Loni v rámci programu Erasmus+ vyjelo rekordních 35 tisíc studujících, v roce 2019 to bylo přitom jen 22 tisíc. Zájem každoročně roste, univerzity tak musí některé přihlášky odmítat nebo krátit dobu pobytu.
S odkazem na data Domu zahraniční spolupráce (DZS), který v Česku Erasmy zprostředkovává, to uvádí Česká televize. Jedinou výjimkou růstu byly covidové roky.
„Zájem studentů o mezinárodní studium v rámci Erasmu se soustavně zvyšuje. Přičítáme to i tomu, že v současném globalizovaném světě je mezinárodní zkušenost pro studenty takřka nutností pro budoucí uplatnění na pracovním trhu,“ řekla televizi vedoucí oddělení zahraničních styků Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Michaela Rudinská.
Omezené finance a vyšší poptávka znamenají, že ne na každého se musí dostat. „Do zahraničí reálně vysíláme přibližně stejný počet studentů jako v loňském roce, a to i přesto, že je dnes zájem daleko vyšší. Musíme tak častěji z důvodu omezených finančních prostředků studenty odmítat. Z Erasmu se tak stává stále více prestižní záležitost,“ tvrdí ředitelka centra zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity Violeta Osouchová.
Pro studující to znamená, že si musí dát s přihláškou více záležet.
Univerzity přistupují k různým řešením. Například v Plzni zkracují pobyty. Své studenstvo vysílají jen na jeden semestr, a ne na celý akademický rok. Jihočeská univerzita zase pobyty dofinancovává z vlastních zdrojů. Podobně vlastní finance studujícím přidává i Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně nebo v Hradci Králové.
Alternativou ke studentským výměnným pobytům mohou být i Erasmus+ dobrovolnické pobyty. Jak se na ně dostat a kde je najdeš, si můžeš přečíst v našem článku tady.