Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Při užívání sprejů do nosu se vyplatí poslouchat rady lékařů a lékárníků, jinak si můžeš koledovat o pořádný problém.
„Ztratil jsem čich, a tudíž jsem necítil ani chuť jídla tak intenzivně. Například jsem přišel na to, že broskvový a citrónový ledový čaj chutnají stejně, liší se pouze vůní. Byl jsem si vědom toho, že spreje užívám déle, než bych měl. Pokaždé, když jsem si kupoval nový, mi v lékárně řekli, že ho mám užívat maximálně týden. Já jsem si však vždy potom koupil další,“ říká Peter, který dlouhá léta užíval různé značky sprejů do nosu.
Sáhneš po něm hned, jak se tvé nosní dírky stanou neprůchodnými, a pocit, když se uvolní, je k nezaplacení. Nosní spreje jsou jednoduchým a rychlým řešením při nemocech či alergiích. Při koupi v lékárně nám lékárníci a lékárnice vysvětlují, jak dlouho je můžeme užívat a kolikrát za den. Většina lidí tyto rady odborníků a odbornic poslouchá, avšak co se stane, budeš-li sprej do nosu užívat častěji a déle, než se má?
Nemusí se stát absolutně nic, ale může z toho vzniknout i seriózní problém, závislost či odolnost vůči jeho určitým složkám. Rozhodli jsme se proto prozkoumat toto téma podrobněji a v článku rozebrat to, co se s tvým tělem děje, pokud často užíváš spreje do nosu. O příběh nás obohatil také respondent Peter, který kvůli dlouhodobému užívání sprejů například ztratil čich a způsobil si další komplikace.
Pokud sleduješ náš web, určitě ti neuniklo, že na něj pravidelně přispíváme i zajímavými články o zdraví. Dočteš se například, kdy můžeš mít ve střízlivém stavu halucinace nebo co je to lucidní snění a jak probíhá. Snažíme se ti přinášet kvalitní content, proto pokud se ti naše tvorba líbí, můžeš naše redaktory podpořit přidáním se do klubu Refresher+.
Při dlouhodobém užívání přichází zpětný účinek
Aplikace spreje do nosu je sice velmi jednoduchá, málokdo však ví, jak ve skutečnosti funguje. Účinné látky ve volně prodejných dekongestivních nosních sprejích působí tak, že stahují cévy v nose. Otevírají tím nosní průchody, snižují otok a za několik vteřin po aplikaci může člověk volně dýchat. Platí to však jen v případě, že dodrží lhůtu užívání.
Pokud budeš sprej užívat příliš dlouho, může se objevit zpětný účinek, který způsobí, že pocítíš rychlou úlevu, avšak pouze krátkodobě. Přibližně po 30 minutách po aplikaci se však nos ještě více ucpe. Běžnou reakcí pacienta je pak to, že po spreji sáhne znovu a znovu. Důkazem toho je i respondent Peter.
„Nevím, jestli jsem měl závislost na sprejích. Vím jen to, že jsem měl nonstop ucpaný nos, tak jsem je dokola užíval. Kdyby se mi nos uvolnil, logicky bych je přestal užívat, protože bych to nepotřeboval,“ říká a dodává, že spreje užíval nonstop, i když ztratily účinnost. „Efekt na otok nosní sliznice v podstatě zmizel, a když náhodou zafungoval, bylo to jen na chvíli,“ říká.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Co se může stát při dlouhodobém užívání sprejů do nosu.
Co Petr zjistil, když ztratil čich.
Jak se zbavit vedlejších účinků a proč je třeba být trpělivý.
Nadměrné užívání nosních sprejů může vést k vedlejším účinkům včetně bolesti hlavy, kašle, otoku a zánětu nosních průduchů či zvýšeného rizika infekce vedlejších nosních dutin. Objevit se může také takzvaná medikamentózní rýma, což je stav, kdy člověk pociťuje příznaky rýmy, i když je naprosto zdravý. Jde o silný výtok z nosu, svědění, otok či zarudnutí, ale v těle se nenachází žádná infekce, která by tento stav způsobovala. Peter, který léta užíval spreje do nosu, se setkal i se závažným vedlejším účinkem.
„Ztratil jsem čich, a tudíž jsem necítil ani chuť jídla tak intenzivně. Například jsem přišel na to, že broskvový IceTea a citrónový chutnají stejně, liší se pouze vůní. Byl jsem si vědom, že spreje užívám déle, než by se měly. Pokaždé, když jsem si kupoval nový, mi v lékárně řekli, že ho mám užívat maximálně týden. Já jsem si však vždy potom koupil další,“ říká.
Nelži a dávky snižuj postupně
Aby ses vedlejších účinků zbavil*a a znovu osvobodil*a svůj nos, musíš projít jistým procesem. Konkrétně při zmiňované medikamentózní rýmě je preciznost více než namístě. Pro správnou diagnostiku je v první řadě nezbytná upřímnost k lékaři*lékařce. Už je stejně pozdě na lži, jen se přiznej, že spreje užíváš už tři roky v kuse.
Jak se říká, trpělivost růže přináší. Upřímnost je v tomto procesu nejjednodušším úkolem, protože dále následuje snižování dávky. To musí být postupné a určí jej tvůj lékař či lékařka. Teprve po jejich vysazení ti pravděpodobně doporučí jinou léčbu ke zmírnění ucpání, jako například nosní spreje, které obsahují steroidy a snižují zánět, perorální dekongestiva ke snížení otoku a ucpání či fyziologické nosní spreje, jež neobsahují chemické látky. Všechno však závisí na konkrétním problému, který může mít každý pacient jiný. Respondent Peter například zjistil, že se mu v nose vytvořily polypy.
„Doktor mi následně zakázal užívat klasický sprej, nejen proto, že se to nemůže dlouhodobě, ale také proto, že na polypy nepomůže. Dostal jsem od něj nový sprej s kortizonem. Polypy mi však narostly tak moc, že už sprej nezabíral a musel jsem začít brát kortizonové pilulky. Ty zase škodí tělu. Skončilo to nakonec operací polypů, po které jsem už mohl užívat jedině kortizonový sprej do nosu. Od té doby už nejsem v kuse nemocný,“ říká Petr, kterému se po operaci a úspěšné léčbě po letech vrátil i čich.
Jaké spreje existují a k čemu vlastně slouží?
Při léčbě rýmy a alergií nejběžnější nosní spreje obsahují účinné látky ze čtyř kategorií, které jsme zmiňovali i výše. Jsou jimi fyziologický roztok, steroidy, antihistaminika a dekongestanty. Každý z nich je více nebo méně vhodný při různých onemocněních a je na lékaři, který sprej vyhodnotí pro pacienta jako nejvíce účinný.
Fyziologické nosní spreje, tedy ty „bez chemikálií“, jsou jako výplach nosních cest slanou vodou. Při dýchání se ti do nosu dostávají různé bakterie a tvůj nos produkuje hlen, aby je dostal z nosu ven. Fyziologické spreje působí jako hleny a odplavují bakterie dříve, než způsobí zánět. Mohou také pomoci vyplavit přebytečný hlen. Není však všechno zlato, co se třpytí. Mnohé fyziologické nosní spreje obsahují konzervační látky a ty mohou způsobit podráždění.
Steroidní spreje pomáhají snižovat otok v nosních průchodech. Nejlépe fungují při chronickém ucpání způsobeném například alergiemi. Některé takové spreje vyžadují lékařský předpis, jiné jsou dostupné v místní lékárně a jsou bezpečné i pro dlouhodobější užívání u dospělých lidí.
Některé nosní spreje obsahují antihistaminika, která působí na snížení prokrvení způsobené alergickou imunitní reakcí. Můžeme je užívat při alergiích, ale u některých se mohou vyskytnout vedlejší účinky, jako například únava či hořká chuť.
A konečně poslední kategorie, která je nám všem asi nejvíce známá. Dekongestivní spreje většinou obsahují oxymetazolin a působí tak, že stahují krevní cévy v nosních průchodech. Jsou nejlepší při nachlazení či jiných krátkodobých problémech, snižují zánět a s ním spojenou produkci hlenu. Právě s těmito spreji se však nese také nejvíce vedlejších účinků, jako například suchost v nose, kýchání, bolest hlavy či zvýšená tvorba hlenu.
❗Na závěr nám už zbývá jen upozornit na fakt, že i obyčejné užívání spreje do nosu může vést k závažným komplikacím. Je proto důležité poslouchat doktory a lékárníky a řídit se jejich pokyny. Neužívat spreje dlouhodobě a v případě podezření, že již nezabírají, se obrátit na lékaře.