Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Redaktorka Refresheru podstoupila CT vyšetření. Jak to celé probíhá? Jak dlouho vyšetření trvá? A kdy se dozvíš výsledky? Zodpovídáme nejčastější dotazy.
Ležím ve sterilní, fluorescenčně osvětlené vyšetřovací místnosti a v žilách mi koluje směs nervozity a kontrastní látky. Nade mnou hučí obrovský přístroj, který vidí doslova do mého nitra. Dýchat! Nedýchat! střídají se pokyny. Jsem nahá a je mi zima.
A pak, během pár minut, je konec. Uleví se mi. Ale zároveň vím, že každý den při čekání na výsledky bude dlouhý minimálně týden. Každé zazvonění telefonu může být potenciální předzvěstí zpráv – dobrých, nebo špatných.
Počítačová tomografie – computer tomography, CT – je radiologická vyšetřovací metoda, která pomocí rentgenového záření a výkonné výpočetní techniky umožňuje 3D zobrazení vnitřních orgánů. Snímky v podstatě zobrazují řez tělem. Lékaři a lékařky vidí kosti, orgány a měkké tkáně zřetelněji než na standardních rentgenových snímcích.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
CT ukáže třeba cévy, které napájí nádor.
Nejčastěji jsou na něj posíláni onkologičtí pacienti a pacientky nebo lidé se zlomeninami.
Svlékneš se a položíš se na lehátko.
Nesmíš se hýbat. Pak zajedeš do obrovského donutu. Co dál tě na CT čeká?
CT vyšetření se svým způsobem podobá standardnímu rentgenovému vyšetření. To však zaměřuje široký paprsek záření pouze z jednoho úhlu. CT vyšetření používá paprsek tenký jako tužka a vytváří sérii snímků pořízených z různých úhlů. Informace z každého úhlu se vloží do počítače, ten vytvoří černobílý snímek, který zobrazuje řez určité oblasti těla. Vrstvením obrazů na sebe může přístroj vytvořit 3D snímek. – American Cancer Society
Nejčastěji jsou na vyšetření posíláni onkologičtí pacienti a pacientky, jelikož CT snímky mohou zobrazit tvar, velikost a umístění nádoru. Mohou dokonce zobrazit krevní cévy, které nádor vyživují. Porovnáním CT snímků provedených v průběhu času mohou lékaři také zjistit, jak nádor reaguje na léčbu nebo zda se rakovina po léčbě vrátila.
CT je také metodou první volby u traumatických událostí, kdy je u pacienta či pacientky potřeba vyloučit zlomeniny.
Nejprve je nutné zdůraznit, že CT vyšetření, jak uvádí Nemocnice Agel, je indikováno většinou až jako doplňující vyšetření, které by mělo pomoci při nejasném nálezu na ultrazvukovém vyšetření nebo klasickém RTG snímku. Největší nevýhodou tohoto vyšetření totiž je, že vystavuje pacienta*pacientku významné expozici ionizujícího záření.
Nízké dávky záření podle odborníků a odbornic nezpůsobují dlouhodobé poškození, nicméně při vyšších dávkách může dojít k malému zvýšení potenciálního rizika vzniku rakoviny. Ovšem jak dodává Mayo Clinic: „CT vyšetření má mnoho výhod, které převažují nad jakýmkoli malým potenciálním rizikem. Lékaři používají co nejnižší dávky záření, aby získali potřebné lékařské informace.“
Sečteno, podtrženo, na CT se nedostaneš s jakoukoli „prkotinou“. Potřebuješ žádanku od indikujícího lékaře či lékařky.
Co tě čeká?
Samotného vyšetření se není třeba bát. Nebolí. Nevyžaduje ani žádnou speciální přípravu – do nemocnice jsem sice přišla nalačno, nesměla jsem ale být dehydratovaná. Jediná příprava je vypití kontrastní látky, která se v některých případech podává pro lepší viditelnost a rozlišení měkkých tkání. Tak jsem to měla i já.
Jelikož jsem CT podstoupila kvůli nádoru v tlustém střevě, musela jsem nejprve asi hodinu před vyšetřením popíjet kontrastní látku. Je nutné ji pít po malých douškách, nikoli najednou, aby stihla správně naplnit střeva. Bezbarvá tekutina naštěstí nijak nechutná, takže mi to nečinilo žádný problém.
Po vypití roztoku mě radiologický asistent zavolal do kabinky, kde jsem se svlékla a sundala všechny šperky. Na sobě jsem mohla mít pouze kalhotky, jelikož i podprsenka na sobě má kovové prvky. Na některých pracovištích ti ale dovolí zůstat i v tričku, jen musí být ze 100% bavlny.
Po vysvlečení jsem vstoupila do místnosti s CT přístrojem. Hned mi bylo jasné, že celou dobu budu trnout zimou – kvůli ochlazování přístroje totiž musí být v místnosti nižší teplota.
Zdravotník mi následně zavedl kanylu, jelikož mi kontrastní látka měla být podána i nitrožilně. „Až vám tam budeme látku pumpovat, budete mít pocit, jako že se vám chce hrozně na malou. Ale nebojte, nepočůráte se,“ řekl mi. Nedovedla jsem si představit takový pocit, aniž bych měla skutečnou potřebu na WC. O pár minut později jsem mu ale dala za pravdu. Shrnula bych to slovy: hodně divné.
Celou dobu jsem ležela na zádech na vyšetřovacím lehátku, které zajíždělo do „roury“ přístroje (ten mimochodem vypadá jako obrovský donut). Ruce jsem měla natažené za hlavou a nade mnou se střídaly nápisy, které určovaly, zda mohu volně dýchat, nebo mám zadržet dech. Stěžejní bylo, abych se nehýbala a celou dobu zůstala v klidu. Ve vyšetřovně jsem sice byla sama, ale asistent na mě celou dobu viděl, slyšel mě a mluvil se mnou.
Až na zimu a hučení přístroje mi vyšetření nijak nevadilo. Dovedu si ale představit, že člověk trpící klaustrofobií by mohl mít jiný názor. Pozitivní ale je, že CT trvá jenom chvilku, za deset až dvacet minut to máš za sebou.
Po vyšetření jsem se oblékla a na čtvrt hodiny jsem si šla sednout do čekárny pro případ, že by se mi udělalo nevolno. Následně mi radiologický asistent vyjmul kanylu a poučil mě, ať hodně piju, aby mé tělo rychle vyloučilo jódovou látku.
Pak už jsem jela domů a čekala na výsledek. Pokud jsi někdy byl*a vážně nemocný*nemocná a tušil*a, že je s tvým tělem něco špatně – ale zatím nevíš co –, asi si dokážeš představit, jak psychicky náročné takové čekání je. Průměrná čekací doba se odvíjí dle konkrétního pracoviště, většinou se ale v neakutních případech jedná o dva až tři dny. Výsledky s tebou následně probere lékař, který tě na vyšetření poslal.