Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
8. dubna 2024 8:00
Čas čtení 6:04
Timotej Gašper

Lenka dala výpověď v bance a odešla do Itálie. Místní mi vyčítali organizovanost, pití aperolu tu opravdu není zvykem

Lenka dala výpověď v bance a odešla do Itálie. Místní mi vyčítali organizovanost, pití aperolu tu opravdu není zvykem
ZAJÍMAVOSTI ITÁLIE ROZHOVOR
Uložit Uložené

Před 17 lety se rozhodla opustit Slovensko a odejít za svou láskou, se kterou ji spojil hudebník Eros Ramazotti. V současnosti žije v Římě a přes sociální sítě přibližuje tisícům fanoušků svůj běžný život.

Začátkem roku přidala Lenka na Instagram video, které se rychle stalo virálním a k dnešnímu dni má 124 tisíc zhlédnutí. Její příspěvky plné dobrého jídla i krásných výhledů tě ihned naladí na skutečnou italskou atmosféru. Ale ani tady není všechno růžové.

Pokud například potřebuješ vyšetření na magnetické rezonanci a objednáváš se přes státní pojištění do státní nemocnice, úplně v pohodě ti řeknou, že nejbližší volný termín mají až na rok 2025.

V rozhovoru pro Refresher nám vyprávěla o rozhodnutí odjet do Itálie, svých začátcích, ale i o běžném životě v zemi, kterou většina z nás vnímá jen jako dovolenkovou destinaci.

Pokud chceš číst podobných rozhovorů více, přidej se do klubu Refresher+ a získej přístup ke všem článkům bez omezení. Vyzpovídali jsme už například pohřebního průvodce nebo Jakuba žijícího na Islandu.

Kdy jsi zjistila, že chceš zůstat žít v Itálii?


Nebyl to vlastně úplně plán. Už před 20 lety jsem trávila léta jako chůva v jedné milánské rodině. Oni ale měli dům i loď ve Francii, tak jsme hodně času trávili i tam. V té době jsem se v podstatě dala dohromady i se svým nynějším partnerem, se kterým jsme spolu už 18 let. Poznali jsme se přes internet, protože jsme oba obrovští fanoušci Erose Ramazottiho. Mohla bych říci, že mou italskou cestu vlastně začal právě zpěvák Eros Ramazotti. S partnerem jsme se potkali v srpnu 2006, poté jsem se vrátila na Slovensko a nechala se zaměstnat v bance.


Ale tam jsi příliš dlouho nevydržela...Vůbec. Vztah na dálku pro nás nebyl tím pravým, a i proto jsem se rozhodla koupit si jednosměrnou letenku a po roce a půl jsem dala výpověď.

Práce v bance nebyla pro mě, i když finančnictví a bankovnictví jsem studovala na univerzitě v Košicích. Byla to ale dobrá škola života.

Za ten rok a půl jsem pracovala ve dvou různých bankách a obě byly paradoxně italské. (smích) Ze Slovenska jsem ale odjela kvůli lásce a nevěděla, co tam vlastně budu dělat. I proto jsem měla několik různých zaměstnání.

lenka
Zdroj: Archív Lenky

Jaké práci se v Itálii věnuješ?

Šestým rokem pracuji pro soukromou železniční společnost, která provozuje vysokorychlostní vlaky. Dříve jsem pracovala u státních drah, ale měla jsem i jiná povolání. Pracuji tedy na pozici station hostess, ale objevuji se i v business lounge, prodávám lístky na naše vlaky a podobně.


Hodně po této zemi cestuješ. Má to souvislost s tvojí prací?

Bohužel ne. (smích) Můj italský příběh začal na jihu země – v Kalábrii. Později jsme se s přítelem přestěhovali do oblasti Valle d'Aosta přímo pod Mont Blanc v italských Alpách. Teď už jedenáctý rok žijeme v Římě, ale ani to nebude naše konečná zastávka.

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 157399 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemčení?

  • Kolik stojí byty v Římě.
  • Kolik se tam vydělává.
  • Jaké jsou měsíční výdaje na život v Itálii.
  • Jak ji vnímají domácí.
  • Jakou největší chybu dělají turisté v Itálii.
  • Co by chtěla vzít ze Slovenska do Itálie.
Domů
Sdílet
Diskuse