Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
včera 13. listopadu 2024 v 11:25
Čas čtení 2:58
Anna Vondráková

,,Nebudeme s vámi mít s** ani rodit vaše děti.‘‘ Ženy ve Spojených státech vrací úder hnutí Your body, My choice

,,Nebudeme s vámi mít s** ani rodit vaše děti.‘‘ Ženy ve Spojených státech vrací úder hnutí Your body, My choice
Zdroj: Pexels.com/volně k užití
ZAJÍMAVOSTI SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ (USA)
Uložit Uložené

Výhra Donalda Trumpa v prezidentských volbách ve Spojených státech vyvolala u spousty žen obavy o jejich budoucnost. Prakticky ihned po zveřejnění výsledků se ukázalo, že jejich strach nebyl neopodstatněný.

Na sociálních sítích se totiž začal šířit trend (či spíše hnutí) „Your body, My choice,“ v rámci kterého se muži snaží zastrašovat ženy a rozšiřovat sexistickou propagandu. Jeho poselstvím má být to, že ženy už nemohou rozhodovat o svém těle a že by se měly podřídit vůli svých mužů (případně partnerů či synů).

Jedná se totiž o upravený slogan „My body, My choice,“ který využívají feministická hnutí už od roku 1969. Znázorňovat má právo jedinců rozhodovat o svém těle a v poslední době se také objevil v souvislosti s otázkou zákazu potratů. Právě to je totiž jedno z témat, které dlouhodobě rozděluje americkou společnost, a zdá se, že rozmach hnutí „Your body, My choice“ ke sjednocení názorů moc nepřispěje.

Společný nepřítel ženy mobilizuje 

Zatímco některé ženy v USA se k hnutí přidávají a heslo sdílí společně s muži, ostatní se rozhodly, že si takové jednání nenechají líbit a budou proti němu bojovat.

Doporučeno
Těchto sedm států rozhodne americké volby. Proč jsou „swing states“ tak zásadní? Těchto sedm států rozhodne americké volby. Proč jsou „swing states“ tak zásadní? 5. listopadu 2024 v 17:20

,,Prosili jsme a žadonili o bezpečí lidí, dělali jsme vše, co jsme měli, a oni nás stále nenávidí,” uvedla 36letá Ashli Pollard pro CNN. „Takže pokud nás budete nenávidět, budeme si dělat, co chceme,“ dodala. Sociální sítě totiž ukázaly, že stejně jako rozdělovat, zvládnou společnost (či její část) poměrně spolehlivě spojovat. A nic nepropojí lidi víc než společný nepřítel.

Na síti X tak mnoho Američanek začalo sdílet nevhodné zprávy, které v poslední době dostaly od mužů. U toho však nekončí, tyto konverzace totiž následně posílají jejich rodinám či institucím, které je zaměstnávají. ,,Rychlá lekce o příčinách a následcích,‘‘ píše jedna z uživatelek.

Nebudeme vaše továrny na děti

K opravdu velkému boji se však v USA pravděpodobně teprve schyluje. Na sítích totiž začaly ženy šířit poselství hnutí 4B. Jde o akci, která započala okolo roku 2010 v Jižní Koreji, kdy se ženy rozhodly přerušit jakýkoliv styk s muži v reakci na rostoucí sexuální násilí v zemi. Jeho rozmach poté způsobila vražda mladé ženy v roce 2016, kterou zabil neznámý muž, protože ho „ženy v životě často ignorovaly.“ Zkratka 4B zahrnuje čtyři základní hesla:

  • BISEKSEU: žádný sex s muži
  • BICHULSAN: žádné rození dětí
  • BIYEONAE: žádné chození na rande s muži
  • BIHON: žádné sňatky s muži

Na internetu se tak začalo heslo 4B stále více objevovat ve vyhledáváních a hashtagy s tímto spojením pomalu zaplavují sociální sítě. A některé Američanky upozorňují, že je na čase se nespravedlnosti a omezování práv potřeba začít bránit. Je tak možné, že původně jihokorejská myšlenka najde nové uplatnění a rozšíří se i do USA.

Doporučeno
Co se stane, když vyhraje Kamala Harris: Naděje pro střední třídu, svobodu žen i dostupnější zdravotní péči Co se stane, když vyhraje Kamala Harris: Naděje pro střední třídu, svobodu žen i dostupnější zdravotní péči 3. listopadu 2024 v 9:00

Ne všichni jsou si jeho rozmachem ve Spojených státech jistí. Například Ju Hui Judy Han, docentka genderových studií na Kalifornské univerzitě upozorňuje, že lidé přehlížejí skutečnost, že Trumpa volilo i mnoho žen. „Nevím, jestli se muži změní. Nevím, jak to dopadne,“ říká 26letá Alexa Vargas. „Mým cílem a cílem tohoto hnutí je chránit mladé ženy a dívky.“

Vhodné je také připomenout, že se hnutí 4B v Jižní Koreji poměrně daří, už několik let v zemi klesá porodnost a v roce 2020 zde počty úmrtí překonaly četnost narozených. Došlo k tomu o celou dekádu dříve, než se předpokládalo a prezident Jun Sok-jol hnutí označil za národní hrozbu.

Nick Fuentes terčem odplaty

Asi nejvýraznější osobností, která je s „trendem“ Your body, my choice momentálně spojena, je jednoznačně bývalý youtuber a politický komentátor Nick Fuentes. Tento 25letý podporovatel Donalda Trumpa je za kontroverzního považován už déle. V minulosti například zpochybnil Holocaust a uvedl, že mu „údajných šest milionů obětí přijde nereálné“ a vyvražďování židů přirovnal k „pečení sušenek.“

Právě jeho příspěvek celou mizogynní kampaň odstartoval, když zhruba za týden nasbíral přes neuvěřitelných 90 milionů zobrazení. A i proti němu se ženy rozhodly zbrojit. Na síti X začaly šířit jeho osobní informace, včetně adresy jeho chicagského domu. Fuentes sice požádal Google, aby na mapách jeho dům rozmazal, jelikož jde ale o jedinou rozmazanou budovu v ulici, moc si nepomohl. Na jeho adrese poté ženy zanechávají přinejmenším úsměvné recenze. Místo označují jako „Your House, OUR Choice (Tvůj domov, NAŠE Volba),“ či „Nicholas J. Fuente’s House – public toilet“ (Dům Nicholase J. Fuentese – veřejné toalety).

Domů
Sdílet
Diskuse