butterfly Hill (@julia_butterfly_hill_official)

Julia, motivovaná nově objevenou touhou po angažované ochraně přírody, měla původně roli řadové dobrovolnice. Její pobyt na stromě ve výšce 55 metrů měl trvat nanejvýš dva týdny, po kterých ji měl vystřídat jiný aktivista.

Po několika dnech sezení na stromě Julia onemocněla a musela ze stromu slézt. Když se dala dohromady a její nástupci dokončili týdenní turnusy, přihlásila se znovu. Na zhruba tisíc let staré sekvoji nakonec vydržela 738 dní. Neslezla ani poté, co její protest organizace Earth First! přestala materiálně podporovat.

Kyblík místo toalety

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 146918 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS

  Co se dozvíš po odemčení?

  • Jak Julia téměř přišla o život.
  • Jakým způsobem se ji ze stromu snažili dostat dřevaři.
  • Za jakých okolností ukončila svůj pobyt na stromě.
  • Co se stalo se sekvojí.
  Domů
  Sdílet
  Diskuse