Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Comic-Con 2024 klepe na dveře, Deadpool & Wolverine drtí kina a Marvel má jednu z posledních šancí, jak zvrátit nepříznivý vývoj celého MCU. Podaří se mu to? Pojď si přečíst, jak to vypadá s budoucností komiksových filmů.
Deadpool & Wolverine čerstvě přistál v kinech a soudě podle reakcí prvních diváků a divaček má Marvel na kontě po dlouhé době pořádný hit. Naši velice spokojenou recenzi si můžeš přečíst tady.
Filmy jako čtvrtý druhý Doctor Strange, čtvrtý Thor, Black Panther: Wakanda Forever, třetí Ant-Man nebo proklínané Marvels – od každého z nich se buď čekalo víc, nebo se jednalo rovnou o hotové propadáky. A to je pro studio, jež bylo zvyklé sekat jeden miliardový hit za druhým, samozřejmě problém.
Na následujících řádcích si v jednoduchosti popíšeme, jakým největším výzvám a proč nyní Marvel čelí, jak studiu může Deadpool & Wolverine pomoct, čím je pro něj tak zásadní poslední červencový víkend i proč ještě nemá Kevin Feige (CEO Marvel Studios, tzn. na rozdíl od Deadpoola opravdový Marvel Jesus, pozn. redakce) tak zcela vyhráno.
Pokud se ti článek bude líbit, neváhej a podpoř nás, abychom pro tebe v budoucnu mohli psát více podobných témat. Připoj se do našeho předplatitelského klubu Refresher+.
Když se mluví o únavě komiksovými filmy, většinou je to vztahováno právě na všemocný Marvel. Nikdo nevyjde z kina z nového Batmana a neřekne si, že je unavený*á komiksovými filmy. Když si totiž tvůrci dají tu práci a pojmou svůj příspěvek do žánru maličko jinak, diváci a divačky na to pořád slyší a jsou ochotni to ocenit.
Marvel má však tu smůlu, že jeho předchozí tři fáze zakončené Avengers: Endgame byly do velké míry složené z filmů, které vypadaly, zněly a fungovaly vždy stejně. Jasné barvy, hláškující postavy, spousta humoru, propletený vesmír. Když tedy přišly marvelovské pokusy se odlišit, končilo to většinou nepochopením a frustrací. Nejlepším příkladem toho byly Eternals.
Z toho plyne ponaučení, že si Marvel nemůže dovolit experimentovat a musí divákům dávat to, na co jsou zvyklí, respektive co dokonce vyžadují. Bohužel se to týká nejen jakéhosi stylu, ale i obsazování a vůbec výběru postav. Můžeme milionkrát upozorňovat na toxické prostředí internetu a jak online trollové, rasisti, misogynové a další v rámci svých kulturních válek strhávají veškerou pozornost na věci, které v konečném důsledku nejsou pro kvalitu samotných filmů vůbec zásadní, pro studio samotné je ale rozhodující, co přináší peníze, a co ne. A pokud film s ženskými hrdinkami jako Marvels v kinech propadne, v budoucnu zkrátka takových filmů vznikne méně.
Nejsou to ale pochopitelně jenom tyto věci. Starost Marvelu v současnosti dělají taky celé hrátky s multivesmírem, výběr hlavního záporáka nadcházejících Avengers filmů i nedostatek (nebo možná spíš neochota) kvalitních tvůrců, kteří by přišli a natočili pro studio zaručené bangery. Co se toho prvního týče, zde nemá Kevin Feige na výběr, multivesmír do komiksů odjakživa patřil a byť to části diváků leze krkem, protože mají pocit, že si musí před návštěvou kina udělat domácí úkol a naučit se komplikovanou historii desítek postav ze starých filmů, je momentálně celé MCU tak hluboko ponořené v alternativních realitách, že zkrátka a dobře nemá na vybranou a musí v nich pokračovat.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jaké možnosti má Marvel se záporákem pro nové Avengers filmy?
Proč bude dalších několik filmů zklamáním?
Jak může Deadpool & Wolverine pomoct?
Proč je poslední červencový víkend tak důležitý pro budoucnost celého MCU?
Se záporákem je to vyloženě smůla. Thanosem 2.0 se měl stát Kang s tváří Jonathana Majorse, poprvé představný v seriálovém Lokim, podruhé v propadáku Ant-Man a Wasp: Quantumania. To by možná ještě nějak přežil, jenže o pár měsíců pozdějí Majors dostal padáka, zbavil se ho agent a Hollywood mu zamával, protože skončil před soudem za napadení své tehdejší přítelkyně. Vězení z toho nebylo, jen nařízená terapie. Jeho návrat však nepřipadá v úvahu, a tak musí Marvel lovit jinde. Buď postavu přeobsadí (což se už v minulosti několikrát stalo, precedens tu tak je), nebo rovnou do pětky a šestky Avengers vybere jinou. Spekuluje se o Doctoru Doomovi (s tváří Roberta Downeyho Jr., protože multivesmír...), Galactusovi nebo třeba Magnetovi. První dva jsou nejpravděpodobnější, větší integrace mutantů do MCU přijde až poté, pokud vše půjde podle plánu.
U těch tvůrců to je ještě složitější. Nadcházející snímky Captain America: Nový svět, Thunderbolts nebo The Fantastic Four točí Julius Onah, Jake Schreier a Matt Shakman. A ty se asi ptáš: „Kdo?“ Přesně.
První má za sebou tři filmy s hodnocením okolo 50 % na ČSFD, druhý dva filmy s hodnocením okolo 60 % a třetí jeden film s 58 % a pak celkem povedený seriál WandaVision. Není divu, že před pár dny vyšla zpráva, že se k režii pátých a šestých Avengers mají vrátit bratři Russoovi, kteří se s Infinity War a Endgame zapsali do historie, s Marvelem mají dobré vztahy a jejich kariéra mimo MCU zatím moc nevzkvétá. Jinak totiž Marvel zkrátka nemá kde brát, tvůrčí svobodu nenabízí (a když nabídnul, končilo to neslavně, viz Eternals) a ti renomovanější režiséři a režisérky prostě do rozjetého vlaku naskočit odmítají.
Když si to tedy shrneme, Marvel skončil po mnoha nezdarech ve slepé uličce a teď se musí vrátit k tomu, co fungovalo. Tedy k oblíbeným (převážně mužským) postavám a hercům, provázanosti (ale smysluplné) a režisérům, kteří do nějaké míry sami bez Marvelu neuspěli, a tak se jim vlastně návrat domů hodí.
Velice jednoduše. První věc už dělá, a to že sbírá nadšené ohlasy od kritiků a kritiček i diváků a divaček, tudíž opět reprezentuje Marvel v kladném světle. Druhou už taky plní, protože plení kina a po prvním víkendu – ze předpokladu, že se predikce trefily – bude na cestě k miliardě. Důležité miliardě, která umožní Feigemu a spol. zase volněji dýchat a dá jim klid na přípravu dalších projektů. No a v té třetí už taky víceméně pomáhá.
Film je totiž skvělým příkladem výše zmíněných řádků, kdy návrat oblíbených hrdinů, jednoduchá provázanost, narážky, humor, dobrá akce a povedený soundtrack bohatě stačí, aby byli všichni spokojení. Nebo aspoň rozhodující většina. Na Deadpoolovi s Wolverinem tak Marvel vystaví dokonalou ukázku toho, co by všechny budoucí filmy měly mít. Jasně, ty už odklepnuté a natočené/natáčené, takové bohužel asi nebudou, na jejich záchranu je pozdě, ty další ale opět jo. Což může někoho mrzet, taková je ale realita.
V neposlední řadě je tu pak ještě Shawn Levy, režisér posledního Deadpoola. Ten už se nechal slyšet, že si užíval kreativní svobodu, kterou mu Marvel dopřál, a že si nedokáže představit, že se jednalo o jeho poslední spolupráci se studiem. A vzhledem k tomu, že je Deadpool & Wolverine tím nejlepším, co kdy tento tvůrce natočil, tak jsme za jeho připojení do tohoto univerza vlastně i celkem rádi.
Tento víkend (26. až 28. července) se v San Diegu koná Comic-Con. Po několika letech zcela bez covidových opatření, zcela offline, a s plnou účastí studia Marvel, jež hodlá rozbít halu H a předvést svým nejvěrnějším fanouškům a fanynkám, že má vše opět plně pod kontrolou, a že ví přesně, co od něj geekové z celého světa chtějí.
Potvrzeného není nic, nicméně kromě účasti Ryana Reynoldse a Hugh Jackmana (to jsou jistoty) můžeme asi počítat s prezentací nového Captaina Americy, možná ukázkou Thunderbolts (to je mimochodem ten film, kde se setkají antihrdinové Marvelu jako nová Black Widow, Winter Soldier a další), pravděpodobně teasingem nového Daredevila, setkáním představitelů Fantastické čtyřky a pokud má Kevin Feige rozum, tak asi i odhalením nového režiséra ztrápeného Bladea s tváří Mahershaly Aliho. Poslední projekt už si prošel tolika problémy, že se mnozí obávají, jestli vůbec někdy vznikne. Tyto spekulace tak asi bude třeba utišit.
Zatímco tak účetní Marvelu budou netrpělivě přepočítávat každý dolar vydělaný třetím Deadpoolem, ve slunné Kalifornii se bude hrát o přízeň publika Comic-Conu i široké veřejnosti, kterak studio musí zkonkretizovat své plány pro nadcházející éru filmů i seriálů, tak aby se lidé měli zase na co těšit. Nebude to jednoduché, ze všech těch důvodů, jež jsme vám popsali výše, i proto počítáme, že Marvel neponechá nic náhodě.
Z nejhoršího venku, ale...
Závěrem je tak třeba jen dodat, že byť bude z Deadpoola & Wolverina hit a tuhle důležitou bitvu tedy studio vyhrálo, válka zdaleka není u konce, a očekávané přešlapy v podobě Captaina Americy a Thunderbolts asi pověsti Marvelu moc nepomůžou, to nejhorší má studio asi za sebou.
Jistě, pořád neexistuje žádná jistota, že pětka a šestka Avengers budou takové nářezy, jako byly poslední dva Avengers filmy. Ten zhruba milion nových postav bude třeba zredukovat, záporák asi nebude mít tak epické představení, jako měl pomalu budovaný Thanos, a vše může klidně skončit ostudou, po které bude MCU zralé na ručník a tvrdý reset.
Pravděpodobnější ale je, že už si to Kevin Feige a spol. pohlídají, že se zkrátka nedočkáme tolika zajímavých filmů, protože většina z nich bude prostě opisovat s pár odchylkami to, co je ozkoušené, ale aspoň už nebudou hrozit nesmyslně přepálené komedie jako čtvrtý Thor nebo týmovky typu Marvels, které vlastně byly pro všechny i pro nikoho naráz. Protože když to funguje, proč to měnit.
Dej nám každopádně v komentářích vědět, co si o tom všem myslíš ty. A klidně nám napiš, na jaký z nadcházejících filmů se těšíš nejvíc, nebo co očekáváš od letošního Comic-Conu.