Práce traktoristy se dnes jen málokdy spojuje s mladou generací. Výjimkou z tohoto pravidla je ale Daniel Gašparovič, kterého internetový svět zná i pod pseudonymem Gaspo.
Daniel Gašparovič, známý jako Gaspo, je mladý Slovák z okolí Kežmarku, kterého zná každý den více a více lidí. Kromě toho, že jezdí s traktorem, je populární i na Instagramu či YouTube, kde práci na traktoru kombinuje s odvázaným a často hraničním humorem.
Jeho profil sleduje v době psaní článku už 12,5 tisíce lidí a na YouTube má přes 1 200 odběratelů, ale jak podotkl samotný Daniel během naší první komunikace, necítí se jako žádná populární osobnost. S Gaspem jsme se spojili, když se přesouval na nové pracoviště. S firmou, kde je ředitelem i traktoristou, totiž jezdí po celém Slovensku.
Kde se momentálně nacházíš a jak dlouho tam budeš?
Momentálně jsme se přesunuli ze Šurian na západním Slovensku k Rimavské Sobotě, takže jedeme stále více na východ. Půjde-li vše tak, jak jsme si nastavili, budeme zde přibližně týden. Naše firma poskytuje širokou škálu zemědělských služeb, ale největší část roku se zabýváme vývozem digestátu z bioplynových stanic a výkalů zemědělských zvířat.
Jak ses dostal k práci traktoristy?
Jako malé dítě jsem během prázdnin trávil spoustu času u dědy s babičkou. Děda pracoval jako traktorista v zemědělském družstvu. Chodil jsem s ním do práce, v traktoru jsem usínal. A tak mě to chytlo. Popravdě řečeno, nedokázal bych pracovat někde v kanceláři nebo za pásem dělat monotónní práci.
Proč ses přesunul na západ Slovenska? Nebyla na východě práce pro traktoristy?
Sice pocházím od Kežmarku, ale už žiju u Prievidze. Většinu roku jsme na službách po celém Slovensku, ale někdy zajedeme i do Česka. Záleží na tom, kam si nás zavolají.
Co tě nejvíc lákalo na této práci?
Jak jsem zmiňoval, nedokázal bych pracovat v kanceláři či u pásu. Vadí mi monotónní práce. I když by se dalo říci, že i nyní vlastně vykonávám monotónní práci, liší se to zejména zážitky, zkušenostmi s pracovníky a obecně lidmi.
Jak vypadá traktoristův běžný pracovní den?
Ráno se natankuje mašina, provede se menší povinná údržba, vyčistím chladiče, filtry a zkontroluji, zda není potřeba něco vyměnit. Potom jedu na pole, kde jsme celý den, tedy vyvážíme močůvku a podobně. Jelikož jsem i ředitelem firmy, starám se i o lidi a pracovní proces. Řídím, rozděluji práci a zajímám se, jak to funguje na jiném místě, kde máme lidi. Traktor jede po poli téměř samostatně, dokonce se i sám otáčí. A když mě zastihne umělecká múza, tak natáčím i nějaká videjka. (smích)
Pracuješ i přes noc?
Někdy se to dělilo na denní a noční, podle toho, jak sis vybral. Ale dnes už je to jinak. Nyní během jara, kdy potřebujeme pracovat nejefektivněji i vzhledem k počasí, běžně makáme i během noci.
Kolik si může traktorista vydělat?
Já si nestěžuji. Ale závisí to na konkrétním ročním období.
Co se dozvíš po odemčení?
- Kolik si může traktorista vydělat.
- Co všechno je zapotřebí k tomu, aby se člověk stal traktoristou.
- Co dělají během zimy.
- Jaký nejhorší zážitek se mu stal.
- Co dělal, když se setkal s medvědem.
- Zda je u mladé generace zájem o práci traktoristy.
- Proč začal nahrávat obsah na sociální sítě.
- Co vzkazuje haterům.