Jeden z trojice Nao robotů dokázal uspět během testu sebeuvědomění. Jak to dokázal?
K robotům s vyspělou AI ze sci-fi filmů typu Ex Machina má lidstvo daleko, ale jak se zdá, alespoň jiskry uvědomění sebe sama mohou roboti dosáhnout již dnes. To dokázal nedávný experiment, který uskutečnil profesor Selmer Bringsjord, který je předsedou oddělení kognitivních věd na vysoké technické škole Rensselaer Polytechnic Institute ve městě Troy v americkém státě New York. Během experimentu byla trojice roztomilých humanoidů staršího Nao modelu podrobena testu sebeuvědomění, z nichž jeden dokázal uspět. Mělo by se tak jednat o historický moment, jelikož žádný jiný robot podobný test zatím takto prokazatelně nezvládl.
Každý z robotů byl naprogramován k vědomí, že dva z nich obdrží tzv. „němou pilulku“ která jim neumožňuje promluvit, a jeden z nich dostane jen obyčejnou placebo pilulku, která nemá žádný efekt. Pochopitelně se však jedná pouze o tlačítka na robotech, nikoliv skutečné pilulky. Žádný robot ale dopředu neví, kdo kterou pilulku dostane. Následně byla trojici robotů položena otázka, kterou pilulku obdrželi. Všichni se vzápětí snaží odpovědět „nevím“, ale podaří se to logicky pouze jednomu (tomu, který dostal placebo). Ovšem poté, co uslyšel svůj vlastní hlas zjistil, že není mezi těmi, kteří byli umlčeni a odpověděl: „Omlouvám se, teď už vím. Podařilo se mi dokázat, že jsem nedostal němou pilulku.“
Aby takový test byl schopen robot splnit, musí zvládnout několik základních podmínek pro prokázání sebeuvědomění. Nejdřív musí plně porozumět kladené otázce a zároveň také rozeznat svůj vlastní hlas při odpovědi. Poté musí být schopen vyvodit, že pokud slyší svůj hlas, nemůže být tím, kdo obdržel pilulku pro umlčení. Jak se to malému robotovi povedlo se můžete podívat sami:
Test s pilulkami je variací na hádanku s názvem „The King's Wise Men“, pomocí které se také testuje sebeuvědomění strojů. V jejím scénáři si král hledá nového rádce, a tak si pozve tři nejmoudřejší muže z okolí, z nichž si jednoho vybere. Na hlavu každého z nich položí klobouk, který může být buď bílé nebo modré barvy. Muži své vlastní klobouky nevidí a nemohou spolu navzájem komunikovat, ale král jim řekne, že alespoň jeden z klobouků je modrý. První, kdo přijde se správným řešením a uhodne barvu svého klobouku, zvítězí a stane se rádcem. Ve skutečnosti jsou modré všechny tři klobouky. Po chvilce jeden z nich předstoupí a správně prohlásí barvu klobouku na své hlavě, čímž si získá královu přízeň. Víte, jak hádanku dokázal rozluštit?