Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Američané a Američanky prý nikoho nesoudí. Neřeší, jakou mají ostatní sexuální orientaci, jak vypadají nebo co mají na sobě. „Děti tu chodí do školy v pyžamu. Mám tady absolutní pocit svobody,“ říká Katka, která si nový život v Americe zamilovala.
Po bakalářském studiu se Katka rozhodla odjet do USA a pracovat jako au-pair. Táhla ji tam motivace zlepšit si angličtinu a změnit prostředí. Po téměř dvou letech v zahraničí v rozhovoru pro Refresher popsala, jaký život v USA je, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a proč zatím neuvažuje o návratu na Slovensko.
Jedna z nejvýraznějších nevýhod je rozhodně nedostupnost zdravotní péče oproti tomu, na co jsme zvyklí ve střední Evropě.
„I když mám pojištění, účty za lékařskou péči jsou nehorázné. Za vytržení osmičky (zubu) na béčkové klinice jsem zaplatila 200 dolarů (4 a půl tisíce korun), ale bolest a péče nebyly vůbec dobré. Když jsem měla problém s kolenem, čekala jsem, až budu brečet bolestí a nebudu moci spát.“
Částky v obchodě s potravinami se dnes od Česka už tolik neliší, ale obyvatelé USA musí platit mnohem víc za služby. „V restauraci se nenajíte za méně než 15 dolarů (330 korun). V lepší restauraci to může být mnohem víc. Povinné spropitné ve výši 20 % částku ještě zvyšuje. Za manikúru platím 100 dolarů (2 200 korun),“ popisuje dále.
„Od lidí s horší angličtinou se očekává, že se tady budou ucházet o práci a zdokonalovat se v jazyku. Takže skvělá úroveň angličtiny opravdu není nezbytná.“
Proč ses rozhodla odejít po vysoké škole do USA?
Na prvním místě pro mě byla lepší angličtina. To, co jsem se naučila ve škole mi nestačilo. Zároveň jsem chtěla změnu. Dozvěděla jsem o místním programu, tak jsem si řekla, že to zkusím. Dalším plusem bylo, že jsem tu na škole navštěvovala šestnáctitýdenní kurzy, které probíhaly pět dní v týdnu po několika hodinách.
Za velkou louži jsi odešla v rámci au-pair programu. Jak se ti podařilo najít rodinu, pro kterou bys mohla pracovat?
Budoucí au-pair si může najít agenturu, která jí s celým procesem pomůže. Já jsem si takovou agenturu našla a celou dobu jsem komunikovala s delegátkou. Ukázala mi možnosti a pak mě nasměrovala na agentury v USA. Zaujala mě agentura AuPairCare , zaplatila jsem poplatek a vyplnila základní údaje. Letos myslím dokonce probíhá akce, kdy se žadatelé mohou přihlásit do procesu zdarma.
Rodinu jsem hledala několik měsíců. Nakonec jsem zničehonic cestou do práce našla zprávu od jedné rodiny, že mě chtějí kontaktovat a promluvit si. Rodina lékařů se čtyřmi dětmi mě zaujala na první pohled. Úvodní rozhovor dopadl dobře, mezi námi to „kliklo“ a já už ten večer věděla, že opustím domov a pojedu do Států.
Zmínila jsi, že jsi byla v kontaktu i s dalšími uchazečkami o au-pair job. Slyšela jsi nějaký příběh, kdy si rodina s au-pair nerozuměla nebo mezi nimi došlo k nějakým nepříjemnostem?
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíte po odblokování?
Jak vypadá běžný den au-pair v USA.
Jaké podmínky musí uchazeč*ka o tuto práci splňovat a kolik peněz si musí připravit do začátku.
Kolik dolarů týdně si au-pair v USA vydělá.
Jak vypadá dům, ve kterém Katka a její rodina bydlí.
Kolik by zaplatila za běžné vyšetření v USA, kdyby neměla zdravotní pojištění.
Bohužel ano. Stává se, že si rodiny a au-pair nerozumí a pokud je situace neřešitelná, může se výběrové řízení opakovat. Au-pair si vybere rodinu a před příjezdem do USA si musí být vědoma, že se opravdu bude muset umět postarat o jejich děti.
Jaký byl tvůj první dojem po příjezdu do země?
První, co si pamatuji, byla velmi dlouhá fronta na vízovou kontrolu. Čekala jsem tam asi dvě hodiny. Byla to moje první návštěva USA a byla jsem úplně odrovnaná.
„Čekaly tam se mnou rodiny s dětmi a jeden nepříjemný zaměstnanec mi řekl, že nesmím mít ani sluchátka v uších.“
Nejvtipnějším momentem pro mě bylo, když jsem během pohovoru ze stresu zapomněla, jak se anglicky řeknou ponožky (smích). Prošla jsem kontrolou a konečně se setkala se svou rodinou, která na mě celou dobu trpělivě čekala na letišti.
Hned mě vzali na večeři do typické americké restaurace nedaleko domu, kde bydlí. Tou dobou byly u mě doma tři hodiny ráno. Asi navždy mi jako vzpomínka na můj příjezd zůstane ta restaurace. Byla jsem nadšená a cítila jsem se velmi vítaná.
Mohou si au-pair dovolit i běžné rodiny, nebo je to výsada těch lépe situovaných?
Upřímně bych řekla, že mohou. V USA je to cenově dostupné. Kromě au-pair, které jsou s rodinou většinu času a pomáhají i s výchovou dětí, existují také chůvy, které jsou na rozdíl od au-pair většinou Američanky a hlídají děti jen pár hodin.
Jaké požadavky musí au-pair v USA splňovat?
Je to poměrně jednoduché. Stačí, aby vám bylo více než 18 let a měli jste dokončenou střední školu s maturitou. Očekává se, že se o práci budou ucházet i lidé s horší angličtinou, kteří se zde budou zdokonalovat, takže výborná úroveň angličtiny není nutná.
Důležité také je, aby měl uchazeč čistý trestní rejstřík, základní zdravotní prohlídku a mezinárodní řidičský průkaz, což však může být individuální, ale většina rodin vyžaduje, aby au-pair řídily, protože to je hlavní náplní jejich práce.
Žadatelka musí také počítat s tím, že před odjezdem potřebuje úspory na pokrytí základních výdajů. Mně to se vším všudy vyšlo na zhruba 25 tisíc korun. Částka zahrnuje například víza a poplatky agentuře, která je nám v případě problémů vždy k dispozici. Důležitým bodem jsou také předchozí zkušenosti s péčí o děti. Nepočítá se však péče o blízké příbuzné jako jsou sourozenci, ale zahrnuje například péči o bratrance a sestřenice.
Jak vypadá tvůj život v americké rodině? Jaká je tvoje pracovní náplň?
Během školního roku, když už rodiče ráno nejsou doma, vstávám, budím děti a připravuji snídaně a svačiny do školy. Starám se o jejich hygienu a doprovázím je do školy. S tím mladším chodím na zastávku, odkud ho odveze typický školní autobus.
Kromě toho, že se dvakrát týdně postarám o prádlo, mám až do 15:00 čas pro sebe. Když se starší děti vrátí domů a já vyzvednu mladšího ze zastávky, musím je doprovodit na kroužky. Večer jim zadávám domácí úkoly a na nejmladšího přitom dohlížím. Od 19:00 mám volno. Když si mě rodina vezme na dovolenou, je program jiný, spíš jim jen pomáhám a nemám takovou zodpovědnost jako obvykle.
Dostala jsi od rodiny auto, abys mohla děti vozit?
Ano a někdy mám pocit, že v tom autě strávím víc času než kdekoliv jinde. V létě jezdím minimálně dvě hodiny denně. Děti mají každý den aktivity, na které je musím vozit. Když jsem sem přišla, dostala jsem chevrolet, teď jezdím v audi. Se svým prvním autem jsem měla menší nehodu, když do mě vrazil nepozorný řidič. Ale tady se auta moc neopravují a všechno se rovnou demoluje – tak skončil i ten rok starý chevrolet a já se s ním musela rozloučit. Normálně je mi smutno, když o tom mluvím.
Je pravda, že v menších městech se lidé pohybují výhradně autem?
Ano. New York je výjimka. Veřejná doprava v menších městech moc nefunguje. Do větších měst se dá dojet vlakem, ale všichni používají auto nebo Uber, aby se mohli pohybovat po městě a po čtvrtích.
Už skoro dva roky bydlíš s rodinou v jedné domácnosti a jsi s nimi v podstatě 24 hodin denně. Jak se ti daří oddělovat práci a soukromý život? Máš vyhrazený i prostor sama pro sebe?
Každá au-pair musí mít svůj vlastní pokoj a vlastní koupelnu, díky tomuto standardu mám zajištěno maximální soukromí. Každý víkend mám volno a stejně tak je tomu i večer a přes den mimo mé povinnosti.
Jak vypadá dům, ve kterém žiješ?
S rodinou bydlíme v krásném starém třípatrovém domě. Když jsem si ho před příjezdem do USA vyhledala na mapách Google, nevěřila jsem vlastním očím (smích). Máme vlastní fitness centrum, tři pokoje pro hosty a opravdu hodně prostoru.
Jakou výplatu za péči o děti dostáváš?
Minimální týdenní plat je 215 dolarů. Můžeš dostat vyšší, pokud se například rozhodneš zůstat další rok, kdy si můžeš vybrat mezi 6 nebo 12 měsíci. Potom rodiče au-pairkám většinou dobrovolně zvýší plat. V současné době dostávám 240 dolarů (5 400 korun). Rodina mi také proplácí benzín a protože bydlení a jídlo mám zdarma, je jen na mně, jak s penězi naložím. Vzpomínám si, jak jsem svou první výplatu utratila v Sephoře (smích). A nemusím se starat ani o letenky tam a zpět, protože o to všechno se stará agentura.
Můžeš třeba pracovat v době, kdy jsou děti ve škole?
Ne, práci mimo péči o děti mi vízum nedovoluje.
Co se ti na práci au-pair líbí nejvíc?
Možnost být v mezinárodní komunitě, protože jsou tu lidé z celého světa. Kromě volných víkendů mám taky 10 dní placené dovolené. O víkendech většinou cestuju, buď do New Yorku na představení na Broadwayi nebo jen tak do Filadelfie, případně si povídám s ostatními au-pair. Další výhodou bydlení u rodiny je, že s nimi mohu cestovat na jejich dovolené. Dvakrát jsem tak mohla jet zdarma do Mexika, což jsem si opravdu užila, a i když jsem pořád pracovala, užila jsem si dost sluníčka.
„V USA platí pravidlo, že za kvalitu se platí.“
Říká se, že USA jsou ve srovnání s Evropou úplně jiný svět. Největší rozdíl, který lidé vnímají, je zdravotní a sociální systém. Jak ho vnímáš ty?
Tohle je na Americe opravdu hrozné. Je to jediná věc, která mě od života v USA odrazuje. Veškeré pojištění se musí platit zvlášť. A i když se pojištění platí, účty za lékařskou péči jsou nehorázné. Za vytržení osmičky (zubu) na béčkové klinice jsem zaplatila 200 dolarů (4 500 korun). Bolest a péče však nebyly vůbec dobré. Když jsem měla problém s kolenem, čekala jsem, až budu brečet bolestí a nebudu moci spát. Za 20 minut v sanitce jsem zaplatila přes 1000 dolarů (22 tisíc korun). Kdybych neměla pojištění, musela bych zaplatit i pětkrát tolik.
A co ceny? Jak je hodnotíš ve srovnání s cenami doma?
Za méně než 15 dolarů (330 korun) se v restauraci nenajíte. V lepší restauraci to může být mnohem víc. Částky jsou navíc navýšeny o povinné spropitné ve výši 20 %. Rychlé občerstvení je pak samozřejmě levnější.
Za manikúru zaplatím 100 dolarů (2 200 korun), ale jídlo a běžné věci jsou buď stejně drahé jako na Slovensku, nebo o něco dražší. V USA platí pravidlo, že za kvalitu si musíte připlatit. Ale například vitamíny jsou tu levnější, protože si je vyrábějí sami.
Setkala ses se na ulici s lidmi pod vlivem drog?
U nás ve městě ne, ale ve větších městech ano. Ale necítím se kvůli tomu v nebezpečí.
Jak hodnotíš noční život?
To říct nemůžu, protože do klubů moc nechodím. Párkrát jsem však večer vyrazila do města a můžu říct, že drinky jsou brutálně drahé.
Uvažuješ o tom, že se vrátíš domů na Slovensko?
Zatím ne (úsměv).
Co je hlavní důvod, kvůli kterému v USA zůstáváš?
Líbí se mi, že tě tu lidé nesoudí. Neřeší, jakou mají ostatní sexuální orientaci, jak vypadají nebo co mají na sobě. Děti tu chodí do školy v pyžamu. Mám tu absolutní pocit svobody. Také se mi moc líbí zdejší sousedský život a oslavy Dne díkůvzdání a Halloweenu. Všichni v sousedství se sejdou v kostýmech a děti chodí od domu k domu a koledují o sladkosti. Je to úplně jako ve filmu.