Američané a Američanky prý nikoho nesoudí. Neřeší, jakou mají ostatní sexuální orientaci, jak vypadají nebo co mají na sobě. „Děti tu chodí do školy v pyžamu. Mám tady absolutní pocit svobody,“ říká Katka, která si nový život v Americe zamilovala.
Po bakalářském studiu se Katka rozhodla odjet do USA a pracovat jako au-pair. Táhla ji tam motivace zlepšit si angličtinu a změnit prostředí. Po téměř dvou letech v zahraničí v rozhovoru pro Refresher popsala, jaký život v USA je, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a proč zatím neuvažuje o návratu na Slovensko.
Jedna z nejvýraznějších nevýhod je rozhodně nedostupnost zdravotní péče oproti tomu, na co jsme zvyklí ve střední Evropě.
„I když mám pojištění, účty za lékařskou péči jsou nehorázné. Za vytržení osmičky (zubu) na béčkové klinice jsem zaplatila 200 dolarů (4 a půl tisíce korun), ale bolest a péče nebyly vůbec dobré. Když jsem měla problém s kolenem, čekala jsem, až budu brečet bolestí a nebudu moci spát.“
Částky v obchodě s potravinami se dnes od Česka už tolik neliší, ale obyvatelé USA musí platit mnohem víc za služby. „V restauraci se nenajíte za méně než 15 dolarů (330 korun). V lepší restauraci to může být mnohem víc. Povinné spropitné ve výši 20 % částku ještě zvyšuje. Za manikúru platím 100 dolarů (2 200 korun),“ popisuje dále.
„Od lidí s horší angličtinou se očekává, že se tady budou ucházet o práci a zdokonalovat se v jazyku. Takže skvělá úroveň angličtiny opravdu není nezbytná.“
Proč ses rozhodla odejít po vysoké škole do USA?
Na prvním místě pro mě byla lepší angličtina. To, co jsem se naučila ve škole mi nestačilo. Zároveň jsem chtěla změnu. Dozvěděla jsem o místním programu, tak jsem si řekla, že to zkusím. Dalším plusem bylo, že jsem tu na škole navštěvovala šestnáctitýdenní kurzy, které probíhaly pět dní v týdnu po několika hodinách.
Za velkou louži jsi odešla v rámci au-pair programu. Jak se ti podařilo najít rodinu, pro kterou bys mohla pracovat?
Budoucí au-pair si může najít agenturu, která jí s celým procesem pomůže. Já jsem si takovou agenturu našla a celou dobu jsem komunikovala s delegátkou. Ukázala mi možnosti a pak mě nasměrovala na agentury v USA. Zaujala mě agentura AuPairCare , zaplatila jsem poplatek a vyplnila základní údaje. Letos myslím dokonce probíhá akce, kdy se žadatelé mohou přihlásit do procesu zdarma.
Rodinu jsem hledala několik měsíců. Nakonec jsem zničehonic cestou do práce našla zprávu od jedné rodiny, že mě chtějí kontaktovat a promluvit si. Rodina lékařů se čtyřmi dětmi mě zaujala na první pohled. Úvodní rozhovor dopadl dobře, mezi námi to „kliklo“ a já už ten večer věděla, že opustím domov a pojedu do Států.
Zmínila jsi, že jsi byla v kontaktu i s dalšími uchazečkami o au-pair job. Slyšela jsi nějaký příběh, kdy si rodina s au-pair nerozuměla nebo mezi nimi došlo k nějakým nepříjemnostem?
Co se dozvíte po odblokování?
- Jak vypadá běžný den au-pair v USA.
- Jaké podmínky musí uchazeč*ka o tuto práci splňovat a kolik peněz si musí připravit do začátku.
- Kolik dolarů týdně si au-pair v USA vydělá.
- Jak vypadá dům, ve kterém Katka a její rodina bydlí.
- Kolik by zaplatila za běžné vyšetření v USA, kdyby neměla zdravotní pojištění.
- Proč neuvažuje o návratu domů.