Byl*a jsi na filmu Gladiátor 2 a zajímá tě, co všechno bylo ve filmu hollywoodským výmyslem a co se doopravdy stalo? Dozvíš se v našem článku.
„Je to totální hollywoodská hovadina“, řekl Shadi Bartsch, profesor na univerzitě v Chicagu s diplomy z Princetonu, Harvardu a UC Berkeley, pro magazín The Hollywood Reporter. Myslel tím jednu ze scén v traileru na film Gladiátor 2, který se někdy jemně a někdy výrazně odklonil od historie.
86letý režisér snímku Ridley Scott je světoznámá režisérská legenda (Alien, Thelma a Louise, Gladiátor), ale ve svých filmech si nedělá velké starosti s jejich historickou (ne)přesností.
Gladiátoři v jeho novém filmu jezdí na nosorožcích, bojují s paviány a plují na velkých lodích v koloseu plném vody (a žraloků). Mnoho lidí při těchto scénách asi obracelo oči v sloup. Právě tyto diváky však překvapí, kolik z toho se v římské a gladiátorské historii skutečně událo. Zároveň se k filmu vyjádřili i historici.
Historici: Kavárny a noviny vážně neměli
Kromě různých výhrad vůči soubojům se historikům nelíbila například přítomnost „kaváren“ či tištěných novin. V té době podle nich nic takového v Římě neexistovalo. V některých případech je ve filmu vidět i mnohem krásnější a detailnější brnění, než jak tomu bylo ve skutečnosti. Tvůrci si zřejmě chtěli vyhrát s kostýmy a možná je jen chtěli mít „pompéznější“.
Bojovali gladiátoři s nosorožci a jinými zvířaty v koloseích?V zájmu zpestřit hry pro diváky jejich organizátoři občas používali i zvířata. Římané si je přiváželi z několika koutů světa a mezi nimi byli mimo jiné i nosorožci. Právě ti se stali předmětem diskuse historiků a různých youtuberů. Nosorožci podle historiků v arénách a koloseích skutečně byli, ale zdaleka ne tak velcí jako ve filmu. Historici zpochybňují i to, že by na nich během her lidé někdy jezdili.
Kromě nosorožců bojovali gladiátoři i proti jiným zvířatům, jako například tygrům, lvům, medvědům, ale také proti slonům či býkům. Proti čemu však údajně nebojovali, byli splašení paviáni. Ve filmu je vytvořili pomocí počítačových efektů.
V arénách občas vystupovala i jiná exotická zvířata, jako například žirafy. Proti takovým zvířatům však gladiátoři nebojovali a sloužili spíše k ukázce toho, jak mocní jsou vladaři v Římské říši.
Kromě zvířat byly ve filmu občas vidět i zajímavě vypadající zbraně. Některé z nich nebyly běžnými zbraněmi vojáků, ale členové YouTube kanálu History Hit tvrdí, že Římané vytvářeli pro gladiátorské účely i různé speciální zbraně, aby potěšili diváky.
Palec nahoru milost, palec dolů smrt, nebo úplně jinak?
V současnosti se historici neshodují v tom, zda palec dolů znamenal pro gladiátora smrt, nebo život. Císaři údajně rozhodovali o jejich osudu speciálním gestem ruky, ale dnes už není možné určit, jak přesně vypadala gesta pro milost a smrt.
Co se dozvíš po odemčení?
- Skutečně napouštěli Římané svá kolosea vodou a dělali v nich námořní bitvy se žraloky?
- Mohli gladiátoři ohrozit politiky či císaře během her a měli vliv na politické dění v Římě, stejně jako ve filmech?
- Získali gladiátoři skutečně svobodu a co se s nimi stalo po konci kariéry v arénách?
- Jak to ve skutečnosti bylo s palcem dolů a nahoru? Co znamenalo smrt a co život?
- Jak Spartakus vedl rebelii gladiátorů proti Římu.