Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
O tom, jak vypadá, kolik stojí a co všechno obnáší svatba v roce 2024, se svatební koordinátorkou Lucií Košinárovou.
Když byla ve školce, zapsala si na papír tajný sen. Chtěla být „ta paní za mikrofonem“. Lucie Košinárová začala svou dnešní kariéru tím, že si tajně založila účet na Instagramu. Pak nabízela svoje služby kamarádkám a pracovala v přepočtu asi za dvě koruny na hodinu.
Dnes je jako svatební koordinátorka skutečně „tou paní“ s mikrofonem a všechno organizuje. Má za sebou 70 svateb a páry si datum svého svátečního dne často plánují podle toho, jestli má volno v kalendáři.
Svatba je pro mnoho lidí nejdůležitějším, ale zároveň nejvíce stresujícím a možná i nejdražším dnem v životě. Zamilovaný pár musí myslet na spoustu organizačních detailů a mít řádně naspořeno. Mnohdy je tak paradoxně těžké si svou vlastní svatbu a její plánování užít. Od tohoto stresu může svatební koordinátorka významně ulevit.
Jak je možné, že svatby v dnešní době vyjdou na statisíce? Jaké šaty nevěsty preferují? Co všechno koordinátorka umí zařídit? A proč už není novomanželské zvedání bot tou nejvtipnější aktivitou, kterou lze zabavit svatebčany? O tom všem si Refresher povídal se svatební koordinátorkou a organizátorkou veletrhu Svatební korzování, známou na Instagramu pod přezdívkou Svatby od Luc.
Jaké svatby chtějí lidé v roce 2024?
Konečně snoubenci došli k tomu, že si mají svatbu hlavně užít. Tento den se nebude – doufejme – opakovat a oni by neměli hledět na to, co si myslí ostatní. Měli by se přestat zajímat o to, jak to bude vypadat na Instagramu, ale uvědomit si, že si berou lásku svého života. A že to jde i v dešti. Koordinovala jsem třeba svatbu, kdy lilo, a mně od rána chodily zprávy, jak je to strašné. Ale… vždyť jenom prší.
Zároveň bytostně nenávidím větu: „To být musí.“ Jak musí? Podle koho? Dneska můžete mít svatbu úplně jakoukoli. Chcete jít k oltáři v kostýmech Harryho Pottera? Jděte.
Minulý týden neměli novomanželé prstýnky, protože si je chtějí nechat vytetovat. Nebo ještě předtím jsem koordinovala svatbu na louce – jen vysoká tráva, kytara a oni dva. Neskutečně si to užili a bylo jim všechno ostatní jedno. Zažila jsem také obřad, kdy nevěsta místo klasického „ano“ vyjekla na celou zahradu „JOOO!“ s kytkou nad hlavou.
Takže svatby v roce 2024 už jsou konečně uvolněné, pohodové a hlavně podle snoubenců. Dříve to bylo v křeči a stresu. Dnes už to většinou není tak, že přijedete ráno na místo a musíte jít rychle zdobit a všechno připravovat, dnes už máte, v lepším případě, pronájem na tři dny. Všechno se odehrává na jednom místě bez zbytečných přesunů. Pohodička.
Pro mě je nejdůležitější, aby se snoubenci najedli, napili a řekli si ano.
Kolik svateb jste navštívila, než jste si řekla, že by to šlo udělat lépe?
Před několika lety jsem našla list ze školky, kde jsem si psala, že bych chtěla být paní s mikrofonem, která všechno zařizuje. Nikdy mě ale předtím nenapadlo, že bych koordinovala svatby.
To se změnilo, když jsem se zúčastnila svatby kamarádů, na které jsem cítila, že mě tam potřebují. Nebyl to jen můj pocit, ale i hosté mi děkovali, jak jsem to všechno zvládla zařídit. Asi dva nebo tři dokonce pronesli, že bych se tím měla živit. A já jsem takový střelec, že jsem do toho skutečně šla.
Hned měsíc nato jsem si tajně založila svatební Instagram a začala sbírat inspiraci. Jelikož už jsem posléze měla stabilní základnu sledujících, postla jsem příspěvek, že bych si ráda na začátek zkusila koordinovat pár svateb. V tomhle zkušebním roce jsem koordinovala komplet za dva tisíce korun – když se na to podívám zpětně, tak jsem nepracovala ani za dvě koruny na hodinu. Většinou šlo o spolužačky, kamarádky. Desátá svatba pak už byla ta první „oficiální“.
Pak už se to rozjelo naplno. Rok 2022 jsem měla od dubna do října úplně plný, stejně tak rok 2023. Snoubenci dokonce začali přizpůsobovat datum svatby mým volným termínům.
V předchozím zaměstnání jsem měla na starost hostesky a promotéry v jedné reklamní agentuře. Pracovala jsem tam devět let a skvěle jsem se díky tomu naučila time management. Řekla jsem si, že koordinovat sto hostesek nebo sto hostů není zas takový rozdíl.
Máte spočítáno, kolik už za sebou máte svateb?
Teď o víkendu 11. května to byla sedmdesátá svatba. Sezona je od dubna do října a klasicky nejoblíbenější jsou soboty, ale občas je svatba i ve všední den. Spousta míst vám totiž ve všední den dá klidně i 50% slevu na pronájem.
Jaká svatební místa si páry vybírají? Jsou stále nejoblíbenější stodoly?
Začíná se to malinko měnit, už to nejsou takové ty typické stodoly, ale velmi moderní, nadčasová stavení, kde například majitelé zachovají trámy, ale jinak je všechno čistě bílé, až luxusní. Mají třeba protihlukové stěny, všude světýlka, luxusní kuchyň pro catering.
Oblíbené jsou kromě stodol také statky, a to hlavně z toho důvodu, že je tam často i ubytování a obvykle se celý prostor pronajímá na tři dny. Samozřejmě ale dělám i svatby například v moderních restauracích.
A co jídlo? Chtějí novomanželé stále hlavně svíčkovou omáčku a knedlíčkovou polévku?
Záleží, na koho narazíte. Mě si logicky vybírají takoví snoubenci, kteří mají stejný vibe jako já. Jinak bychom si nerozuměli. Takže zatímco mi spousta fotografů vykládá, že už letos měli dvacetkrát svíčkovou, já měla skoro samý street food.
Většinou to v mém případě bývá tak, že svatebčany „odbavíme“ společnou polévkou, aby všichni usedli ke společnému stolu, a poté už je obědový raut. Funguje to tedy jako na all inclusive dovolené, kdy si někdo dá řízek, někdo těstovinový salát, někdo lososa, zázvorové kuře, ovoce, zeleninu, sýry… Dneska je to samá intolerance a preference a takhle se nají každý – vegetarián, vegan, dítě i náročná teta. Dopolední raut se pozvolna prolne do odpoledního, který se večer doplní třeba o tatarák, wrapy, mini burgery, grilování.
Myslím, že i cenově je to přijatelnější. Přece jen porce svíčkové dnes nestojí úplně málo – a půlka se stejně vyhodí. Vezměte si, že hosté dostanou v srpnu horkou polévku a na to omáčku s pěti knedlíky.
Sahají nevěsty při výběru šatů po minimalismu, nebo chtějí spíš princeznovské?
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Na kolik vyjde průměrná svatba.
Na kolik vyjde práce koordinátorky.
Jaké šaty jsou dnes u nevěst nejvíce populární.
Které tradice jsou stále oblíbené i v roce 2024.
Jakou tradici Luc na „své“ svatbě nestrpí.
Které hry nejlépe fungují na seznamování hostů a prolomení ledů.
S jakým předstihem je ideální plánovat svatební den.
Např.:
30-dňová výzva s ChatGPT od Jazykového mentoringu ZDARMA
, Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
nebo Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
Nevěsty, opět, došly hlavně k tomu, že i svatební šaty mohou být pohodlné. Chtějí být princezny, chtějí být sexy – ale zároveň nechtějí, aby je něco škrábalo nebo příliš svazovalo. Vyberou si šaty, které mají třeba zdobený hořejšek a splývavou jednoduchou sukni – a ani nemusí být čistě bílé. Většinou v nich tak zůstávají celý den i večer bez převlečení.
Nevěsty došly hlavně k tomu, že i svatební šaty mohou být pohodlné.
Říkáte, že svatby už si snoubenci dělají po svém. Je ale nějaká tradice, která přetrvává?
S oblibou říkám, že svatba v roce 2004 není stejná jako svatba v roce 2024. To ale spousta lidí nechápe, a proto neustále vídám mašle z organzy přes celé stodoly či dřevěná srdíčka nebo kamínky uprostřed stolu. Už jen stačí namočit skleničku na přípitek do citronu a nalít cinzano. (smích) Samozřejmě je to ale každého věc a styl.
Je ale fajn něco zachovat, protože i babičky a tetičky jsou pro nás samozřejmě důležité a právě z tradic mají největší radost.
Většinou jde o rozbíjení talíře – třeba při přivítání na oběd talíř omylem spadne a rozbije se a novomanželé jej musí zamést. A někdo ho ještě „omylem“ rozkopne. Pak také společné krmení, které se ale může udělat decentně. Ne tak, že se novomanželům přinese obrovský bryndák s jejich vyšitými jmény. A samozřejmě první tanec jsem zažila asi na všech svatbách.
Tradice, přes kterou u mě ale nejede vlak, je únos nevěsty. To mi přijde jako bizár největšího kalibru.
Na snad každé svatbě je i takové to zvedání bot, tedy manželský kvíz. Ale díky bohu už od něj také upouštíme, protože většinou jde o zvláštní otázky typu: Kdo je hlava rodiny? Kdo drží kasu? (smích) Někdy je to vtipné, ale musí se to umět podat. Já jsem už ale asi trochu zaujatá, protože jsem to viděla snad šedesátkrát.
Tradice, přes kterou u mě ale nejede vlak, je únos nevěsty. To mi přijde jako bizár největšího kalibru.
Za mě je super zvedání bot inovovat nebo jej vůbec nedělat. A mít místo toho jakoukoli jinou hru.
Jakou třeba?
Říká se tomu rok s novomanžely. Původní verze probíhá tak, že se vezme určitý počet hráčů, kteří plní úkoly a posléze se musí vrátit na místo. Pokud to nestihnou, vypadávají a obdrží obálku s voucherem. Na něm je aktivita, kterou musí splnit do určitého měsíce – třeba vzít novomanžele na grilovačku, vzít novomanžele na vánoční trhy, upéct s nimi cukroví a tak podobně.
Ale já jsem si to udělala podle sebe. Přijde mi totiž, že stejně nikdo ty vouchery nevyužije. Nebo tam někteří dávají úkoly typu „přines podprsenku“, což mi přijde velmi nevhodné. Ve své verzi dávám zábavné úkoly typu „přines sto korun v drobných“, „přines dioptrické brýle“, „nacpi se něčím sladkým před novomanžely“. Zároveň nedávám voucher každému, ale výherce je jen jeden a ten získává třeba poukaz do restaurace nebo panáka s nevěstou a ženichem.
Často probíhá i pasivní zábava, třeba bingo, které je dělané na míru novomanželům. Je tam třeba „najdi někoho, kdo má více než tři vnoučata“, „najdi někoho, kdo má více než 15 tetování“ nebo „najdi někoho, kdo studoval s nevěstou“. Je super, že se tím hosté i navzájem seznámí.
Zažila jsem také svatbu, na které hosté překreslili portrét novomanželů. Rozstříhali jsme fotku a každý dostal jeden kus a prázdný papír. Následně jsme to slepili dohromady a vznikl krásný originální portrét.
Oblíbená je také pivní/panáková štafeta. Každý si sice řekne, že to je spousta alkoholu, ale ve skutečnosti jde jen o jeden malý panák. To nikoho nezabije.
Jak probíhá samotné koordinování? Co všechno zařizujete?
Samotný proces probíhá dlouho, klidně dva roky. Některé holky nejsou ještě ani zasnoubené a už jsme domluvené na svatbě. (smích) Třeba teď v květnu 2024 už mám kompletně obsazené září 2025. Každý den dostávám spoustu dotazů na termíny na příští rok, ale musím už i tak odmítat.
Napíšeme si, sejdeme se a uvidíme, zda si sedneme. Chci slyšet jejich přání a požadavky, bez kterých to zkrátka nepůjde – ať už je to pes, který ponese prstýnky, nebo že nevěsta přijede na koni. Na celé plánování mám vlastní tabulku, kde jsou nutnosti a právě ta přání seřazené dle priority. Takže nejprve vybereme místo, zjistíme, zda má volno matrika. Pak najdeme foto, video, catering, kdy dávám na výběr z mých ověřených dodavatelů, ale nenutím. Až těsně před svatbou připomínám „blbosti“ typu, zda má nevěsta podvazek od kamarádek z rozlučky, zda ho mám zajistit já nebo jestli ho vůbec chce.
Díky tomu, že komunikace se snoubenci probíhá již dlouho před svatbou, se tak můžeme v klidu připravit a nebudeme zaskočeni odmítnutím. Svatební místa jsou totiž často vybookovaná i rok a více dopředu. A nemůže se ani stát, že by si snoubenci vybrali fotografa, ale ten nemohl.
Máte nějaký limit na to, kolik svateb ročně jste schopna koordinovat?
Myslím, že jsem právě letos limit přepískla. Tenhle pracovní zápřah sice miluji, miluji ten pocit, že jsem potřebná, ale už cítím, že jsem také vyčerpaná. Celkem je to asi třicet svateb na sezonu.
Na příští rok jsem proto nastavila takovou cenu, že si to asi nebude moci dovolit každý, ale to je vlastně dobře. Pak totiž koordinuji i takové svatby, se kterými nesouzním, a s lidmi, se kterými si nerozumíme. A oni mě tam chtějí jen proto, že jsem relativně levná. Myslím, že kvalita by měla převažovat nad kvantitou.
Kolik stojí práce koordinátorky?
To samozřejmě záleží. Nikde neuvádím ceník, protože všechno se odvíjí od konkrétních požadavků a počtu hostů. Ale když budu brát průměr, který zahrnuje výběr, konzultace, dekorace, vytipování dodavatelů a komunikaci s nimi, sestavení harmonogramu, návrh tiskovin (…), tak se cena pohybuje od 30 do 60 tisíc korun – u mě, nemůžu mluvit za ostatní koordinátorky.
A na kolik vyjde letos průměrná svatba?
Není to úplně málo. Teď jsem například měla méně náročnou svatbu, kdy si snoubenci všechno zařídili sami, pronájem místa nic nestál, a stejně je to pro 50 hostů vyšlo na 250 tisíc korun. Myslím si, že dneska se níž nedostanete.
Když budu brát nějaký průměr – to znamená pronájem statku na tři dny, průměrně drahé šaty, průměrně drahé prstýnky z bílého zlata s kamínky, koordinace, kvalitní, ale ne přehnaný catering, svatební dort –, tak se v případě 60 hostů dostanete na 350 tisíc, spíš 400, ať se nemusíte omezovat. Mám za sebou i svatby s rozpočtem něco málo pod milion.
V případě 60 hostů se dostanete na 350 tisíc, spíš 400, ať se nemusíte omezovat.
Co vás na práci svatební koordinátorky nejvíce naplňuje?
Že se cítím potřebná, že ženich při přípitku poděkuje dřív mně než hostům, že mě novomanželé řadí k těm nejdůležitějším hostům… Hrozně mě to nabíjí. Svatby jsou takové moje antidepresivum.