Od rychlosti internetu po dobu dožití. V nové studii vzali celou řadu kritérií a spočítali, ve kterých městech žijí ten nekvalitnější život.
Žebříček sestavili v Oxford Economics. Do počtů zařadili tisíc měst a zohlednili několik kritérií. Jako indikátory zvolili dobu dožití, příjem jednotlivce, příjmovou rovnost, výdaje za bydlení, kulturní a rekreační vyžití a rychlost internetu.
Stupnici s přehledem ovládl Grenoble, který získal plný počet bodů. Stopadesátitisícovému městu se přezdívá také hlavní město Alp. Slouží jako základna pro letní i zimní turistiku, zároveň je ale významným vědeckým centrem, místní univerzita patří mezi známé francouzské instituce. Symbolem města je lanovka, která vede k pevnosti Bastille.
Francie v žebříčku zaskórovala dvakrát, na desátém místě se umístilo západně položené Nantes. Stříbro vzalo jediné neevropské město z první desítky, australská metropole Canberra. Dobře se žije i v severských zemích, nejlépe pak alespoň podle výzkumníků a výzkumnic z Oxfordu v norském Bergenu a islandském Reykjavíku. Nejvíce zemí se probojovalo ze Švýcarska, konkrétně Bern na třetí místo, Basilej na páté a Curych na osmé.
-
Grenoble, Francie
-
Canberra, Austrálie
-
Bern, Švýcarsko
-
Bergen, Norsko
-
Basilej, Švýcarsko
-
Lucemburk, Lucembursko
-
Reykjavík, Island
-
Curych, Švýcarsko
-
Gent, Belgie
-
Nantes, Francie