Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ve světě fastfoodových bister Loving Hut vládne pohodlí, cenová dostupnost, a hlavně rychlost. Asi bychom nečekali, že jedno z nich bude řídit radikální duchovní hnutí.
„Dobrý den, mohly bychom se vás zeptat na Mistryni Ching Hai, která založila bistro Loving Hut?“ oslovujeme první lednové dny mladého kluka, který stojí za pultem v bistru na I. P. Pavlova. Dotazů plánujeme položit spoustu: Jaká je filozofie Nejvyšší Mistryně Ching Hai? Jak její radikální duchovní hnutí ovlivňuje životy jeho stoupenců a stoupenek? Do jaké míry je hnutí aktuálně propojeno s franšízou Loving Hut?
Pro upřesnění – náboženská vůdkyně Mistryně Ching Hai údajně pomáhá lidem, kteří „touží objevit Boží přirozenost uvnitř sebe, aby v jediném životě dosáhli věčného vysvobození z cyklu převtělování“. Dojít k tomu mají dodržováním pevně stanovených pravidel.
Hai ovšem není jen plně osvícená, daří se jí i po ekonomické stránce. Je to totiž miliardářská podnikatelka – a právě tato franšízová síť veganských bister patří do jejího portfolia.
Loving Hut v Česku funguje od roku 2007, ovšem málokdo zná skutečný příběh za smaženými závitky, tofu karbanátky a veganskou majonézou. Příběh, který vyvolává otázky o vzájemném působení obchodu, duchovnosti a potenciálního vykořisťování.
Redakce Refresheru se proto rozhodla objasnit vlastnictví Loving Hutu náboženskou skupinou, kterou mnozí označují přívlastkem sektářská. Mluvila nejen se zaměstnanci a zaměstnankyněmi bister, ale také se členem tohoto náboženského hnutí. Kult Ching Hai je zahalen větším tajemnem, než se na první pohled zdálo.
My tady jenom pracujeme
„Moment,“ odpovídá nám mladý chlapec a jde za mladou ženou, která pracuje na pokladně. Mezitím přebírá její roli.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Práce zadarmo, tedy ehm, za deset tisíc karmických bodů. V čem spočívá napojení sekty na provoz bister.
Jak se k tomuto spojení vyjadřují lidé, kteří v Loving Hutu pracují.
Kdo je osvícená vůdkyně Ching Hai.
Prodává knihy, ale taky draží třeba svoje kapesníky. Jak si Ching Hai vytvořila milionové impérium.
Jak hnutí kolem Ching Hai popisuje religionista.
Předplatným podpoříš kvalitní autorskou tvorbu REFRESHER+. Díky tomu můžeme přinášet reportáže, věnovat se terénní práci a zajímavým společenským tématům.
„Ano?“ přichází k nám. Otázku opakujeme. „O tom nic nevíme, my tady jenom pracujeme a nezajímáme se,“ odpovídá. „Ale víte, že bistro založila Mistryně Ching Hai?“ To prý ano. Víc ale neví. Máme se obrátit na hlavního provozního. Na poličce o pár metrů vedle mezitím leží knihy Nejvyšší Mistryně.
Identickou interakci zažíváme i v Loving Hutu na Andělu. V pobočce na Národní třídě proto oslovujeme přímo mladého muže za pokladnou. Ani on prý víc informací nemá.
Následně se tedy obracíme na provozního pražských poboček Loving Hutu Nguyena Tuana Dunga, na kterého nás odkazovali. Rozhovor prý možný bude! Máme se ozvat za dva týdny. Setkání ani písemné odpovědi na naše dotazy se ovšem nedočkáváme – komunikace z jeho strany nakonec utichá.
Odpovědi jsme proto musely hledat jinde.
Vyvolena, aby spasila svět
„Přišla jsem, abych vás vzala Domů,“ reprodukují poselství Mistryně vietnamského původu Ching Hai české stránky Spojení s Bohem. Co tím myslí? Sama tvrdí, že je „přímým kontaktem s Bohem“ (který jen tak mimochodem řídí mnohamilionovou organizaci). Její pečlivě budovaná image vypráví příběh o tom, jak byla „vyvolena, aby vedla svět“. Detaily jejího smýšlení ovšem zůstávají v mlze.
„Mistryně Ching Hai svou nauku nemá příliš propracovanou. Vyznačuje se tím, že v tom má velký zmatek. Její odpůrci ji mnohokrát přistihli při tvrzení, která se vzájemně vylučovala,“ popisuje pro Refresher religionista Zdeněk Vojtíšek.
Ching Hai podle odborníka tvrdí, že nepřináší náboženství. Nabízí meditační metodu, které říká Quan Yin a která má vést k cíli všech náboženství: k probuzení (v českých textech se většinou používá slovo osvícení, pozn. red.). Právě tím, ze své vlastní perspektivy, překonává všechna ostatní náboženství.
Přesná podoba meditace je tajná. Mistryně věří v sílu světla a zvuku – člověk se při meditaci například soustředí na světelnou záři, ke které se nějakým způsobem vztahuje – a na mantry, které jsou žákům a žákyním předány při zasvěcení a které mají mít nadpřirozenou schopnost vést k probuzení.
Když se Vojtíška ptáme, z čeho by se měl člověk ideálně probudit, odpovídá, že to taktéž není z jejího učení úplně jednoznačné. „Má to být stav překonání veškerého zla a dosažení… Možná nirvány? Možná splynutí s božstvím? Ching Hai o tom mluví různými slovy v různém kontextu. Dokonce i v kontextu spasení v nebeském království, což známe z křesťanství,“ popisuje nejednoznačnost a neukotvenost její filozofie.
A jak člověk pozná, že probuzení či osvícení došel? „Takové případy jsou pravděpodobně velmi vzácné. Asi by mu to Mistryně Ching Hai musela sama říct – ona, jakožto Mistryně, by v něm musela rozeznat Mistra,“ říká Vojtíšek. Právě kvůli tomu se pak závazek vůči ní – či práce pro ni – stává časově neohraničeným.
Staňte se vegany: Vytvářejte mír!
Aby se člověk mohl vydat na cestu k probuzení, musí být zasvěcen osobou pověřenou samotnou Mistryní Ching Hai.
Žactvo taktéž musí dodržovat pět buddhistických pravidel:
Zdržet se zabíjení a zraňování živých bytostí.
Zdržet se braní věcí, které nejsou darovány (nekrást).
Zdržet se nesprávného sexuálního chování.
Zdržet se zraňující a nepravdivé mluvy (například nelhat, nepomlouvat a nemluvit zbytečně).
Zdržet se zneužívání omamných látek.
Hai vykládá jedno z těch pravidel – soucit k živým tvorům – jako vegetariánství, později i veganství. Spotřeba masa je podle ní špatná, protože zaprvé přispívá ke klimatické změně, zadruhé škodí karmě.
„Ching Hai byla již před dvaceti lety jednou z prvních, kdo začal spojovat klimatickou změnu s náboženstvím. Jeden čas dokonce v jejím učení prosvítalo, že bez plošného vegetariánství dojde ke světové katastrofě. Měl to být rok 2012, který pak ale lehce splýval se širším očekáváním transformace světa do páté dimenze v hnutí Nového věku, údajně podle mayského kalendáře. Toto datum tedy jaksi vyprchalo a následně se mluvilo o roce 2013. Podobný důraz na konec světa je pro nová náboženství velmi typický,“ vysvětluje religionista.
Mistryně se ovšem věnuje vícero tématům. Například se domnívá, že ve vesmíru nejsme sami. Různými stvořeními je podle ní, jak vysvětluje Vojtíšek, obydlen celý kosmos.
„Vesmír má přesná pravidla“
Ohledně fungování hnutí jsme oslovily i české vedení Super Master Television – satelitního vysílání, které mělo dlouhé roky za cíl dostat učení Ching Hai k co nejvíce lidem.
Po prvotním telefonickém ujasnění, že rozhovor možný bude, jen se máme na detailech domluvit po e-mailu, nás čekalo překvapení. E-mail jsme zaslaly a o pár dní později nám volalo neznáme číslo. Jednalo se o jednoho člena z hnutí, pana Pavla, který by s námi měl rozhovor podniknout. Vyžádal si okruhy předem.
Rozhovor ovšem nevnímal jako rozhovor, nýbrž jako spolupráci na textu. Dostaly jsme radu, ať na setkání přijdeme s již připraveným textem – z tohoto důvodu nám taktéž zaslal mnoho veřejně dostupných zdrojů. „Text si připravte předem z dostupných materiálů. Vesmír má přesná pravidla, není co vymýšlet nebo měnit. Při našem setkání budeme text společně korigovat a doplňovat, ne vyrábět,“ napsal v e-mailu. S tím jsme ovšem nesouhlasily.
Jím zaslané zdroje – společně s dalšími, které opomenul – jsme ovšem rády využily.
Cesta k „osvícení“
Všechno začalo, když se Hai rozvedla s manželem – z důvodu, aby „mohla usilovat o osvícení“. Po odchodu z manželství hledala dle svého životopisu metodu, která by vedla k „dosažení osvobození během jednoho života“. Cestovala a hledala všude možně a nakonec po mnoha letech našla himálajského mistra, který ji zasvětil do metody Quan Yin. Po krátkém období praktikování se prý dočkala osvícení.
Kromě toho, že „pomohla nesčetnému množství lidí prostřednictvím svých duchovních učení a zasvěcení“, založila konglomerát veganských bister a společnost Supreme Master Ching Hai International, kde prodává šperky, oblečení, meditační pomůcky, umění a knihy, které napsala. Podle serveru Washington Post také prodává a draží své „osobní relikvie“: od svého sedanu Volvo až po osobní předměty, jako jsou kapesníky.
Společnost je podle serveru Medium považována za „nadnárodní kybersektu“, fenomén nových náboženských hnutí využívajících internet k šíření filozofie.
Hnutí funguje jako mnoho novějších náboženských skupin – i díky lidem, kteří do něj dobrovolně přináší peníze, protože v něm vidí vyšší cíl. „Oni přece zachraňují planetu! Altruisticky pracují pro něco obrovsky důležitého! Proto jim nevadí do toho investovat peníze. Jenže pak zjistí, že si za ně Ching Hai koupila dva klobouky,“ popisuje ironicky Vojtíšek.
Otázka, jak se do této autoritativní pozice dostala, je podle Vojtíška poměrně jednoduchá. „Pro člověka přicházejícího z Východu s nějakým náboženským pozadím nebylo v 80. a 90. letech těžké získat první následovníky. Lidí, kteří se podobně jako ona stali božským učitelem, jsou desítky. Je to dané hladem Zápaďanů po alternativních způsobech náboženského života,“ vysvětluje.
Altruismus s otazníky
V jejím altruismu a četně skloňované filantropii je ovšem vícero háčků.
Ching Hai má mnoho kritiků, přičemž někteří z nich se aktivně angažovali ve franšíze bister. Jenže po odchodu cítili silné rozčarování. Uvádí, že pracovali za velmi malou finanční odměnu či bez ní, že do podniku dali obrovské množství energie, a nakonec vidí, že na tom celém vydělává někdo jiný. Mají pocit, že byli zneužiti. Právě tito lidé pak podle Vojtíška označují hnutí za sektu.
Nečinil bych závěr, že se jedná o nějakou hnusnou sektu – byť tedy neznám všechny reálie, jsou velice tajnůstkářští. – Zdeněk Vojtíšek, religionista
Tento aspekt hnutí zároveň odpovídá na důležitou otázku, proč je síť jejích restaurací úspěšná. Bez takto entuziastických a altruistických lidí by podle Vojtíška Loving Hut výdělečný nebyl – alespoň ne v této míře. Jen v Česku má osm poboček a stal se oblíbeným i mezi lidmi, kteří maso běžně konzumují.
Za další „háček“ lze považovat takzvané duchovní body, které nás údajně mohou k probuzení posouvat, nebo nás od něj naopak oddalovat. Podle Ching Hai je ztrácíme skrze jedení masa, ničení životního prostředí, „lidské tragédie“, jako je prodej alkoholu, cigaret, drog či lidí, ale také skrze každodenní činnosti, jako je nakupování či pomlouvání.
Například za „mluvení o počasí nebo něčem, co neubližuje“ ztrácíme 200 bodů, za snědení jedné broskve ztrácíme 0,004 bodu. Požehnání naopak získáváme například za opatrování zvířat, vlastnictví nemocnic či lékáren, pomoc při stavbě cihlového domu – a za práci ve veganských provozech.
Systém karmických bodů podle Vojtíška opět vychází z indické karma jógy, což je cesta ke spojení s božstvím prostřednictvím úsilí a fyzické práce. „V Loving Hutu pak lidé také mohou pracovat takto ‚karmajógicky‘. To znamená, že tato práce v restauraci – vaření, prodávání – je vnímána jako užitečná pro jejich duchovní vývoj. Skrze tuto práci vlastně pracujete na vlastním osvícení či spasení.“
Jedna z nejbohatších náboženských sektářek současnosti
Není i to problematické? Když někdo spojí svůj byznys s duchovní stránkou, pročež u něj pak lidé chtějí pracovat za neadekvátní či neexistující finanční odměnu? „To ano, takto to vidíme my z vnějšku. Vidíme to jako velmi prosperující byznys, kde pracují nadšení lidé. Mohli bychom to dokonce označit jako zneužití. Jenže pohled Ching Hai a lidí kolem ní je opačný. Ona to zkrátka vidí jako nástroj záchrany planety. Výdělek je pro ni bezpochyby příjemný – sama vypadá, že má peníze velmi ráda –, ale myslím, že bychom jí křivdili, kdybychom ji viděli pouze jako podnikatelku, která našla skvělý způsob, jak vydělávat na lidech,“ dodává.
Část peněz podle všeho daruje na charitu, nelze ovšem ignorovat, že osobní zisk je důležitou součástí jejích kroků (a podle vícero pozorovatelů se projevuje například honosnými oděvy, které nosí). Jak dodává server Washington Post, ona sama kapitál rozhodně má – navzdory asketickému životnímu stylu, ke kterému nabádá své následující. Celý její podnik z ní podle média učinil jednoho „z nejbohatších náboženských sektářů současnosti“.
Zatímco její vyznavači považují Ching Hai za lidumilku, mnozí kritizují její pochybné podnikatelské – milionové – aktivity. Jak uvádí článek v magazínu SN&R, rozkol je patrný i ze samotné informační brožury Ching Hai, kde je na fotografiích jako veganka oblečena do bílého kožichu. Před několika lety zase čelila kritice kvůli údajným milionovým škodám na životním prostředí, když se měla pokusit vybudovat umělý ostrov u pobřeží Floridy.
Na Taiwanu, kde údajně nyní pobývá, měla taktéž problémy s daňovým úřadem. „Ale nelze rozpoznat, zda se jednalo o vědomé úniky, anebo si daňový úřad řekl ‚hele, sekta, bacha na ni‘, takže ji skřípl, aniž by to bylo oprávněné,“ dodává Vojtíšek.
Nárok Ching Hai na její žáky je dost velký a hnutí jim do značné míry naplňuje život. Když nemeditují, poslouchají přednášky – třeba pořád dokola, protože v tom neustále slyší nové a nové věci. Je to dost vyhraněný životní styl.
– Zdeněk Vojtíšek, religionista
Život stoupenců a stoupenek: Odtrženi od reality?
Na životy zasvěcených má hnutí podle Vojtíška velký vliv. „V takto radikálních hnutích znamená připojení rozvolnění dosavadních vztahů – přátelských, příbuzenských, manželských. To je opět dáno tím, že když člověk získá takový životní cíl – dojít k probuzení a záchraně planety –, ztrácí zájem o cokoli jiného,“ popisuje religionista.
To je podle něj typické pro nová hnutí, na rozdíl od zavedených náboženství, kde „člověk může být zároveň chovatelem křečků a zároveň katolíkem“. „V tomto případě si pak lidé kladou otázku: ‚Proč bych choval křečky, když za pár let je konec světa? Jaký je smysl ve čtení Shakespeara, když je za dveřmi klimatická katastrofa?‘ “ říká s nadsázkou Vojtíšek.
Podle něj v tom ovšem nemusí být zlý úmysl – a v případě hnutí Ching Hai se nesetkal s tím, že by byli stoupenci nuceni opouštět svá zázemí. Podle něj je to spíše logický, přirozený vývoj. „Lidé zkrátka přestanou mít zájem o to, čemu se věnovali dosud nebo čemu se věnují lidé kolem nich,“ dodává.
Problematické ovšem může být téma vibrací, o kterých se Vojtíšek doslechl. Někteří lidé mohou mít podle Ching Hai vibrace pozitivní, jiní negativní. „A někteří lidé by si to asi mohli přeložit tak, že pokud na ně maminka ječí, že se dostali do sekty, zřejmě má negativní vibrace a možná by ji měli opustit,“ popisuje.
Hnutí pak může mít dopad i na další aspekty jejich životů. Žáci musí dodržovat ony mravní zásady, s Ching Hai musí i po zasvěcení udržovat kontakt skrze meditaci (meditovat se má dvě a půl hodiny denně) a musí pracovat za záchranu planety. „Nárok Ching Hai na její žáky je dost velký a hnutí jim do značné míry naplňuje život. Když nemeditují, poslouchají přednášky – třeba pořád dokola, protože v tom neustále slyší nové a nové věci. Je to dost vyhraněný životní styl,“ uvádí religionista.
Máte osvícení? A mohla bych ho vidět?
Když jsme pana Pavla ze Super Master Television konfrontovaly s tím, že na textu spolupracovat nebudeme, protože takto novinářská práce nefunguje, dostalo se nám následující odpovědi: „Nespočet bytostí v celém vesmíru zažívá stav jednoty a spolupráce jako základního principu života. Téma je o moc větší a důležitější, než si myslíte.“
Jeho slova nevyvracíme. Každý má ovšem právo vědět, jak funguje uskupení lidí, které mu nabízí „dosáhnutí věčného vysvobození z cyklu převtělování v jednom jediném životě“. Protože náboženskému či duchovnímu životu se můžeme přiblížit i bez toho, abychom museli pracovat – za jakkoli vysokou finanční odměnu – v úspěšné franšíze veganských bister.